Środa, 15.01.2025, Imieniny: Pawel, Izydor, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radni przyjęli nową strategię polityki społecznej

22.02.2012, 12:42:28 Rozmiar tekstu: A A A
Radni przyjęli nową strategię polityki społecznej

Lepiej zintegrowane społeczeństwo, bardziej aktywne społecznie i zawodowo,  godziwie zarabiające, wykształcone stosownie do potrzeb rynku pracy, zdrowsze dzięki profilaktyce i dostępnej opiece zdrowotnej. To wizja rozwoju społecznego w naszym  regionie. Wizję tę mają urzeczywistnić zrealizowane działania, które zapisane zostały w Strategii polityki społecznej województwa warmińsko-mazurskiego do 2020 roku.

Dokument podczas wczorajszej sesji Sejmiku przyjęli radni.

Zaktualizowana Strategia wyznacza kierunki działań, dzięki którym Warmia i Mazury ma stać się miejscem godnego życia. Dokument  będzie  również podstawą do sprawniejszego pozyskiwania krajowych i europejskich środków finansowych na wdrażanie projektów między innymi z obszaru: przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, czy współpracy z organizacjami pozarządowymi.

- Przyjęta Strategia poprzedzona została wnikliwą analizą życia i funkcjonowania mieszkańców naszego regionu oraz ich potrzeb społecznych. Mam nadzieję, że dzięki temu dokumentowi podejmowane będą różnorodne działania, które w znaczny sposób wpłyną na poprawę jakości życia i zmniejszenie problemów społecznych występujących w naszym województwie. Mam ma myśli głównie bezrobocie, marginalizację i wykluczenie społeczne, niski poziom aktywności zawodowej, rosnące dysfunkcje w rodzinach, czy niską aktywność lokalnych społeczności – podkreśla Witold Wróblewski Członek Zarządu Województwa.

Celem głównym Strategii polityki społecznej województwa warmińsko-mazurskiego do 2020 roku jest współdziałanie wszystkich środowisk i instytucji na rzecz wzmacniania integracji oraz aktywizacji społecznej i zawodowej.

Realizacji tego celu służyć mają wyznaczone cztery priorytety:

I.  Prawidłowo funkcjonująca rodzina – zakłada stworzenie warunków do możliwie pełnego rozwoju rodziny i do właściwego jej funkcjonowania, między innymi poprzez: wspieranie rodzin z dziećmi, wzmacnianie profesjonalnego i kompleksowego poradnictwa rodzinnego, rozwój i promowanie form opieki zastępczej i rodzinnej,  organizację zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży, rozwój systemu pomocy materialnej dla uczących się dzieci i studiującej młodzieży z rodzin najuboższych, czy promowanie rodziny jako wartości.

II. Wzmacnianie integracji społecznej – zakłada  stworzenie możliwości wyjścia z izolacji społecznej oraz integrację z otoczeniem przede wszystkim osób starszych, niepełnosprawnych, uzależnionych, ofiar przemocy i innych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Działania w tym zakresie będą dotyczyły między innymi: rozwoju placówek działających na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych,  zwiększania dostępności usług opiekuńczych i rehabilitacyjnych, rozwój klubów seniora, Uniwersytetów III wieku, aktywizacji zawodowej i wyrównywania szans edukacyjnych osób niepełnosprawnych,  realizacji programów i projektów w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy, doskonalenia stosowania procedury „Niebieskiej Karty”, wypracowywania i wdrażania innowacyjnych metod pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

III. Wspieranie aktywności i mobilności zawodowej oraz edukacyjnej osób bezrobotnych  - ma na celu zwiększenie aktywności zawodowej i edukacyjnej mieszkańców województwa, co jest kluczowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego.   

W ramach tego priorytetu zakłada się między innymi: realizację projektów na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej, poradnictwo, organizację szkoleń, warsztatów, wspieranie spółdzielczości socjalnej, wspieranie działań na rzecz tworzenia miejsc pracy dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych.

