Obecnie obejmuje opieką dzieci w wieku od 1 roku i 7 miesięcy do 6 lat i 11 miesięcy. Działa od 1 września 2011 r. Dzieci wciąż przybywa, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na tego rodzaju działania pomocowe i wspierające. Zachęcam Rodziców oraz Opiekunów dzieci do skorzystania z nowatorskiej oferty Centrum.
Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka powstało przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 i stanowi integralną część placówki. Podstawą prawną jego funkcjonowania jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 3 lutego 2009 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Obecnie Centrum obejmuje opieką 14 dzieci w wieku od 1 roku i 7 miesięcy do 6 lat i 11 miesięcy. Mając na uwadze stosunkowo krótki okres funkcjonowania tej struktury, należy stwierdzić bardzo dużą dynamikę wzrostu liczby dzieci objętych specjalistyczną opieką, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na tego rodzaju działania pomocowe i wspierające.
Dzieci posiadają aktualne diagnozy dotyczące stanu zdrowia oraz poziomu funkcjonowania umysłowego i emocjonalno-społecznego. Zostały objęte wczesnym wspomaganiem na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wydanych przez publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, oraz na mocy decyzji zespołu kwalifikującego działającego przy Centrum. Warto zauważyć, że okres oczekiwania na rozpoczęcie pracy z dzieckiem od momentu złożenia wniosku przez rodziców lub opiekunów nie przekracza kilku dni.
Dzieci są objęte następującymi formami zajęć rewalidacyjnych: stymulacja polisensoryczna, integracja sensoryczna, rehabilitacja ruchowa, terapia pedagogiczna, logopedia, kynoterapia. Realizacja zajęć odbywa się na terenie ośrodka, ale również – zgodnie z przepisami prawa oświatowego – w miejscu zamieszkania. Bezpośrednią pracę z dziećmi prowadzi 12 nauczycieli placówki, pedagogów specjalnych, posiadających odpowiednie kompetencje oraz kwalifikacje.
Centrum dokumentuje swoją pracę zgodnie z wymaganymi standardami. Każde dziecko ma własną teczkę akt osobowych, przygotowywana jest dla niego diagnoza funkcjonalna oraz indywidualny program wczesnego wspomagania. Prowadzony jest również na bieżąco dziennik zajęć. Funkcjonuje także dokumentacja ogólna Centrum, tj. regulamin, procedury postępowania oraz protokoły spotkań zespołu kwalifikacyjnego.
Zespół kwalifikacyjny współpracuje z rodziną dziecka, w szczególności poprzez: udzielanie pomocy w zakresie kształtowania postaw i zachowań pożądanych w kontaktach z dzieckiem, wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dzieckiem, rozpoznawanie zachowań dziecka i utrwalanie właściwych reakcji na te zachowania, udzielanie instruktażu i porad oraz prowadzenie konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem, pomoc w przystosowaniu warunków w środowisku domowym do potrzeb dziecka oraz w pozyskaniu i wykorzystaniu w pracy z dzieckiem odpowiednich środków dydaktycznych i niezbędnego sprzętu.
Zachęcam Rodziców oraz Opiekunów dzieci do skorzystania z tej nowatorskiej oferty placówki, która ma na celu pobudzanie psychoruchowe oraz społeczny rozwój dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole. Zapraszam na naszą stronę internetową, poprzez którą można skontaktować się drogą e-mail z psychologiem i pedagogiem placówki – www.sosw.elblag.com.pl.
Leszek Iwańczuk, dyrektor SOSW nr 1 w Elblągu