Koniec roku to czas podsumowań i przypomnienia najważniejszych wydarzeń minionego 2013 roku. Wiele ogólnopolskich serwisów prowadzi rankingi zdarzeń, które wpiszą się w historię naszego kraju i całego świata. Dziś pytamy elbląskich radnych o to, jakie wydarzenia w 2013 roku były według nich najważniejsze dla Elbląga.
Wśród najbardziej znaczących wydarzeń na świecie wymienia się m.in. abdykację Papieża Benedykta XVI i wybór nowego – Franciszka, narodziny następcy tronu Wielkiej Brytanii, zamachy w Bostonie, wojnę w Syrii, huragan na Filipinach. Mówi się także o takich zdarzeniach jak śmierć Margaret Thatcher, Nelsona Mandeli czy protesty na Ukrainie.
W Polsce do najważniejszych wydarzeń minionego roku należały m.in. pierwszy w naszym kraju przeszczep twarzy, zmiana selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej, wprowadzenie nowej ustawy śmieciowej, tragiczny wypadek himalaistów na Broad Peak, śmierć Tadeusza Mazowieckiego czy rekonstrukcja Rządu przeprowadzona przez Donalda Tuska.
Część pytanych przez nas radnych, jako najważniejsze wydarzenie minionego roku wymienia przeprowadzone w Elblągu referendum, w wyniku którego odwołano prezydenta Grzegorza Nowaczyka. Wybory poprzedzone były szumną i emocjonującą kampanią wybroczą, na którą zjechali się czołowi politycy z całego kraju promując swoich kandydatów.
Rady KWW Witolda Wróblewskiego, Sławomir Malinowski, jako najważniejsze wydarzenie w 2013 roku wymienia referendum, podkreślając jego społeczny aspekt. – Moje sprawy zawodowe zrealizowałem zgodnie z planem. Jeśli chodzi o miasto, cieszę się, że powraca idea społeczeństwa obywatelskiego z początku lat 90-tych, gdzie ludzie wychodzili z inicjatywami. Pod koniec lat 90-tych nasz kraj zaczął zmieniać się w państwo partyjne. Elbląg w tym roku pokazał, że głównodowodzącymi są ludzie, a nie partie polityczne – mówi radny. – Wierzę, że wróci pomysł, że główną rolę w samorządach będą odgrywały Komitety Wyborcze Wyborców – dodaje.
- Jako sukces tego roku uważam udostępnienie 80 mieszkań komunalnych dla mieszkańców naszego miasta – mówi radny PO, Robert Turlej. – Dzięki poprzednim decyzjom w tym roku mamy dwa budynki z nowymi mieszkaniami to sukces naszego samorządu. Mało tego, składamy interpelacje, aby ten zasób komunalny powiększać – dodaje radny. Robert Turlej podał także jako przykład ważnych wydarzeń, realizację kampanii „Obudź wrażliwość”, która ma na celu oznaczanie miejsc przyjaznych kobietom w ciąży i matek z dziećmi.
Radny Zenon Lecyk z PiS podkreśla polityczne aspekty referendum. – Wydaje mi się, że ważne i istotne są te zmiany, które zaszły: nowa rada i prezydenci, którzy mają inne wizje zarządzania miastem. Te działania pozwolą nam roztaczać nową wizję rozwoju miasta, realizacji inwestycji itd. – Wielkim sukcesem jest także przedefiniowanie potrzeb miasta w zakresie sportu. W swobód właściwy oceniliśmy potrzeby w zakresie pływalni i będzie to obiekt ciekawy i już w 2015 roku będziemy mogli z niego korzystać – dodaje.
Do odpowiedzi namówiliśmy także Przewodniczącego Rady Miasta, Janusza Nowaka. – Nie mogę nie odnieść się do referendum. Były wybory, mamy nową Radę, nową władzę i prezydenta. Jeśli chodzi o sprawy gospodarcze, oprócz podpisaniem umowy z Marszałkiem o dofinansowanie basenu tak naprawdę wszystkie inwestycje, które były realizowane w tym roku, były kontynuowane z lat poprzednich – mówi Przewodniczący. – Myślę, że ten rok kończy się pewnym niedosytem, że nie udało się zrealizować tego, co zamierzaliśmy, aby ograniczyć deficyt budżetowy, zracjonalizować wydatki bieżące. Ktoś musi to rozpocząć – miałem nadzieję, że zrobi to prezydent Jerzy Wilk – dodaje.
O podsumowanie poprosiliśmy także radną Marię Kosecką, dla której ten rok okazał się bardzo ważny. - Kończący się 2013r był dla naszego miasta bardzo burzliwy. Mam oczywiście na myśli referendum i dużą aktywność elblążan. Jako mieszkańcy z utęsknieniem wyglądamy końca remontów ulic gdyż bieżący rok był niestety komunikacyjnym paraliżem. Dla mnie osobiście najważniejszym w mijającym roku były narodziny pierwszej wnuczki Wiktorii Stefanii - zostałam babcią! - mówi radna.
