Piątek, 27.09.2024, Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy będzie egzamin maturalny z religii?

25.11.2012, 10:10:33 Rozmiar tekstu: A A A
Czy będzie egzamin maturalny z religii?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. www.lublin.gazeta.pl, Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

Tego bowiem chcą polscy hierarchowie Kościoła Katolickiego. - Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata – czytamy w piśmie ks. dr Józefa Klocha, rzecznika Konferencji Episkopatu Polskiego. - W ustroju demokratycznym naturalne jest domaganie się prawa do egzaminu maturalnego z religii. Taki egzamin stanowiłby realizację zasady równoprawnego z innymi przedmiotami traktowania nauki religii.

W  środę, 21 listopada, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Posiedzeniu współprzewodniczyli minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

W trakcie posiedzenia omawiane były m.in. zagadnienia dotyczące religii w szkole i na maturze, polityki prorodzinnej oraz prawodawstwa w kwestiach bioetycznych. Kwestia egzaminu maturalnego z religii zajęła hierarchów polskiego Kościoła Katolickiego najbardziej. Biskupi chcą by uczniowie liceów mogli zdawać maturę z religii jako "przedmiot dodatkowy".

Na spotkaniu omówiono sprawy związane z kwestią realizacji rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Według strony kościelnej rozporządzenie jest nieczytelne, wobec czego pojawiają się wątpliwości, czy religia jest w tzw. „ramówce” nauczania.

Ponadto nieczytelne zapisy rozporządzenia sprawiają, że dyrektorzy szkół, opracowując szkolny plan nauczania mogą dowolnie sytuować religię/etykę np. na ostatnich lub pierwszych lekcjach. W tej kwestii hierarchowie Kościoła są jak najszybszego załatwienia tej sprawy - Przyczyną tej decyzji jest przede wszystkim odchodzenie młodzieży od kościoła – mówi ks. Dariusz, wikariusz w jednej z dużych, elbląskich parafii – Matura z religii mogłaby też stanowić realizację zasady równoprawnego z innymi przedmiotami traktowania nauki religii – wyjaśnia ks. Dariusz. - Fakt, że tego rodzaju przedmiot znalazłby się na maturze, dawałby również szanse na podniesienie poziomu nauczania. Religia jest elementem cywilizacji i kultury. Pismo święte jest podstawą literatury europejskiej – mówi elbląski wikary.

Czy jednak, w demokratycznym kraju, Polsce zmian religia w szkole to już bardziej sprawa wiary niż wiedzy? A trudno jest egzaminować kogoś, z zasad jego wiary.

Ministerstwo Edukacji Narodowej  w 2006 r. - za rządów PiS, LPR i Samoobrony - zapowiadało prace nad wprowadzeniem religii na maturę (resortem kierował wtedy Roman Giertych). Wszystko jednak się rozmyło. Dzisiaj MEN nie widzi raczej szansy na wprowadzenie religii na listę maturalnych przedmiotów "do wyboru".

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +17
    ~ eg
    Niedziela, 25.11

    jako przedmiot "do wyboru" to jeszcze zrozumiem. ale mam wrażenie że sie hierarchom w głowach przewraca. bo jestem pewny że po wprowadzeniu reli jako "do wyboru" po dwóch latach zażądają że to ma być przedmiot obowiązkowy. i tym sposobem kler zamiast ludzi przyciągać do KOŚCIOŁA to tworzy kolejne argumenty na to żeby się od niego odsunąć. przypomina mi to trochę władzę totalitarną. im więcej przymusu tym ludzie tego bardziej unikają.

  2. 2
    +19
    ~ MK
    Niedziela, 25.11

    ŻART JAKIŚ !

  3. 3
    +21
    ~ PO
    Niedziela, 25.11

    niech hierarchowie kościoła swoim dzieciom zafundują maturę a religii .

  4. 4
    +13
    ~ tweet
    Niedziela, 25.11

    "Religia na maturze? Tak! I egzamin ze Star Wars. Np. dlaczego Luke Skywalker miłował inne cywilizacje? Vader był zły czy dobry? Itd." - napisał na Twitterze poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek odnosząc się do apelu biskupów o wprowadzenie egzaminu maturalnego z religii.

  5. 5
    --12
    ~ to_jest_to
    Niedziela, 25.11

    Powiem wiem, że nie jestem za tym pomysłem. Jednak jak pomyślę, że mogłoby to w jakiś sposób ochronić Polskę przed wpływami wiary "terrorystów", to jestem za!

  6. 6
    +16
    ~ Jonas
    Niedziela, 25.11

    do ~ to_jest_to: przed wpływem wiary terrorystów nie uchroni religia na maturze ale prawo i podejście państwa niepozwalające na panoszenie się muzułmanów jak na zachodzie. Sama religia dzisiaj dla większości przeciętnych ludzi jak i dla cywilizacji nie ma znaczenia, nawet jakby pisali z niej maturę. Wiara powinna być czymś osobistym dla każdego.

  7. 7
    +12
    ~ tcdfc
    Niedziela, 25.11

    A jak ktoś nie zda przez egzamin z religii to całkiem odwróci się od kościoła

  8. 8
    +27
    ~ Ted
    Niedziela, 25.11

    WOLNA SZKOŁA! RELIGIA DO KOŚCIOŁA!

  9. 9
    +19
    ~ jacek
    Niedziela, 25.11

    polska to chyba jedyny kraj, gdzie dziecko moze dostac za nieznajomosc modlitwy jedynke w wieku szesciu lat. jedynka z bycia katolikiem i to juz na poczatku edukacji a oni jeszcze chca matury. haha, debile

  10. 10
    --1
    ~ katocholik
    Niedziela, 25.11

    ja tam bym wolał pisać maturę z koranu - ta powieść jest napisana wcześniej - a pozy tym już Doda powiedziała o co chodzi z tym obszernym dziełem -

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1789720058441