Dzisiaj katolicy obchodzą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. To jedno z głównych świąt w Kościele katolickim. Jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień.
Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek. Święta Julianna przekazała, że w trakcie objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège. W 1252 r. Praktykowano ją już w całej Germanii.
Z objawieniami św. Julianny z Cornillon zetknął się archidiakon Liège Jacques Pantaléon, który już jako papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po raz pierwszy została wprowadzona w Polsce w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją dopiero w 1420 roku.
W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą Mszą Św. odbywa się także procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.
opr.
AS
Tytuł artykułu mówi sam za siebie "Boże Ciało, święto wiernych" Czyli święto tylko i wyłącznie katolików które powinno byc obchodzone tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych czyli kościołach. Proste, ale takie trudne do pojęcia dla katolików.
tęczowe parady homosiów są też dla nich, a wychodzą na ulice gdzie są też ludzie hetero. więc skoro homoseksualiści wychodzą na ulice na swoje obrzydliwe parady, to czemu katolicy nie mogą zrobić procesji?
Ej ty 123. Trudne do zrozumienia jest dla ciebie to, że żyjesz w Polsce Katolickiej. Polsce, która powstanie zawdzięcza chrześcijaństwu. I która ma swe tradycje. W przeciwieństwie do ciebie. Ale tak już jest na tym świecie. Że do czystego samochodu przyczepia się brud.> Gdy jest jego dużo.
Świętuje najwięcej grzeszników, na codzień wredni, złośliwie, maktretujacy rodziny psychicznie i fizycznie, cudzołóżnicy , rozwodnicy, porzucający wlssne dzieci a tu świętoszki z krzyzem w tle! Do tego księża z niejedną krzywdą dziecka na sumieniu, fuj
Kto wydał zgodę na wejście procesji na teren osiedla na leczyckiej i postawienie ołtarza na częściach wspolnych???? To nie prywatna posesja ! Zablokowali wyjazd!! Gdzie jest zgoda , czy klecha zrobil to bez zgody wszystkich mieszkańców????? To naruszenie zasad wspólnoty!!! Gdzie zarządca????