13 czerwca br. w Urzędzie Miejskim obradowała Komisja ds. Rodziny i Aktywizacji Społecznej. Tematem spotkania było przygotowanie i przeprowadzenie kampanii społecznej „Bezpieczny senior”.
Demografia jest nieubłagana. Nasze społeczeństwo starzeje się i coraz szerszą grupę stanowią w nim osoby starsze. Te zmiany wymuszają podejmowanie działań skierowanych do osób starszych. Stąd właśnie zrodził się pomysł Marii Koseckiej radnej Rady Miejskiej, aby przy szerokim wsparciu i zaangażowaniu licznych organizacji i instytucji z terenu Elbląga przeprowadzić kampanię społeczną „Bezpieczny senior”. Kampania uwrażliwić ma osoby starsze na różnego rodzaju zagrożenia, które stają się ich udziałem i pozwoli je zminimalizować. Oczywiście akcja skierowana będzie również do wszystkich mieszkańców tak, aby wskazać problemy osób starszych i skłonić elblążan do zwrócenia uwagi na potrzeby seniorów
W spotkaniu udział wzięli:
Maria Kosecka (radna Rady Miejskiej), Izabela Nowaczyk (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego), Rafał Czirson (Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych), Przemysław Siagło (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej), Bożena Zgorzelska (ERKON), Stanisław Puchalski (Fundacja Elbląg), Barbara Dyrla (dyrektor Departamentu Społecznego), Jadwiga Woronowicz (Departament Społeczny), Mirosława Grochalska (dyrektor MOPS), Teresa Urban (Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów), Karina Podlaszewska (dyrektor ZUS Oddział w Elblągu), Agnieszka Cybulska (Naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Elblągu)
W trakcie pracy Komisji wyodrębniły się trzy pola, w oparciu o które można przeprowadzić kampanię „Bezpieczny senior”. Po pierwsze akcja informacyjna dotyczyć będzie tego co senior może zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Po drugie wskaże co dla seniorów mogą zrobić inni ludzie, np. rodzina, sąsiedzi, znajomi, przechodnie, świadkowie wydarzeń. Wreszcie po trzecie, seniorzy dowiedzą się też gdzie mogą szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.
Chcemy zaangażować w kampanię „Bezpieczny senior” szeroką liczbę organizacji, czy instytucji, które mogą oddziaływać na świadomość elbląskich seniorów. Media, Kościół, stowarzyszenia, kluby seniora, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ZUS, to tylko niektóre z miejsc poprzez które można dotrzeć z tą akcją do najstarszych mieszkańców – wylicza Maria Kosecka Radna Rady Miejskiej. Chcemy, aby po przeprowadzeniu kampanii wśród seniorów zwiększyła się świadomość zagrożeń, jaki mogą ich spotkać. Chcemy również, aby wśród seniorów podniosło się poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest funkcjonować w społeczeństwie ze świadomością, że są miejsca, gdzie można zwrócić się o pomoc – dodaje Kosecka.
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe UM Elbląg