Ośrodek TNS Polska przeprowadził badanie dla „Wiadomości” TVP1 w dniach 4–5 września, a więc po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Okazuje się, że 34 procent badanych głosowałoby we wrześniu na Platformę Obywatelską. Patrząc na ostatnie miesiące przed wyborami i czas, kiedy partia rządząca od czerwca musi sobie radzić z efektami tzw. afery taśmowej, zyskanie 10 punktów procentowych i przewagi nad głównym przeciwnikiem w nadchodzących wyborach - Prawem i Sprawiedliwością - wydaje się być niebagatelne. W Elblągu zapadła jednak decyzja, że Platforma nie wystawi w naszym mieście swojego kandydata na prezydenta. Patrząc na sprzyjające sondaże powstaje pytanie, czy jest to dobre posunięcie?
- 34 procent badanych głosowałoby we wrześniu na Platformę Obywatelską. Od czerwcowego badania PO zyskała 10 punktów procentowych. Przeciwnik partii Donalda Tuska – PiS – odnotował, wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem 28–procentowe poparcie - podaje serwis TVP Info. - To 3–punktowy spadek od czerwca, gdy partia Jarosława Kaczyńskiego występowała w sondażu samodzielnie.
Sondaż wskazuje także, że od czerwca, o jeden punkt wzrosły notowania Sojuszu Lewicy Demokratycznej (9 proc.). Na Kongres Nowej Prawicy i Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowałoby we wrześniu 5 proc. respondentów. Dla partii Janusza Korwin–Mikkego oznacza to spadek o 5 punktów; poparcie dla partii Janusza Piechocińskiego nie zmieniło się. Na Twój Ruch Janusza Palikota głosowałoby we wrześniu 2 procent badanych, o 2 punkty mniej niż w czerwcu.
- Po rozpisaniu tych wyników na mandaty układ w Sejmie wyglądałby następująco: 222 mandaty dla PO, 185 – dla PiS i jego koalicjantów, 43 – dla SLD, 9 – dla Nowej Prawicy i 1 – dla PSL. By mieć większość, potrzeba 231 posłów - podaje serwis TVP Info.
W sondażu zapytano ankietowanych także o to, jak wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej wpłynie na postrzeganie Platformy Obywatelskiej przez wyborców. I to znowu spore zaskoczenie - prawie połowa badanych przyznała, że pozytywnie. 18 proc - negatywnie. 29 proc. ankietowanych uważa, że nic się nie zmieni. Siedem procent nie zajęło stanowiska w tej sprawie.
W Elblągu zapadła jednak decyzja, że elbląskie struktury nie wystawią w naszym mieście swojego kandydata na prezydenta. Platforma połączyła siły z KWW Witolda Wróblewskiego, który został desygnowany na urząd prezydenta miasta z ramienia tegoż Komitetu, Patrząc na sprzyjające sondaże powstaje jednak pytanie, czy elbląska Platforma podjęła słuszną decyzję?
opr.
AS
źródło: www.tvp.info.pl
Spokojnie do 17 października wiele cudów może się zdarzyć......
Rzeczywisty sondaż wyborczy odbył się w wyborach uzupełniających do Senatu.
Teraz Po poprze do Rady Miasta EKO i już będą mieć ferie jesienno zimowe
Co to za znaczenie jaka partia? Liczą się kompetencje poszczególnych kandydatów.
Nikt mnie nie pytal, wiec skad takie sadaze ? PO niech spada jak ich przywodca
spoko, spoko . Zobaczymy jakie będą wyniki sondażu po wyborze nowego premiera i reorganizacji rządu ....
Ten sondaz to sciema
Ja w te sondarze nie wierze bo jaki normalny czlowiek glosuje na aferzystów
przestancie takie bajki pokazywac i ludziom kity wciskac po do dno
Jakie 34%?Klamstwo 100% głosowało na po!Pytanie w sondazu brzmiało:wycierasz pupę przed sxxxxxm,czy po?Wszyscy głosowali na PO!