Wojciech Rudnicki także wymienia referendum, które doprowadziło do znaczących zmian w Elblągu. – To pokazało, że mieszkańcy mogą decydować o tym, kto nami rządzi i jakie decyzje podejmuje. To referendum pokazało, że trzeba się liczyć ze słowami i opiniami elblążan. To dało pewne otrzeźwienie niektórym politykom – mówi radny SLD. – To się wydarzyło utwierdziło mnie w przekonaniu, że człowiek i jego problemy są bardzo ważne – dodaje.
Na nasze pytania odpowiedział wiceprezydent Marek Pruszak, który uznał referendum jako sukces polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Oprócz referendum, wiceprezydent mówił o polityce prorodzinnej, która jest realizowana w naszym mieście – Większość naszych działań i decyzji kierujemy na pomoc rodzinie. Jest to polityka prorodzinna i prospołeczna, którą chcemy kontynuować w roku 2014. Wprowadzamy w lutym przyszłego roku Kartę Dużej Rodziny, która zapewni ulgi dla rodzin wielodzietnych. Cieszę się, że władze centralne także podejmują działania na rzecz pomocy tym rodzinom, bo pomoc socjalna w naszym państwie jest za mała – tłumaczy Marek Pruszak.
Oprócz referendum Antoni Czyżyk podkreśla kontynuację inicjatyw rozpoczętych jeszcze w 2012 roku. Radny mówi tu o oddanych do użytku orlikach czy zadaniach realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. – Uczymy się tej samorządności razem z mieszkańcami. Warto podkreślić też prezent, jaki mieszkańcy otrzymali pod choinkę, mam tu na myśli basen. Na pewno musimy pamiętać o takich wydarzeniach, jak Dni Elbląga czy Dni Chleba, w których obecność mieszkańców jest bardzo ważna – mówi radny PO.
Dla elbląskich polityków referendum, które odbyło się w naszym mieście, było jednym z najważniejszych wydarzeń w minionym roku. Elbląg doczekał się wizyty czołowych polskich polityków i był opisywany przez cenione ogólnopolskie media. Oprócz referendum radni wymieniają decyzję o budowie Centrum Rekreacji Wodnej, aspekty społeczeństwa obywatelskiego czy polityki prospołecznej.
Wybory w Elblągu i referendum w Warszawie, jako wydarzenia z 2013 roku biorą udział w plebiscycie organizowanym przez stację TVP.INFO. W głosowaniu stacja ma zamiar wyłonić najważniejsze wydarzenia minionego roku. Wyniki zostaną ogłoszone już dziś, wtedy okaże się czy zdarzenia w Elblągu były równie ważne dla reszty Polaków.
Lecykowi wystarczy "roztaczać" wizję. Po co realizować? Pustosłowie, zero konkretów, strach, żadnego pomysłu na miasto, promocję, miejsca pracy. Krótko mówiąc dramat.
Ciekawe jak czują się dziś "...wszy i gnidy..." o których prezydent Wilk mówił na " taśmach Wilka"?
Szkoda, że Redakcja nie pokusiła się o opinie wydarzeń takich "polityków"jak Maszka, Falkiewicz, Kraśiański, Pukin, Szwed, Meger....?
Od kiedy Lecyk jest politykiem? Radny co miał 100 głosów z listy PIS.
Takie to obiektywne 3 z PO, 2 z SLD i 2 z PIS i 1 KWW. Ten portal przechodzi na ciemną stronę mocy ;)
Tusk i PO powini otrzymać nagrode literacką za 2013 rok.bo pobili Mickiewicza i Żeromskiego w tworzeniu Dziadòw i Ludzi bezdomnych...
Ku przestrodze nam wszystkim na 2014 rok. Co do zaniżonej kwoty budowy kompleksu rekreacji wodnej i wyboru najtańszego wykonawcy polecam sprawę ze słupska http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/132897/Tonacy-aquapark--Radni-Slupska-nie-zgodzili-sie-na-dofinansowanie-inwestycji
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE ROKU POGONIENIE OD KORYTA ZŁODZIEJI ,AFERZYSTÓW I TARGOWICZAN Z PARTII POPAPRANCÓW,DAJ BOŻE ZEBY W NOWYM ROKU POGONIĆ ICH Z SEJMU ,SENATU EUROPARLAMENTU I WSZYSTKICH SAMORZĄDÓW RAZEM Z PARTIA PEDERASTÓW, SLD I PSL.
Falkiewicz, zabierz tego BUSA spod Jantara na Zawadzie !! Ile można chłopie ??? Parking , to nie złomowisko.
Panowie z PiS-u jawnie mówią, że to Oni byli sprawcami referendum. Natomiast panie Lecyk o jakiej pan mówisz, Waszej, wizji w zarządzaniu miastem!? Panie Nowak to trzeba było być przeciw tak dennemu budżetowi, a tak to się SLD wpisuje w " wiedzę ekonomiczną i przedsiębiorczość " PiS-u. A tak poza tym, to referendum i zmiany jakie zaszły pokazują, że miasto nasze ma rok w plecy i żadnego pożytku.