13 lutego odbyło się kolejne posiedzenie Komisji ds. Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej, w którym wzięli udział: Agnieszka Kondraczuk (PO), Małgorzata Adamowicz (PO), Ryszard Klim (SLD), Marek Kucharczyk (PO), Andrzej Tomczyński (SLD). Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z tego posiedzenia nadesłane do nas przez radną Marią Kosecką (PO).
Komisja ds. Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych podczas spotkania zajmowała się:
- oceną realizacji programu mającego poprawić jakość życia mieszkańców ul. Łęczyckiej,
- dokonała oceny skuteczności działań w zakresie stanu bezpieczeństwa lokatorów budynków komunalnych w temacie drożności przewodów kominowych i skuteczności działania wentylacji,
- zapoznała się ze skargami mieszkanek Elbląga na działalność Prezydenta Miasta,
- zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu „Bezpieczny Elbląg”- Współdziałanie i Aktywizacja Społeczna
- zatwierdziła i przyjęła plan pracy komisji na 2012r.
Program naprawczy dla budynku zlokalizowanego przy ul. Łęczyckiej 26 powstał w 2011 roku, jego realizacja potrwa jeszcze rok. Komisja zapoznała się z opiniami poszczególnych instytucji, które w programie uczestniczą. Zdaniem policji i straży miejskiej sytuacja się stabilizuje, mieszkańcy chętnie współpracują z dzielnicowym, stan bezpieczeństwa w niczym nie odbiega od sytuacji panującej w innych rejonach miasta.
Gorzej przedstawia się sprawa z lokatorami, którzy nie płacą, bądź płacą nieregularnie, czynsz. Oferty składane przez ZBK nie spotkały się z większym odzewem. A oferty dotyczą m.in. rozłożenia zaległości na raty. Jednak rysuje się szansa na poprawę sytuacji. W ubiegłym roku tylko jedna osoba skorzystała z takiej oferty, w tym roku już pięć. Inna oferta to udział w ramach Programu Realizacji Świadczeń Wzajemnych w ramach którego zadłużeni mieszkańcy będą mogli odpracować dług.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował projekt dla pięciu rodzin z dziećmi do lat 2, który ma zmotywować kobiety do wyjścia z bierności, jego realizacja uzależniona jest od pozyskania środków finansowych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach złożonego projektu konkursowego; młodzież natomiast jest zachęcana do aktywności społecznej i namawiana do pracy jako wolontariusze. Dzięki tej ostatniej inicjatywie troje młodych mieszkańców ul. Łęczyckiej wyraziło chęć pomagania w schronisku dla zwierząt. We wrześniu br. przy ul. Łęczyckiej zostanie otwarty klub dla młodzieży – będzie to wspólne przedsięwzięcie MOPS i ZBK.
Bank informacji
Ważnym elementem bezpieczeństwa mieszkańców są drożne przewody wentylacyjne i kominowe. Zdaniem strażaków kontrola ppoż. w budynkach wielorodzinnych jest przeprowadzana raz na pięć lat. W Elblągu odbyła się w 2010 roku, na razie nie ma zgłoszeń o zagrożeniach. Co jednak nie oznacza, że wszystko jest w należytym porządku. O stan techniczny budynków powinni dbać jego zarządcy i to od nich właściciele mieszkań powinni żądać gwarancji bezpieczeństwa. Jednak lokatorzy niewiele wiedzą o swoich prawach i obowiązkach zarządzającego, w związku z czym ZBK postanowił zorganizować „bank informacji” na ten temat, co powinno ułatwić mieszkańcom poznanie zagadnień funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych.
Skargi na bezczynność Prezydenta
Dwie mieszkanki Elbląga złożyły skargi na zaniedbanie i nienależyte wykonywanie zadań oraz bezczynność Prezydenta Miasta Elbląga. Pierwsza skarga dotyczyła abonamentu w strefie płatnego parkowania. Skargę w kwestii merytorycznej uznano za niezasadną, gdyż funkcjonująca uchwała RM nie dopuszcza na podstawie dokumentu przedstawionego przez skarżącą do otrzymania abonamentu typu „M” w SPP. Natomiast sama procedura została naruszona, ponieważ zainteresowana nie otrzymała w wymaganym okresie czasu odpowiedzi w tej sprawie.
Druga – na bezczynność Prezydenta Miasta Elbląga w sprawie przedsięwzięcia budowlanego. W kwestii merytorycznej uznano skargę za nieuzasadnioną, przy czym służby Pana Prezydenta podejmowały szereg czynności w tej sprawie. Jednakże problem polega na uchybieniu w zakresie pisemnego dokumentowania wszystkich czynności postępowania wynikających z procedury administracyjnej (brak pisemnego upoważnienia do reprezentowania skarżącej).
