Poniedziałek, 23.10.2017, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Zadziwiający talent

09.06.2013, 08:27:10 Rozmiar tekstu: A A A
Zadziwiający talent
Fot. nadesłane

Do klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 4 chodzi wyjątkowy 12 –latek – Oskar Oleksy. Choć skromny i cichy,  jest nadzwyczajnie utalentowany w wielu dziedzinach.

Już w wieku około 3  lat chłopiec zaczął przejawiać talent plastyczny. Przerysowywał głównie postacie z bajek. Dziś najczęściej rysuje to, co go aktualnie interesuje. Obecnie pasjonują go postaci z gry komputerowej i ich malowaniu oddaje się bez reszty.  Wcześniej tworzył rysunki elbląskiego Starego Miasta, map, flag państw czy tak dokładne odwzorowywanie części ludzkiego ciała, że widoczne były  najdrobniejsze kosteczki. Od pewnego czasu Oskar rysuje komiksy, które sam  wymyśla. Są to różne, na razie krótkie , historie liczące kilka lub kilkanaście obrazków, ale są prześmieszne i przyciągają wzrok.   Każdy obrazek, na którym widnieje postać, to małe arcydzieło. Mina i mimika twarzy bohaterów komiksów oddają emocje i odczucia. Dialogi okazują się zbyteczne, wszystko oddają rysunki.

Rysowanie to ulubione zajęcie Oskara, nie trzeba go zachęcać. Zużywa 3 ryzy papieru miesięcznie i niezliczone ilości kredek i mazaków. Jego talenty (bo oprócz plastycznego ma jeszcze muzyczny i językowy) wiążą się z jego niepełnosprawnością.                   

U Oskara specjaliści zdiagnozowali zespół Aspergera. Chłopiec ma fotograficzną pamięć wzrokową i fenomenalną  pamięć słuchową, dzięki której  szybko i łatwo przyswaja język angielski, np. błyskawicznie uczy się piosenek i dialogów. Raz obejrzany obiekt, budynek, przedmiot rysuje z pamięci bezbłędnie ze wszystkimi szczegółami. Mimo tak młodego wieku stosuje zasadę perspektywy.

Mama wspomina, że syn w przedszkolu sam nauczył się ze słuchu grać na pianinie, chociaż nikt go tego nie uczył. Chłopiec bardzo lubi czytać książki, ale wybiera ściśle określone - wszelkiego rodzaju encyklopedie, słowniki polsko-angielskie, książki dotyczące budowy ludzkiego ciała, chorób genetycznych, ludzkich organów.

Oskar jest wyjątkowo wrażliwy - denerwuje się gdy jest głośno. Krzyk i hałas to jego najwięksi „wrogowie". Poza tym jest bardzo wesołym dzieckiem.

Obecnie Oskar pracuje nad cyklem prac (ma ich być 20, wielkości 120x70 cm) pt. „Zabytki Elbląga”, które będą wyeksponowane podczas uroczystości 100 – lecia szkoły we wrześniu 2013 r. „Nikt w rodzinie nie wykazywał takich talentów w żadnej z tych dziedzin, po prostu trafił mi się taki talenciak.  Jestem z niego bardzo dumna”- podkreśla mama Oskara,   Magda Oleksy.

Mamy nadzieję, że w przyszłości o Oskarze Oleksym będzie głośno nie tylko w Elblągu. Może wyrośnie z niego drugi da Vinci albo Gaudi? Tego życzymy jemu samemu i  jego rodzicom.

Wszystkie informacje pochodzą z wywiadu udzielonego przez mamę – Magdę Oleksy 25.05.2013 r.

Więcej zdjęć już wkrótce na www.sp4.elblag.pl


Beata Sawicka

 

Oceń tekst:

Ocen: 5Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ s
  Niedziela, 09.06

  Dawac go na prezydenta Elblaga.Jak taki kumaty.

 2. 2
  +4
  ~ pampi
  Niedziela, 09.06

  Gratuluję utalentowanego syna Pani Magdo , zaś z drugiej strony, znam jeszcze dwóch Panów o tym samym nazwisku , też utalentowani ale nie aż tak.

 3. 3
  0
  ~ Elblązanka
  Środa, 12.06

  Nie zdziwiła bym się gdyby został naszym prezydentem...chociaż czemu nie iść jeszcze WYŻEJ Powodzenia w dalszych sukcesach

 4. 4
  0
  ~ Liberał
  Piątek, 14.06

  Korwin-Mikke ma zespół Aspergera to zaburzenie neurologiczne mieszczące się w spektrum autyzmu. Upośledza on między innymi umiejętność odczytywania emocji u innych ludzi, jak i częściowo możliwości szybkiego wyłapywania i rozumienia metafor, sarkazmu i ironii. Aspergerowiec nigdy nie jest do końca pewien, czy ktoś z niego drwi, czy może mówi serio. To działa także w drugą stronę - trudno powiedzieć, czy aspergerowiec żartuje. Kuleje też umiejętność odczytywania sygnałów niewerbalnych, takich jak mimika, gestykulacja, ton głosu, mowa ciała.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.