Czwartek, 14.11.2024, Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg przyjazny osobom niepełnosprawnym?

25.10.2012, 13:32:24 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg przyjazny osobom niepełnosprawnym?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (źródło: www.flaker.pl)

23 października podczas XVIII sesji Rady Miejskiej została przegłosowana uchwała w sprawie przyjęcia „elbląskiego programu na rzecz równego statusu osób z niepełnosprawnościami i zapobiegania niepełnosprawnościom na lata 2012-2020”.

Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Zdrowia i Spraw społecznych. W głosowaniu wzięło udział 24 radnych i każdy z nich głosował za przyjęciem programu.

Wcześniej, w latach 2003-2006 Rada Miejska przyjęła do wykonania „Program wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami w Elblągu”, a jego kolejna edycja realizowana była w latach 2007 – 2010. Aktualny program jest kontynuacją i rozwinięciem poprzednich, a jego celem jest: „stworzenie warunków zapewniających osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom pełne uczestnictwo w naszej społeczności”.

W opracowaniu tego programu brali udział: Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych, specjaliści, praktycy z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, reprezentujący różne środowiska: samorząd, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, placówki i osoby niepełnosprawne. Program jest wypełnieniem założeń „Strategii rozwoju Elbląga 2001-2015” i zadań polityki społecznej przyjętej w „Strategii rozwiązywania problemów społecznych w Elblągu 2009-2020”.

Celem strategicznym tego programu jest: „Stworzenie warunków zapewniających osobom niepełnosprawnym pełne i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym naszego miasta”, a podzielony jest on na kilka obszarów problemowych i związanych z nimi konkretnych działań.

Pierwszy z tych obszarów „Promocja zdrowia i profilaktyka” zakłada prowadzenie akcji informacyjnych na temat zrównoważonego rozwoju małego dziecka, dotyczących profilaktyki wad postawy, edukacji żywieniowej (zdrowego odżywiania się), profilaktyki i wykrywalności chorób nowotworowych oraz profilaktyki chorób zakaźnych (m.in. WZW, HIV, gruźlicy, pneumokoków), chorób psychicznych i uzależnień.

Kolejne działania dotyczą edukacji. W planach jest m.in. budowa ciągu edukacyjnego przedszkole - szkoła podstawowa - gimnazjum dla dzieci i młodzieży z wadami wzroku, udostępnienie wszystkich przedszkoli publicznych dla dzieci z niepełnosprawnościami, stworzenie klas integracyjnych we wszystkich placówkach oświatowych, wyposażenie placówek w specjalistyczny sprzęt, zatrudnienie kompleksowej usługi dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, obejmującej kształcenie, opiekę i rehabilitację oraz wspieranie rodziny w realizacji zadań związanych z wychowaniem i edukacją.

Obszar trzeci wiąże się z zatrudnieniem, przekwalifikowaniem i szkoleniami dla niepełnosprawnych. Chodzi tu o zwiększenie ich uczestnictwa, a także zatrudniania na rynku pracy poprzez prowadzenie poradnictwa zawodowego oraz uświadamianie pracodawców odnośnie refundacji, a także procedur zatrudniania osób niepełnosprawnych. Jedynie wobec tego punktu została wyrażona uwaga jednego z radnych. - Zbyt ogólnikowo potraktowano problem zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który jest dla nich równie ważny jak dla osób pełnosprawnych. Zostały tutaj poruszone tylko pewne formy, w jakich można zatrudniać osoby niepełnosprawne, natomiast nie ma wskazanych szczegółowych działań miasta w tym zakresie, na ten okres – stwierdził Jerzy Wilk (PiS).

Utworzenie systemu mieszkalnictwa chronionego i poprawa dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami opisane zostały w obszarze IV - „Budownictwo i komunikacja”. Zbieranie informacji na temat potrzeb w tym zakresie ma się odbywać za pomocą ankiet, a następnie opinie te mają zostać wprowadzone w życie. Planowane jest także stworzenie systemu zasad mieszkalnictwa chronionego, a także udostępnienie obiektów i przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami oraz dostosowanie miejskich usług przewozowych do ich potrzeb.

