W języku włoskim gatto, w rosyjskim koszka, po angielsku cat, zaś niemiecku- katze. W elbląskim schronisku na adopcję wciąż czeka około 90 kotów. Zobacz skąd pochodzi i jaki naprawdę jest ulubieniec elblążan?
Do dziś nie wiadomo kiedy i jak kot stał się zwierzęciem domowym. Miało to miejsce prawdopodobnie 5000 lat temu w dolinie Nilu. Płochliwy i dziki kot nubijski tępił przede wszystkim myszy w spichlerzach. Z tych czasów pochodzą także pierwsze rysunki kotów. Zwierzę to oswojono ok. 2500 lat p.n.e., zaś udomowiono całkowicie 1000 lat później. - Kota dostałam jakiś czas temu od wujka. Fajnie, że nie trzeba go wyprowadzać, bo korzysta z kuwety i nie szczeka tak, jak pies - mówi 14-letnia Ania. - Jak mi się nudzi to często się z nim bawię, a gdy jestem smutna to przychodzi do mnie kładzie się obok i podaje mi łapkę.
Przeważnie koty żyją dłużej niż psy. Średnia długość ich życia waha się od 12 do 14 lat. Nie rzadko zdarza się, że nasze czworonogi dożywają nawet do 20. Długość bytowania naszych ulubieńców zależy od wielu czynników takich jak tryb życia. Koty podwórkowe, te które nie mają zapewnionych odpowiednich warunków żyją średnio 8 lat.
Koty mogą spać nawet 15 godzin dziennie. Fakt ten sprawia, że są jednymi z największych śpiochów wśród ssaków. Ten zwierzak potrafi biec z prędkością około 50km/h. Kot też umie skakać siedem razy wyżej, niż wynosi jego własna wysokość.
W Japoni kot jest najpopularniejszą maskotką. Maneki Neko, czyli jego figurka z podniesioną łapką w geście zaproszenia, obecna jest przy wejściu do domów, biur, sklepów i restauracji. Według starych przesądów zapewnia im m. in. powodzenie w interesach. Choć w Polsce, święto kota ma stosunkowo krótką historię (obecne jest od 2006 roku), to sam czworonóg ma rzeszę fanów.- U mnie w domu koty były odkąd pamiętam. W tej chwili mam ich 11. Zdarza się, że przychodzą też i te sąsiadów, ale to nie przeszkadza ani mnie ani mojej rodzinie - opowiada 22-letnia Lucyna. - Bardzo lubię przebywać w towarzystwie tych czworonogów. Nie wiem czy to prawda, ale słyszałam, że mają one właściwości lecznicze. Kiedyś tam, w przyszłości też będę miała kota. Może nie tyle, ale na jednego znajdę miejsce.
Paulina Rakoczy,klasa medialna
kota juz dawno nikt w elblagu nie widział...