W tę niedzielę, 25 maja, w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Dotychczas składał się on z 766 posłów wybranych w 28 państwach członkowskich Unii. O tym ilu europosłów ma każdy członek decyduje ilość mieszkańców w danym kraju. Polsce przypada 51 miejsc w Europarlamencie.
Ilu posłów wybieramy i jak długo trwa kadencja?
Od 1979 r. posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat, a mandat sprawują w sposób niezależny. Bez względu na narodowość tworzą grupy w zależności od poglądów politycznych.
W 2014 roku Unia Europejska wybiera posłów po raz ósmy. Polska dopiero trzeci raz. W nowej kadencji 2014-2019 liczba posłów ulegnie zmniejszeniu. Rumunia, Grecja, Belgia, Portugalia, Czechy, Węgry, Austria, Bułgaria, Irlandia, Chorwacja, Litwa i Łotwa stracą po jednym europarlamentarzyście, a Niemcy aż trzech. Polska ma wciąż do rozdysponowania 51 mandatów poselskich i jako jeden z niewielu członków UE robi to dzieląc kraj na okręgi. Pozostałe państwa tworzą listy krajowe.
Jak rozłożą się siły polityczne naszego kraju w PE dowiemy się już niebawem. Obecnie w Parlamencie Europejskim mamy 24 przedstawicieli PO, 7 z PiS, 6 z SLD, po 4 z Solidarnej Polski, Polski Razem Jarosława Gowina i PSL, jednego z Unii Pracy i jednego niezależnego.
Kompetencje posła Parlamentu Europejskiego – czyli co może Europoseł?
Z dniem 1 stycznia 2012 r. wszedł w życie Kodeks postępowania posłów do Parlamentu Europejskiego. Zawiera on zasady pracy posłów, zgodnie z którymi mają działać oni wyłącznie w interesie publicznym, kierować się bezinteresownością, uczciwością, rzetelnie, starannie i odpowiedzialnie, z zachowaniem otwartości i poszanowaniem dobrego imienia Parlamentu. Kodeks określa przypadki konfliktu interesów oraz sposoby ich rozwiązywania, zawiera też przepisy dotyczące zachowania w pracy oraz po jej zakończeniu.
Poprzez swoją działalność Europosłowie mają wpływ na wszystkie dziedziny życia codziennego obywateli Unii – od edukacji, kultury, zdrowia, po środowisko, transport i ochronę konsumentów, ale jest to wpływ ograniczony.
Parlament w UE pełni cztery główne funkcje: opiniodawczą (we wszystkich ważniejszych sprawach), współpracy w procesie ustawodawczym (bez kompetencji prawotwórczych – nie stanowi prawa), zatwierdza, wraz z Radą, budżet UE, zatwierdza i odwołuje Komisję Europejską (w całości), sprawuje nad nią funkcje kontrolne i tworzy komisje śledcze.
Ostatecznie zadania i uprawnienia Parlamentu Europejskiego sprowadzają się do kontroli i dbania o zasady demokracji w UE.
Co to oznacza dla wyborców z danego kraju i okręgu wyborczego?
Parlament Europejski należy do czterech podstawowych instytucji Unii Europejskiej. Ponieważ Parlament Europejski pełni przede wszystkim funkcję kontrolną wobec posiadającej duże uprawnienia Komisji Europejskiej, to zakres działania Europosłów jest ograniczony. Mogą oni wybierać przewodniczącego Komisji Europejskiej, odwoływać całą komisję bez możliwości odwołania tylko poszczególnych komisarzy. Europosłowie mogą składać interpelacje i rezolucje, wyrażać swoje opinie oraz powoływać komisje śledcze badające daną sprawę. Uchwalają przepisy, ale nie posiadają inicjatywy ustawodawczej.
Co robi Europoseł?
Swój czas pracy dla Parlamentu Europejskiego poseł dzieli między uczestnictwo w posiedzeniach komisji parlamentarnych i grup politycznych w Brukseli i udział w dwunastu sesjach plenarnych, które odbywają się w Strasburgu. Resztę czasu poświęca na działania w swoim okręgu wyborczym.
Europosłowie przede wszystkim reprezentują wszystkie społeczeństwa Unii Europejskiej, a nie państwa czy partie, z których pochodzą.
Ile zarabia Europoseł?
14 lipca 2009 roku wszedł w życie nowy Statut posła do Parlamentu Europejskiego, który wprowadza jednolitą pensję poselską. Wypłacana jest ona z budżetu Unii Europejskiej i wynosi zawrotne sumy. Europoseł zarabia miesięcznie 7,5 tysiąca EURO. Ponadto otrzymuje diety w wysokości 300 EURO za każdy dzień uczestnictwa w posiedzeniach parlamentu lub komisji, dostaje też dodatki na prowadzenie biura, asystenta oraz zwracane są mu koszty dojazdu do siedziby PE.
Boże,widzisz i nie grzmisz?!!!.
Niemiła niespodzianka spotkała Donalda Tuska podczas wizyty w Gorzowie Wielkopolskim. Gdy szef PO podszedł do grupy licealistów, jedna z uczennic II LO zapytała go: "Dlaczego udaje pan patriotę, a jest pan zdrajcą Polski?". Wizytę premiera opisał dokładnie portal gorzow24.pl.
Uczennice powinni uhonorować za patriotyczną postawę. - dobrze ze w Gorzowie mają normalnych dziennikarzy i nie zostało to wymazane jak większość faktów. Ale poczekajmy jeszcze na bombe z opóźnionym zapłonem jaką odpali WP ze Smoleńskiem:)
No proszę a my renciści mam 730 zł po realizacji i takim ciągle mało gdzie ta sprawiedliwość chyba w trumnie. Jak mamy przeżyć. A niech to wszystko szlak trafi.
Drodzy elblazanie! Bardzo wam dziekuję, że wybierając mnie do Parlamentu Europejskiego w poprzednich wyborach ufundowaliście mi emeryturę 5.800,- PLN. Z wyrazami bez szacunku LISEK z PO
Nie głosujcie na PO tylko na PiS
heheh następnym razem stratuję w wyborach...nie znam się na polityce ale sporo można zarobić. I plus taki, że nie oszukam wyborców. Z góry mówię, że pojadę do Brukseli po kasę bo na prezentowaniu się nie znam ;P a i obiecuję, że raz w miesiącu będę dawała jednemu człowiekowi spotkanemu na ulicy jeden tys zł ;P
Totalitaryzm to my dopiero poznamy ;D http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,15710830,Slyszales_o_TTIP__Niektorzy_twierdza__ze_to_nowa_ACTA_.html
W Niemczech obniżono do 63 lat wiek emerytalny. Koszty pracy w Niemczech 31Euro w Polsce 7Euro. Dlatego Niemcy są w ogonie a Wolska lideruje w Europie i na świecie. Serdecznie pozdrawiam.
http://wolna-polska.pl/zydokomuna