Wiosna to wspaniały czas na podjęcie decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej. Pogoda sprzyja bieganiu, więc zacznij korzystać z pierwszych wiosennych promieni słońca. A to już pierwszy krok do startu w czerwcowym Biegu Piekarczyka.
Czy bieganie wiosną jest łatwiejsze niż w innych porach roku? Zdecydowanie tak, a z całą pewnością jest przyjemniejsze. Wraz z nadejściem wiosny, wiele osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem. Także w Elblągu zauważalny jest wzrost miłośników tej dyscypliny sportu, którzy postanowili zadbać o kondycję fizyczną i sylwetkę. Biegaczy można spotkań niemal wszędzie, zarówno na ulicach miasta jak i w Bażantarni. Wiosna to także doskonały moment na wyznaczanie sobie sportowych celów na nowy sezon. Jednym z nich może być start w Biegu Piekarczyka, który w tym roku odbędzie się w niedzielę, 4 czerwca. Natomiast sportowcy szukający większych wyzwań, mogą 18 czerwca, wystartować w Garmin Iron Triathlon. Bieg Piekarczyka oraz zawody triathlonowe organizowane przez LABOSPORT Polska są wspierane przez Prezydenta Elbląga i doskonale wpisują się w akcję „Elbląg w formie”.
- Bieg Piekarczyka to impreza dla każdego, dlatego do udziału w zawodach zachęcamy wszystkich, którzy lubią aktywność fizyczną - przekonuje Krzysztof Fedak z Działu Organizacji Imprez Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - W naszym biegu jest miejsce zarówno dla zawodowców jak i amatorów, którzy przygodę z bieganiem dopiero rozpoczynają. Limit na pokonanie 10-kilometrowej trasy, to aż 90 minut, a to oznacza, że nawet średnio zaawansowany biegacz, taki dystans pokona truchtem. Najważniejsze, by się nie bać i podjąć decyzję o starcie w zawodach.
A kiedy już zdecydujemy się, na udział w Biegu Piekarczyka, warto się do niego dobrze przygotować. Na początku nie należy biegać zbyt intensywnie. Należy powoli przyzwyczajać organizm do wysiłku. Na początku bieg możemy przeplatać szybkim marszem. W czasie treningu powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. O tym samym musimy pamiętać także w czasie zawodów.
- Dziś oczywiście trudno przewidzieć jaka będzie pogoda podczas biegu, ale jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność - informuje Marek Kucharczyk, specjalista ds. Marketingu i Reklamy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Elblągu. - Zakładając, że podobnie jak w roku ubiegłym biegaczom towarzyszyć będzie słońce i upał, zdecydowaliśmy, że na trasie ustawione będą aż trzy kurtyny wodne. Dodatkowo zwiększona zostanie liczba punktów nawadniania. Wszystko po to, by ulżyć biegaczom w trudnych chwilach i pomóc w pokonaniu dystansu. Mamy jednak nadzieję, że w tym roku pogoda będzie łaskawa dla biegaczy.
Koszt uczestnictwa w największej imprezie biegowej w naszym mieście wynosi, w zależności od wybranej opcji, 30 złotych i obejmuje pakiet startowy bez koszulki oraz 50 złotych i wówczas w pakiecie startowym znajdzie się koszulka Biegu Piekarczyka. Warto się spieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona, a dodatkowo w dniu zawodów wpisowe wzrośnie do 80 zł. Swój udział w imprezie można zgłaszać za pomocą oficjalnej strony internetowej biegu pod adresem www.biegpiekarczyka.pl. Tradycyjnie, przy okazji Biegu Piekarczyka odbędą się biegi towarzyszące. Tuż przed impreza główną na trasie zobaczymy uczestników Mini Biegu Piekarczyka czyli EDURO KID. W zwodach dla najmłodszych mogą wystartować dzieci w wieku od miesiąca do 15 lat. Zgłoszenia przyjmowane będą jedynie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej, do dnia 22 maja 2017 r. Zawody dla dzieci są bezpłatne. Po raz kolejny z Piekarczykiem pobiegną także drużyny reprezentujące: firmy, instytucje, stowarzyszenia sportowe oraz fundacje.
Trasa IX Elbląskiego Biegu Ulicznego Piekarczyka tradycyjnie wynosi 10 kilometrów i w tym roku ponownie została nieco zmodyfikowana. W porównaniu z poprzednią edycją, zawodnicy przebiegną trasę w odwrotnym kierunku. Biegacze rozpoczną rywalizację na na ulicy Stoczniowej, nieopodal Bramy Targowej. Następnie pobiegną ulicami: Ofiar Sprawy Elbląskiej, Niską , Browarną, rondo, Robotniczą , Pocztową, Armii Krajowej, Pocztową, Rycerską, Drzewną, Zamkową, Wapienną, Bulwarem Zygmunta Augusta, Rzeźnicką - Mostem Wysokim, Wybrzeża Gdańskiego, Studzienną – Mostem Niskim, Wodną, Rybacką, Stary Rynek, pod Bramą Targową, aż do mety mieszczącej się na ul. Stoczniowej. Każdy z uczestników będzie miał do pokonania dwie pętle, o długości 5 kilometrów. Meta usytuowana zostanie na Bulwarze Zygmunta Augusta.
MOSiR