Ponieważ wszyscy radni wstrzymali się od głosu, skargi pozostawiono bez opinii komisji, do rozpatrzenia przez Radę Miejską.
„Bezpieczny Elbląg”
Na najbliższej sesji samorządu radni zadecydują, czy przyjąć opracowany przez radnych, przedstawicieli Urzędu Miasta i służb mundurowych program Bezpieczny Elbląg. Na czele zespołu opracowującego nową strategię stał Prezydent Miasta.
Rada programowa miała do wyboru: albo zrezygnować z kontynuacji dotychczas funkcjonującego programu i przyjąć ogólnopolski „Razem bezpiecznie”, albo uaktualnić program opracowany autorsko dla Elbląga dwanaście lat temu. Wybrano drugą możliwość. W nowej wersji programu dużo miejsca poświęcono zapobieganiu zagrożeniom, edukacji społeczeństwa i aktywizacji elblążan do podejmowania obywatelskich inicjatyw. Zaktualizowany program będzie nadal monitorował sprawy bezpieczeństwa, ale więcej będzie w jego realizacji atrakcyjnych form edukacji oraz przedsięwzięć zwalczających patologię rodzinną i społeczną, będzie propagował zdrowy styl życia i ochronę środowiska.
Podczas posiedzenia komisji jej członkowie uznali za zasadne aby w pracach trzech komisji: ds. edukacji dla bezpieczeństwa, ds. rodziny i spraw społecznych oraz ds. bezpiecznych przestrzeni uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Radni – członkowie komisji wystąpili z wnioskiem do Prezydenta Miasta o poszerzenie Rady Programowej o przedstawiciela organizacji pozarządowych.
Kolejne posiedzenie Komisja zaplanowała na dzień 27 lutego. Będzie to wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych z członkami Komisji Gospodarczej. Głównym tematem ma być podjęcie działań w celu obniżenia stopy bezrobocia w Elblągu i łagodzenie jego skutków.
Maria Kosecka
A może by tak państwo radni bezradni wymusili na Straży Miejskiej i jej przepracowanemu komendantowi emerytowanemu MILICJANTOWI żeby zainteresowali się biegającymi bezpańsko bez smyczy i kagańców s..y..i wszędzie psami i zmobilizowali właścicieli do sprzątania po swoich pupilach.
"Radni w trosce o bezpieczeństwo(...)" swoje własne przed Elblązanami by im mieszkańcy d............ to się "warownym murem " osłaniaja .
Obgryzamy paznokcie po ostatnich sondażach ???
Cytat:-" by im mieszkańcy d.....nie skopali". To takie obrażliwe, ze cenzurujecie ?Niech sie ludzie dowiedzą, jak oszuści , czyli cała Rada Miejska z UM Elblag jst znienawidzona przez Elblążan. A Wy eszcze cenzurujecie.ACTA Tusk odrzucił a wy co cenzura chula?
Czy ten andrzej Tomczyński nie byl w PO,PISIE a teraz w sld.Co za przedsiębiorczość.kim jest?Facet od wiatru.Z jakiej strony zawieje tam szybko się znajdzie.Oni podnieśli podatek mi o 65%.Takiej inflacji niebyło nawet za komuny obrzydliwej.
Aaa to Marja napisała do nas. Mnóstwo ci u nas teraz specjalisów od niczego. Działań pozornych, slowotoku o niczym, a wiekszośc pomysłów to nic mieszkańcom nie daje. Jak pojawi się konkret to "skopany".
Mieszkańcy - zmuśmy Nowaczyka do ustąpienia z stanowiska prezydenta miasta Elbląga- za 100% podwyżki czynszów , dla mieszkańców Elbląga . Zauważcie że jeszcze żaden prezydent Elbląga nie był tak zachłanny na pieniądze , a zarazem tak nieudolny wszystkim czego się dotknie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tytuł powinien być, tego artykułu taki:-"RADNI W TROSCE O (swoje) BEZPIECZEŃSTWO ", postawią wkoło siebie mur nie do przebicia, by uchronic sie od słusznych ataków na urzędasów , przez Elblażan.
Bardzo dobry artykuł. I bardzo sie cieszę, że władza zdaje sprawozdanie ze swoich działań. Wiem co robią i czym się zajmują, mogę więc ocenić skuteczność ich działań i ztopień zaaangażowania w sprawy miasta. Jak widać zaangażowanie Koseckiej jest duże. Tylko czy starczy jej siły?
@~ obserwator_Tobie to i nawet g...no ładnie opakowane sie spodoba. Z Ciebie taki _obserwatopr na ...usługach PO. Tak obserwujesz, że oni coś "robią', tylko , cholera, dla czegp zero efektów, słownie :-"0".?