17 października w w Auli Ratusza Staromiejskiego w Elblągu, przy ul. Stary Rynek 25, w godz. 9.00 – 13.00, odbędzie się konferencja „Chorzy psychicznie w społeczeństwie”. Na konferencję zaprasza Stowarzyszenie "Serce za uśmiech". Wstęp na wykłady jest wolny.
We współczesnych społeczeństwach zaburzenia psychiczne stanowią poważny problem zdrowotny i społeczny, i stają się coraz poważniejszym źródłem obniżenia jakości życia i niepełnosprawności ludzi.
Celem konferencji jest:
1. Udzielanie wsparcia psychicznego przez dorosłych osobom młodym w okresie kryzysów rozwojowych;
2. Rozwijanie twórczego myślenia jako warunek dokonywania wyborów i rozwiązywania problemów;
3. Przedstawienie informacji na temat umiejętności życiowych i uświadomienie ich ważności w rozwoju jednostki;
4. Radzenie sobie i kierowanie stresem, sytuacjami trudnymi i poszukiwanie pomocy.
5. Działania na rzecz integracji osób z zaburzeniami psychicznymi i przeciwdziałania piętnowaniu (stygmatyzacji).
Program:
1)9.00 – 9.10 Powitanie gości - Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Adamowicz
2)9.10 – 10.00 WYKŁAD - „Zaburzenia i choroby psychiczne – najczęściej występujące” - lekarz psychiatra Rafał Łuczak
3)10.00 – 10.45 WYKŁAD - „Stosunek społeczeństwa do zaburzeń i chorób psychicznych” - psycholog mgr Agata Niezgoda-Kudlak
4)10.45 – 11.15 przerwa kawowa
5)11.15 – 12.00 WYKŁAD - „Działania na rzecz integracji osób z zaburzeniami psychicznymi i przeciwdziałanie stygmatyzacji” - psycholog mgr Olga Boll
6)12.00 – 12.45 WYKŁAD - „Społeczny wizerunek osób chorych psychicznie” - psycholog mgr Małgorzata Zabiełło
7)12.45 – 13.00 Zakończenie
Krótka charakterystyka zadania:
Postawy i uprzedzenia wobec osób z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi są jednym z istotnych, ale zaniedbanych tematów edukacji zdrowotnej. Negatywny wizerunek sprawia, że chory psychicznie cierpi podwójnie z powodu objawów swojej choroby oraz z powodu skutków napiętnowania i wykluczenia społecznego. Utrudnia to proces zdrowienia i powrotu do normalnego życia. Dlatego ważne jest kształtowanie właściwych postaw młodzieży i dorosłych wobec osób chorych psychicznie, przeciwdziałanie ich wykluczeniu oraz udzielanie im wsparcia i pomocy.
Zmiany cywilizacyjne i szybkie tempo życia nasilają ryzyko zaburzeń psychicznych. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost częstości występowania zaburzeń psychicznych związanych z nadużywaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz wzrost liczby osób z zaburzeniami nastroju.
Konferencja zorganizowana zostanie pod patronatami Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego z Przychodnią SP ZOZ w Elblągu i Prezydenta Miasta Elbląga, Grzegorza Nowaczyka. Adresatami konferencji są wszyscy mieszkańcy Elbląga i okolic, a także osoby zainteresowane tematyką konferencji.
Projekt został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego na podstawie Umowy nr 29/2012 z dnia 23 kwietnia 2012 roku w kwocie 999,00 zł.
opr.
AS