W czasie sesji Rady Miasta, radni opiniowali projekt uchwały w sprawie "Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020". Uchwała została przyjęta 21 głosami za przy dwóch głosach wstrzymujących się. Obniżone czynsze wejdą w życie od 01 stycznia 2014 roku.
Jakie zdanie o tej uchwale wyrazili podczas sesji w imieniu swoich Klubów ich przewodniczący? W pierwszej kolejności głos zabrał radny Ryszard Klim w imieniu klubu radnych SLD. – Nie ma chyba sesji, na której nie poruszalibyśmy spraw mieszkań komunalnych – mówi Ryszard Klim. – Podwyżki czynszów w sposób bolesny uderzyły w niezasobnych elblążan. Dostrzegając potrzeby społeczne musimy popatrzeć również, jakie skutki to obniżenie czynszów będzie miało – dodaje. Radny przypomniał, że zwrócił się o przygotowanie na dzisiejszą sesję, analizę skutków finansowych takiej obniżki dla miasta. - SLD nie ma innego wyjścia, będzie popierał zapis uchwały – mówi Ryszard Klim.
W imieniu klubu radnych PO wypowiadał się Henryk Gawroński. – Nasz klub ma pewien dylemat. Zapisy uchwały nie dotyczą obniżki czynszów, ale przeniesienia uprawnień do podejmowania decyzji o wysokości czynszów z Rady Miasta na prezydenta – mówi Henryk Gawroński. – Zmiana uprawnień ma pewne konsekwencje co do odpowiedzialności. Nie przeszkadzając prezydentowi na pewno będziemy obserwować skutki społeczne i ekonomiczne jego decyzji. Generalnie jesteśmy za zmianą tej stawki w kierunku jej obniżenia, w jakim zakresie, liczymy na rozsądne decyzje pana prezydenta od 1 stycznie 2014 roku – dodaje radny.
Paweł Fedorczyk radny PiS, apelował do pozostałych o to, aby zagłosowali pozytywnie projekt uchwały. - Ówczesne uregulowania, podwyżki czynszów, doprowadziły do znacznego zubożenia. Czynsze mają być przede wszystkim godziwe. Trzeba przyjąć jakieś rozsądne rozwiązanie, ale wydaje się, że ta uchwała jest pewnym kompromisem pomiędzy ulżeniem zubożonemu społeczeństwu a koniecznością uregulowania finansów miasta – mówi przewodniczący klubu radnych PiS.
- Popieramy kompromis między tym, co możemy zrobić a tym, co trzeba zrobić. Wiemy, że trwają prace nad restrukturyzacją ZBK, które pozwolą na obniżenie stawek czynszów w najbliższej przyszłości i za tym optujemy – mówi Sławomir Malinowski z KWW Witolda Wróblewskiego.
Zgodnie z uchwałą, zmiany, jakie wprowadzili radni to:
- wprowadzenie w latach 2013-2020 stawki bazowej czynszu dla lokali mieszkalnych w przedziale od 2% do 3% wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych ustalanego przez Wojewodę,
- kwotowe stawki czynszu za najem lokali gminnych będzie ustalał Prezydent w drodze zarządzenia zgodnie z obowiązkiem ustawowym oraz zapisami uchwały w sprawie Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem,
- wprowadzenie urealnionej tabeli czynników wpływających na poziom czynszu, w której skreślono dwie pozycje: dot. zwyżki +2% dla lokali położonych na trzeciej i wyższej kondygnacji w budynku z windą oraz zwyżki +3% za lokale wyposażone w wodomierze i ciepłomierze,
- pozostałe zmiany do uchwały dotyczą dostosowania zapisów w Programie do nowych zasad ustalania stawki bazowej czynszu za najem lokali mieszkalnych.
Wprowadzenie przedziału od 2% do 3% wartości odtworzeniowej lokalu, w granicach, którego będzie ustalana stawka czynszu przez Prezydenta w drodze zarządzenia daje możliwość każdego roku ustalania realnej kwoty stawki czynszu dostosowanej do możliwości finansowych oraz sytuacji socjalno-bytowej najemców lokali gminnych.
Prognozowany wskaźnik stawki bazowej czynszu na 2014 rok będzie wynosił 2,14% wartości odtworzeniowej tj. 6,00 zł/m2.
A co z mieszkaniem na Traugutta???
Ci co w dalszym ciągu nie będą płacili czynszu bez szczególnego powodu to powinni mieć ustaloną stawkę "karną" w wys. 200 % tej stawki. Nie może być tak, że ktoś mieszka i nie płaci czynszu. Uważam też , że właśnie ta obniżka zdopinguje ludzi do płacenia.
w Polsce powinno się zlikwidować lub ograniczyć do minimum strefę socjalną. Takie mieszkania socjalne etc rodzą szarą strefę na czym cierpią ludzie uczciwie pracujący. Takiemu socjalowi nie opłaca się pracować uczciwie, gdyż straci zapomogi, zasiłki i tańszy czynsz, za to może dorobić na lewo a jego rodzina nieźle żyć. A to wszystko na koszt ludzi, którzy pracuję.
Ostudzę zapał wszystkich do 1 stycznie 2014 roku zmienią uchwałę ze 20 razy ;-)
to już kolejna (po oniżeniu biletów MZK) spełniona obietnica wyborcza Prezydenta Jerzego Wilka, a jeszcze nie minęło 2 miesięcy od wyboru - takiego własnie Prezydenta powinniśmy miec cały czas, a wtedy bedzie dobrze i jak już Prezydent posprząta po poprzednikach, to końcu Elbląg stanie na nogi :)
Wilk był bardzo nerwowy na sesji,przypomniał sobie ,że sam składał wiele zapytań w poprzedniej radzie i jak pomawiał,kłamał i obrażał.Wi;k się nie zmienił ,dalej to czyni,bo załozył sobie kolejne lata w ratuszu ale tylko założył- bo w końcu prawda o nim już dociera do społeczeństwa
Nie dość że dostali mieszkania z free to jeszcze skomlą że muszą płacić czynsz. To my, pracujący i płacący podatki, którzy kupili swoje mieszkania za swoje ciężko zarobione pieniądze, płacimy podatki i nic z tych podatków nie mamy! Bo łapami rządzących finansujemy mieszkania i godne życie nierobom. zastanawiam się dlaczego jeszcze ludzie nie wyszli na ulice.
Zamien sie na mieszkanie zbk i zobaczymy czy wytrzymasz z kibelkiem na kładkę lub w piwnicy
Wolne mieszkanie jest na ul Traugutta 18 Bratanica byłego prezydenta już nie chce
jestem przeciwny obniżeniu czynszów, bo ci wynajmujący wogóle nie szanują ani mieszkania ani też części wspólnych jak klatka czy piwnica.!