- Platforma Obywatelska przystąpiła do tworzenia Programu dla Polski. W zespole pracującym nad programem pełnię funkcję koordynatora z naszego regionu – mówił senator KO Jerzy Wcisła podczas zorganizowanej wczoraj (31.01.) konferencji prasowej.
Senator stwierdził, że prace nad programem rozpoczęły się, bo „widać, że obecny rząd potyka się już o własne nogi i w każdej chwili może upaść”. - Zdaje się, że jedynym spoiwem, który go utrzymuje są stołki dla polityków i ich rodzin oraz znajomych i strach przed czekającymi ich niechybnie procesami sądowymi – mówił. - Oczywiście, że może się okazać, że to wystarczający program, by dotrwać do wyborów.
W każdym razie postanowiliśmy rozpocząć dyskusję nad programem dla Polski, który będziemy chcieli wdrażać, po upadku rządu PiS. 28 i 29 stycznia rozpoczął się I etap prac nad programem, który nazwaliśmy Odporna Polska. 28 stycznia odbyło się sześć spotkań merytorycznych, a 29 stycznia ich podsumowanie na Kongresie Programowym, z udziałem Donalda Tuska. W pracach nad pierwszym etapem uczestniczyło ok. tysiąc działaczy PO oraz zaproszonych ekspertów
– zaznaczył Jerzy Wcisła.
W Kongresie z naszego regionu uczestniczyło ok. 120 osób, w tym ok. 30 elblążan - dodał Jerzy Wcisła. - Teraz o ustaleniach Kongresu „Odporna Polska” chcemy rozmawiać z Polakami. Już I Kongres zaangażował 3 tys. osób, a zasięgi mediów osiągnęły 18 mln wejść. W najbliższym czasie będę organizował spotkania regionalne. Dopiero po tych spotkaniach będziemy definiowali szczegółowy program. Chcemy bowiem budować program z rzeczywistym, aktywnym udziałem obywateli. Sytuacja pandemiczna uniemożliwia organizowanie dużych spotkań z fizyczną obecnością w jednym miejscu, ale Kongres pokazał, że jesteśmy przygotowani do zorganizowania dyskusji dla 200-300 uczestników w formie online.
Senator opowiadał m.in., że w panelu dotyczącym służby zdrowia i pandemii zwrócono uwagę, że rząd wyraźnie nie zdał egzaminu. - Rząd boi się podejmować decyzji, bardziej dba o PR niż o życie Polaków, dlatego bijemy rekordy umieralności w Europie i świecie. Zorganizujemy sieć „białych szpitali” wyłączonych z zagrożeń epidemicznych. Oderwiemy zarządzanie w okresie zagrożeń od polityków – decyzje muszą wynikać ze wskazań specjalistów, a odejście od tej zasady będzie traktowane jako przestępstwo urzędnicze – podkreślił Jerzy Wcisła.
Kolejnym tematem było zarządzanie kryzysowego. - Oprzemy je na Polsce samorządowej. Straże pożarne, w tym OSP, staną się strażami ratowniczymi – stwierdził Jerzy Wcisła. - Ten panel jest mi szczególnie bliski, także dlatego, że bardzo blisko mamy do granicy z Rosją.Jestem już po wielu rozmowach m.in. z generałami z naszego regionu. Dziś w Polsce nie działa nawet coś takiego jak obrona cywilna, nie ma podziału kompetencji na wypadek np. powodzi, obywatele nie znają swoich obowiązków ani standardów postępowania w sytuacji zagrożenia, itd… Czy ktoś np. wie, że w stanie zagrożenia można nakazać użyczenie prywatnego pojazdu lub innego sprzętu? Co robić, gdy skażona zostanie woda?
Kryzysowe zarządzanie jest powiązane z bezpieczeństwem dostaw: prądu, gazu, wody itd. Mieszkańcy muszą mieć pewność, że Państwo taki system ma, że w każdym powiecie takie system działa i obejmuje podstawowe dziedziny życia. Sugerujemy by powstał system alarmowych źródeł energii, wody, żywności niezależnych od sieciowych rozwiązań. Woda z pojedynczego źródła, energia z rozproszonego źródła energii – by w sytuacjach krytycznych szybko przywrócić w miarę bezpieczne życie
– podkreślił Jerzy Wcisła.
Jak zauważył Jerzy Wcisła, tematem ważnym dla naszego regionu jest woda i żywność jako zasoby strategiczne. - Odwrócimy samobójczą politykę tego rządu, której efektem jest śmierć ponad 40 tys. ludzi w Polsce, 6% retencji, zamiast 40% - zauważa senator. - Zamykane są firmy fotowoltaiczne w naszym regionie, bo pieniądze w opłat na emisję CO2 – 25 mld w ubiegłym roku – gdzieś zniknęły.
Kolejny ważny temat było cyberbezpieczeństwo. - Będziemy się tego uczyli od szkoły podstawowej – zapewniał senator. - Państwo ma chronić przed cyberprzestępcami, a w Polsce to Państwo jest cyberprzestępcą (użycie Pegasusa). Nie może być tak, że premier i ministrowie, bojąc się podsłuchów, ze strony służb, nie korzystają z „urzędowych” maili. Powstanie system szybkiej reakcji na sygnał o przestępstwie informatycznym – dostępny dla każdego obywatela i instytucji oraz nakaz stosowania stosownych zabezpieczeń w państwowych strukturach administracyjnych.
Już wyście się narządzili nic dla ludu ani kraju szpitale polikwidować chcieliście i 1,60 zł waloryzacji i OFE zgarnięte bo nie było kasy.
Wyglądają jak trzy gremliny
Poszli won
Jedź na Orlen i zobacz jak dbają. A wy co zrobiliście dla nas. Żadnego wstydy, a tego odwołali z rady miejskiej w referendum i dalej się pcha gdzie popadnie.
Rząd przede wszystkim boi się utraty władzy. Skończy się dla nich wszystko - posady w spółkach, pieniądze, wpływy. Zacznie się za to rozliczenie, sądy i dla wielu więzienie.
Nie ma bardziej PR-owej partii niż PO. Idź pan w CH...
Właśnie komisja zdrowia odrzuciła ustawę prezesa. Nawet posłowie PiS uznali ją za knota. Wstyd dla "dr prawa", że napisał ustawę godną posła Suskiego. Podpisał się pod nią także nasz poseł Leonard Krasulski. I znów kolejna kompromitacja.
Ooooo... Platforma tworzy Program dla Polski... To przez tyle lat nie mieli programu ? Przecież mówili, że sa gotowi na przejęcie władzy. Bez programu ???1
https://wpolityce.pl/polityka/389315-dluga-lista-ciezkich-grzechow-platformy-o-czym-chca-zapomniec-aferzysci-jak-demontowano-panstwo-male-podsumowanie-wielkich-afer-po-psl
Ale mnie rozbawił tu cytuję "...Rząd boi się podejmować decyzji, bardziej dba o PR niż o życie Polaków..." Kiedy rozliczenie Platformy Obywatelskiej i Referendum 2013 roku?!