Ostatni z obszarów, dotyczący integracji społecznej. Zakłada on wzrost świadomości społeczeństwa Elbląga o niepełnosprawności osób poprzez integrację w zakresie oświaty, kultury, sportu, rekreacji i turystyki, a także podniesienie świadomości osób niepełnosprawnych o przysługujących im uprawnieniach.

Liderzy Zespołu programowego do 30 września każdego roku (poprzedzającego realizację zadań) będą tworzyć roczne harmonogramy działań, w których wyszczególnione zostaną: zadania, termin realizacji, realizatorzy, koszt szacunkowy, źródła finansowania, oczekiwane efekty i wskaźniki. Roczne harmonogramy będą wdrażane do realizacji po uchwaleniu przez Radę Miejską w Elblągu. Finansowanie tego programu będzie pochodziło z budżetu miasta, a także z przyznawanych organizacjom pozarządowych środków zewnętrznych. Stały monitoring realizacji programu prowadzony będzie przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych.

 


Marta Rogowska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ niepelnosprawni
    Czwartek, 25.10

    Co robi państwo aby niepełnosprawni mogli pracować wyrobić sobie rente.Państwo nic nie chroni aby kalecy mieli prace tylko chińszczyzne sprowadzają dlaczego na granicy nie ma bariery?.Drobne artykuły mogą być wyrabiane w kraju ale nic nie chroni go przed importem a PEFRON schował głowe w piasek.Wszystko upada brak reakcji państwa.

  2. 2
    +7
    ~ plituś bajduś
    Czwartek, 25.10

    Elbląg miasto bez barier.KŁAMSTWO I KPINY, przejdźcie się po mieście co krok to przeszkody.

  3. 3
    +6
    ~ Niepełnosprawni sa w pełni sprawni. To zdrowi sa niepełnosprawni...
    Czwartek, 25.10

    Najgorzej,gdy sprawami niepełnosprawnych zajmują sie ludzie,osoby zdrowe nie mający zielonego pojecia o niepełnosprawności. Ale nikt nie zapytał niepełnosprawnych w Elblągu jakie chca miec udogodnienia by było lepiej im żyć.

  4. 4
    +5
    ~ ochroniarz
    Czwartek, 25.10

    Do przedmówcy - masz 100 % racji, tylko musisz wiedzieć, że duża grupa tzw. działaczy doskonale "żywi" się w różnego rodzaju stowarzyszeniach, radach, fundacjach. Niepełnosprawni to narzędzie, środek do promocji społecznej, politycznej i zawodowej. Problem też w tym, że część to jest niepełnosprawna dla profitów kart parkingowych, ulg, dopłat, zniżek. Prawdziwi niepełnosprawni mają małe dofinansowanie do stanowisk bo zajmują je osoby sprawne, które wyłudziły orzeczenia. Jak to jest, że większość "ochroniarzy" ma grupy ? Nieudolne Państwo tworzy takie prawo. Przechodzą badania sprawnościowe a w szufladach orzeczenia o niepełnosprawności

  5. 5
    +3
    ~ ŻART!!!!!!!!!
    Piątek, 26.10

    RADNI KPIĄ SOBIE Z NIEPEŁNOSPRAWNYCH. PROSTY PRZYKŁAD PARKOWANIA W MIEJSCACH PŁATNYCH JEŚLI OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA STANIE NA DOWOLNYM MIEJSCU MUSI ZAPŁACIĆ OPŁATE PARKINGOWĄ I NIE MA TU ZNACZENIA FAKT ŻE ŁATWIEJ I BLIŻEJ JEJ JEST Z TEGO MIEJSCA LUB TO ŻE NIE MAM WOLNYCH MIEJSC ZE ZNACZKIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. STANOŁEŚ NIE NA WYZNACZONYM MIEJSCU TO PŁAĆ BO BUDŻET DZIURAWY A TWOJA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NAS NIC NIE OBCHODZI.

  6. 6
    0
    ~ Anna
    Piątek, 26.10

    Uczniowie VS Szkoła? znajdź nas na facebook"u: nie lubię budy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


4.4928472042084