Rozpoczyna się zbiórka żywności w sklepach, która będzie trwała w dniach 28-29 września. Zbiórka jest częścią programu Podziel się Posiłkiem. Organizatorem programu Podziel się Posiłkiem jest firma Danone, Partnerem Strategicznym – Banki Żywności. W roku 2012 odbywa się 10. jubileuszowa edycja programu.
Podziel się Posiłkiem to ogólnopolski program społeczny, którego celem jest walka z niedożywieniem dzieci w Polsce. Został zainicjowany w 2003 roku przez firmę Danone. Partnerem Strategicznym programu są Banki Żywności. Program opiera się na współdziałaniu wielu osób i organizacji. Oprócz wymiernych wyników w postaci posiłków dla dzieci, realizuje on również cele edukacyjne i społeczne. Istotnymi elementami, które wpisują się w ten plan są: budowanie świadomości społecznej dotyczącej problemu niedożywienia dzieci oraz aktywizowanie lokalnych liderów i organizacji do podejmowania decyzji i działań na rzecz rozwiązania tego problemu.
Skala problemu niedożywienia dzieci w Polsce
Według badania, przeprowadzonego na zlecenie firmy Danone i Banków Żywności w 2011 roku ponad 130 000 dzieci w Polsce cierpi z powodu niedożywienia (7-12 lat), czyli 6% ogółu uczniów szkół podstawowych. Prawie ćwierć miliona (220 tys.) dzieci szkół podstawowych nie odżywia się sposób niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju (np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu). W 40% klas szkół podstawowych jest przynajmniej 1 dziecko, które nie jada drugiego śniadania.
Ogólnopolska zbiórka żywności
W dniach 28-29 września ok. 40 tys. wolontariuszy Banków Żywności, będzie zbierało żywność w 2500 sklepach na terenie całego kraju. Żywność następnie zostanie przekazana organizacjom i instytucjom, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci. Są wśród nich szkoły, świetlice, domy dziecka, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające dzieciom i młodzieży. Zarówno sklepy, w których zbierana będzie żywność, jak i punkty zbiórek na terenie sklepów będą odpowiednio oznakowane, wolontariusze będą posiadali specjalne identyfikatory. Najbardziej potrzebne produkty, o które proszą organizatorzy to: cukier, ryż, odżywki dla dzieci, oleje, dżemy, konserwy i dania gotowe, soki. Za organizację ogólnopolskiej zbiórki żywności Podziel się Posiłkiem odpowiadają Banki Żywności.
Zebrana żywność zostanie przekazana do organizacji i instytucji, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci. Są wśród nich szkoły, świetlice, domy dziecka, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające dzieciom i młodzieży.
Bezpośrednio po przeliczeniu zebranych produktów oraz wprowadzeniu ich na stan magazynu, Banki Żywności rozpoczną sukcesywne przekazywanie żywności organizacjom i instytucjom zajmującym się dożywaniem dzieci. Szacujemy, że na przygotowanie jednego posiłku wykorzystuje się ok. 0,5 kilograma zebranych produktów. Czyli z jednej tony przygotowuje się ok. 2000 tysiące posiłków.
Zbiórka żywności w Elblągu
W Elblągu zbiórka żywności jest prowadzona w 24 sklepach: w supermarketach Carrefour, E.Leclerc, Lidl, w sklepach sieci Biedronka, SPOŁEM, Sieć 34, w Stokrotce.Poza Elblągiem żywność będzie zbierana w Suchaczu i Jegłowniku.
Biorą w niej udział wolontariusze – uczniowie elbląskich szkół, członkowie i wolontariusze organizacji pozarządowych.
Zebrana żywność zostanie przekazana do domów dziecka, świetlic socjoterapeutycznych, organizacji opiekujących się ubogimi rodzinami.
Oprócz zbiórki w sklepach trwa internetowa zbiórka żywności
Internetowa zbiórka żywności Podziel się Posiłkiem będzie trwać od 28 września do 8 października w sklepie internetowym pod adresem www.e-piotripawel.pl/zakupycharytatywne/ pl.
Informacje o całym programie Podziel się Posiłkiem znajdują się na stronie internetowej www.podzielsieposilkiem.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/PodzielsiePosilkiem.
Banki Żywności oraz Federacja Polskich Banków Żywności
Banki Żywności są organizacjami pozarządowymi. Są zarejestrowane jako fundacje, stowarzyszenia lub związki stowarzyszeń. Ich celem działania jest zmniejszanie obszarów niedożywienia oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.
Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000063599), której misją jest ograniczanie problemu marnowania żywnosci i niedożywienia w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 29 Banków Żywności działających na terenie całego kraju.
Banki Żywności pomagają codziennie. Systematycznie przekazują żywność ponad 3 500 organizacjom charytatywnym, za pośrednictwem których trafia ona do blisko 1,5 miliona potrzebujących. W 2011 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tysięcy ton artykułów spożywczych pozyskanych od producentów, dystrybutorów, z unijnego programu PEAD, a także ze zbiórek żywności i wyklikajzywność.pl. Były to głównie podstawowe produkty spożywcze, jak mleko, sery, mąka, makarony, a także napoje, przetwory mleczne. Pomoc trafiła m.in. do matek samotnie wychowujących dzieci, rodzin wielodzietnych, osób bezdomnych, bezrobotnych, starszych i niepełnosprawnych.
Zarząd Banku Żywności w Elblągu
Żebractwo w marketach za linią kas jest po prostu zwykłą bezczelnością. Markety są zwolnione z podatków, płacą pracownikom g...., kontrolują wzrost cen i wyrzucają tyle przeterminowanego żarcia że wszyscy głodni by się najedli. Ale oni nie w ciemię bici, od dawania to mają frajerów przekraczających linię kas. Swoją drogą ciekawe co na to błogosławiony JP2 dzieki wstawiennictwu którego te głodne dzieci się w Polsce pojawiły, albo te wieprze z solidarności co to bronią praw pracowniczych ;D
Dajcie chamy ludziom pracę nie jałmużnę. I przestańcie do tej żebraniny dzieciaki wykorzystywać, to ***iane państwo pobiera podatki i winno prowadzić taką politykę gospodarczą żeby każdy mógł zarobić na chleb powszedni
Nie widzę kolejki działaczy PO chętnych coś wrzucić do wózka, przepraszam wrzucają podatki - wszystkim
Żenada po co w takim razie państwo płaci paniom pracującym w opiece społecznej,płaci dla innych podobnych instytucji.ZAPYTAM co ci wszyscy ludzie robią?
1,24mld zł przeznaczyła Polska na pomoc http://fakty.interia.pl/swiat/news/okragla-suma-od-polski-dla-wschodnich-sasiadow-i-afganistanu,1847728
Dzieli sie bida z nędza (zamierzone), a elyty sie bawią