Pierwszy polski pełnometrażowy, wysokobudżetowy film przyrodniczy. Pierwsze tego typu przedsięwzięcie w polskim kinie. Pierwszy i oby nie ostatni głos polskich filmowców w obronie pszczół – czy możliwe jest uratowanie ich przed zagładą?
Razem z aktorką Magdaleną Popławską podążamy poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na to fundamentalne pytanie. Towarzysząca jej kamera Krystiana Matyska przenika do wnętrz uli, ukazując fascynujący obraz żywych, doskonale zorganizowanych
i silnie zhierarchizowanych pszczelich społeczności. „Łowcy miodu” przykuwają uwagę wysmakowaną formą audiowizualną. Szczególnie zachwyca organiczna jakość obrazu, precyzyjnie skomponowane kadry ukazujące tajemnice życia pszczół uchwycone specjalistyczną kamerą Phantom, która kręci nawet 500 tys. klatek na sekundę. Pozwala to ukazać pracę tych pożytecznych owadów z nieznaną polskiemu kinu szczegółowością.
Dokument przedstawia nietuzinkowych bohaterów podejmujących walkę w obronie małych stworzeń, których zagłada może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Aktywiści działający na rzecz pszczół reprezentują cały przekrój społeczeństwa. Poznamy między innymi: Kamila Baja – pracownika korporacji hodującego pszczoły na dachach modnej warszawskiej galerii handlowej, Adama Kolatora – bartnika z Puszczy Białowieskiej, czy hodowcę matek Marię Gembalę, która opowie, na czym polega proces inseminacji oraz jaki sposób pszczoły wybierają królową.
Dokument Krystiana Matyska pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Łowcy miodu piszą wspólną historię człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, poprzez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich.
Łowcy miodu: na ratunek pszczołom
produkcja: Polska 2016, czas trwania: 75 min
scenariusz i reżyseria: Krystian Matysek
w filmie występują: Magdalena Popławska, Maria Gembala, Kamil Baj, Adam Kolator
muzyka: Rafał Rozmus
montaż: Jarosław Barzan
produkcja: Dorota Roszkowska
Terminy i godziny pokazów:
Specjalne przedpremierowe pokazy filmu związane z obchodami Dnia Ziemi odbędą się w 8 wybranych Multikinach:
W dn. 19.04 o godz. 18:00: Bydgoszcz, Kraków, Olsztyn, Poznań 51, Szczecin, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Lublin.
W dn. 21.04 o godz. 19:00 – specjalny pokaz z udziałem Krystiana Matyska i Magdaleny Popławskiej – Multikino Złote Tarasy w Warszawie.
Ceny biletów:
normalny: 20 zł
ulgowy: 17 zł
grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób): 14 zł
W Multikinie Złote Tarasy w Warszawie wszystkie bilety poza grupowymi są droższe o 3 zł.
Uwaga:
Istnieje możliwość organizacji dodatkowych pokazów dla grup zorganizowanych (szkół, związków i stowarzyszeń pszczelarskich, organizacji pozarządowych) po wcześniejszym ustaleniu terminu i godziny seansu ze specjalistą ds. rezerwacji grupowych w danym kinie. Bezpośrednie kontakty do specjalistów znajdują się tutaj.
Sylwetka reżysera:
Krystian Matysek – absolwent Realizacja Obrazu Filmowego i Telewizyjnego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Reżyser, scenarzysta i autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, przyrodniczych, nagradzanych na festiwalach i sprzedawanych do stacji TV na całym świecie. Wykładowca Akademii Sztuk Dokumentalnych.