IV. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego – zakłada wzmocnienie postaw prospołecznych, rozwój kompetencji społecznych i umiejętności współpracy poszczególnych jednostek i grup na rzecz własnego otoczenia. Realizacja tego priorytetu odbywać się będzie między innymi poprzez: szersze włączanie organizacji pozarządowych w realizację zadań z zakresu polityki społecznej zlecanych przez samorządy lokalne, promowanie i podnoszenie rangi wolontariatu we wszystkich obszarach życia społecznego, tworzenie przez władze lokalne warunków dla aktywności oddolnej mieszkańców np. poprzez inicjatywy lokalne, fundusze sołeckie, fundusze lokalne itp.

Zadania ujęte w Strategii finansowane będą z różnych źródeł, w tym w dużej mierze ze środków unijnych.  Zgodnie z przyjętym zakresem działań zadania zapisane w dokumencie realizowane będą przy szerokiej współpracy szeregu instytucji, podmiotów publicznych i organizacji pozarządowych. Strategia będzie systematycznie monitorowana.

 

Joanna Urbaniak, Asystent Witolda Wróblewskiego Członka Zarządu Województwa
 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ tubylec
    Środa, 22.02

    Inicjatywa dobra ,hoć spużniona o 2o lat i jedno pokoleńe .Pytanie tylko kto ,kiedy i jak ją spieprzy ?

  2. 2
    +3
    ~ blin
    Środa, 22.02

    Oj próbuje się , próbuje zapisać w pamięci internautów jako aktywny działacz i przypomni się jesienią 2014. .

  3. 3
    +8
    ~ `
    Środa, 22.02

    rozumiem że ze zględu na "zmniejszenie problemów społecznych występujących w naszym województwie. Mam ma myśli głównie bezrobocie". Port w Elblągu oddano rosyjskiej firmie. radni sejmiku powinni się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu po recepte na leki przeciw schizofrenii...

  4. 4
    +5
    ~ taka tam pani
    Środa, 22.02

    Ja bym chciała wzmocnić postawy prospołeczne mieszkańców mojego osiedla żeby zrobili coś dla dobra ogółu i zamiast patrzeć spod byka na sąsiadów, zainteresowaliby się swoimi pociechami, które się szwędają po osiedlu bez celu czy stoją pod klatkami i zażywają "te" i "owe" używki.

  5. 5
    +7
    ~ zombi
    Środa, 22.02

    Panie Witku koncert życzeń. Przecież jak obywatel ma dobry pomysł i pójdzie z nim do urzędu to się dowie, że władza wie lepiej i robi odwrotnie. 1.400.000 podpisów Solidarności, 200.000 SLD pod ustawą emerytalną a Premier wie lepiej - jakie społeczeństwo obywatelskie. SLOGANY

  6. 6
    0
    ~ dh
    Środa, 22.02

    Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

  7. 7
    +2
    ~ elblążanin
    Środa, 22.02

    Najlepiej to wywieżć wszystko z Elbląga do olsztyna.Mam was w d.

  8. 8
    +5
    ~ j
    Środa, 22.02

    Sie "Wrobelek" lansuje, ale my go pamietamy.... Najpierw spoleczenstwo wywalilo go z Elblaga, potem znalazl sobie ciepla posadke po znajomosci w Braniewie...... Ale my pamietamy i w 2014 znow dostanie pstryczka w nos..............

  9. 9
    +4
    ~ dosyc ich
    Środa, 22.02

    na tego pana to juz patrzec nie moge! jak za dawnych dobrych czasow karuzela sie kreci - wczoraj specjalista od .., teraz - to co wyzej , a kiedy wreszcie - precz z naszych oczu?!

  10. 10
    +1
    ~ przygód kilka wróblka Ćwirka :)
    Środa, 22.02

    Idzie wiosna , WRÓBELEK zaczyna latać . Pamiętamy , szansy sie nahapac w Elblagu nie damy :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.205677986145