Środa, 27.11.2024, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

W Elblągu odbędzie się Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych?

30.01.2017, 12:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu odbędzie się Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych?

Z takim pomysłem do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego zwrócił się radny Rafał Traks. Podczas zorganizowanej kilka dni temu sesji radny PiS zaznaczył, jak ważne jest zorganizowanie w naszym mieście Biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP – zaznaczył Rafał Traks podczas swojego wystąpienia. - Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Radny podkreślił, jak ważne jest, by pamiętać o Żołnierzach Wyklętych.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej

– mówił.

Rafał Traks postanowił pokrótce przypomnieć kawałek historii. - Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku – zaznaczył radny. - Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

W naszym mieście tworzono już inicjatywy mające na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. - W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. - stwierdził Rafał Traks. - Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Skąd pomysł, by w Elblągu zorganizować Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych?

Po zeszłorocznym sukcesie – 40 tys. uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa w tym roku organizatorzy planują zorganizować bieg dla 60 tys. biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo moglibyśmy zorganizować bieg na 10 km czy bieg na orientację po elbląskiej Bażantarni czy inne wydarzenia i atrakcje.Coraz więcej miast upamiętnia bohaterstwo i heroizm niezłomnych żołnierzy w taki właśnie sposób, a ponadto impreza biegowa datowana w okolicach 1 marca wpasowałaby się w kalendarz elbląskich imprez biegowych i dlatego można by ująć bieg w planach organizacji imprez sportowych. Mielibyśmy w marcu – Bieg Żołnierzy Wyklętych, pod koniec czerwca – Bieg Piekarczyka i 11 listopada – Bieg Niepodległości

– wyjaśniał Rafał Traks.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +23
    ~ polak mały
    Poniedziałek, 30.01

    A może redakcja przybliży historię niektórych organizacji walczących o wolną Polskę? Np NSZ. Jaką byli organizacją, poglądy polityczne i wyznaniowe. Komu sprzyjali a kto był ich przeciwnikiem, i w końcu jak postępowali z ludnością cywilną w celu zdobycia pożywienia i ubrań. Bo mój dziadek ocalał tylko dlatego że miał legitymację przedwojenną PSL-u.

  2. 2
    +23
    ~ ket
    Poniedziałek, 30.01

    Amoże redakcja poda ilu Polaków zgineło z rąk tzw. "wyklętych " a ilu Niemców? Byłoby ciekawe porównanie.....

  3. 3
    +16
    ~ pytam się
    Poniedziałek, 30.01

    A kto byłby fundatorem tego biegu? bo na pewno w grę wchodzi też kasa.

  4. 4
    +16
    ~ awc
    Poniedziałek, 30.01

    A już największą hipokryzją są widoki grup rekonstrukcyjnych pod szyldem NSZ, o obok nich działacze współczesnego ONR z gestem niemieckiego pozdrowienia z 2 wojny światowej. tak było nie tak dawno w Nadbrzeżu.

  5. 5
    +18
    ~ klik
    Poniedziałek, 30.01

    Czy nie lepiej samemu zrobić ten bieg p. Traks z udziałem pańskiego protektora p. Krasulskiego jako startera?

  6. 6
    +18
    ~ plutonowy LWP
    Poniedziałek, 30.01

    Panie Traks, coś Pan bardzo aktywny się zrobił po " zdarzeniu " z pańskim pryncypałem , chce Pan zagłuszyć "aferę" ??? Kogo eliminowali " wyklęci " ....żołnierzy LWP grzech , niegrzecznych cywili , grzech ?? Jak można mówić o nich ..pozytywnie . Krew to krew ...Polaka .

  7. 7
    +1
    ~ janos
    Poniedziałek, 30.01

    Jak można zorganizować bieg ***ów Ptzeklętych.

  8. 8
    +12
    ~ Do szkoły-normalnej!
    Poniedziałek, 30.01

    Może Traks zapozna się z historią NSZ. W żadnym dowództwie organizacji zbrojnych nie było tylu skrytobójczych mordów w walce o władzę. Brygada Świętokrzyska była prowadzona przez szefa gestapo w Radomiu w jej ucieczce przed Rosjanami. To może ten bieg szlakiem Brygady i pod patronatem?

  9. 9
    --20
    ~ antykomunista
    Poniedziałek, 30.01

    KOMUSZKI się odezwały - bul dupy macie co. Kto wam broni zrobić bieg imienia janka krasickiego lub bieg szlakiem gieroja diaczenki Może pokusicie się o zrobienie grupy rekonstrukcyjnej imienia rodziny nalazków. Dobrze że to zakomuszone miasto idzie na dno.

  10. 10
    +6
    ~ franek
    Wtorek, 31.01

    Najpierw przydało by się oddzielić wyklętych od ***ów. Żeby było wiadomo dla jakiego patrona się biega. Jestem też oburzony że Szechter i Wolińska stalinowscy zbrodniarze sądowi nie zostali wydani Polsce przez Szwecję i W Brytanię w celu osądzenia. I to niby nasi sojusznicy i antykomuniści, a nam odmówili

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0204391479492