Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Startuje pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej

12.02.2021, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Startuje pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej
Źródło: https://pixabay.com/zdjęcie jest ilustracją do tekstu
Choroby układu krążenia są najważniejszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Spośród nich przyczyną największej liczby zgonów w Polsce, podobnie jak w całej Europie, jest choroba niedokrwienna serca. Światowy Dzień Chorego był okazją do przedstawienia informacji na temat Krajowej Sieci Kardiologicznej, która w pierwszej kolejności zacznie funkcjonować na Mazowszu.

Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie funkcjonować najpierw jako pilotaż w województwie mazowieckim. Na początku będzie ona służyła do diagnozowania i leczenia: zaburzeń rytmu serca, zastawek, niewydolności, a także nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego 

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Z perspektywy pacjenta będziemy się starali dostarczyć możliwie najlepszą, na europejskim poziomie, usługę zdrowotną. Tak, żeby obywatele mogli się cieszyć jak najdłuższym życiem w dobrym zdrowiu 

– podkreślił szef polskiego rządu.

Plan odbudowy zdrowia Polaków

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do dużej liczby zakażeń i zgonów Polaków, ale również w wielu przypadkach uniemożliwiła im korzystanie z potrzebnych zabiegów w zakresie m.in. kardiologii. Właśnie dlatego powstał plan odbudowy zdrowia Polaków, który ma na celu poprawę ich zdrowia. Oprócz Krajowej Sieci Kardiologicznej rząd pracuje także nad programem budowy Krajowej Sieci Onkologicznej. Projekt ustawy zostanie przygotowany do 31 marca 2021 r.

Kilka dni temu przedstawiliśmy Krajową Sieć Onkologiczną – program, który adresuje jedną z podstawowych przyczyn zgonów w Polsce. Dziś spotykamy się, żeby podobny program rozpocząć w dziedzinie kardiologii i medycyny sercowo-naczyniowej 

– zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Spotykamy się w nieprzypadkowym miejscu i czasie – w Światowy Dzień Chorych w Narodowym Instytucie Kardiologii, który wraz ze Śląskim Centrum Chorób Serca słynie w całej Europie z wybitnych osiągnięć kardiologicznych i kardiochirurgicznych 

– dodał.
 

Narodowy Instytut Kardiologii kardynała Stefana Wyszyńskiego jest głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym. To również ważny ośrodek kształcenia podyplomowego w dziedzinie kardiologii w Polsce oraz dynamicznie rozwijający się ośrodek naukowy. Od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce najlepszych tego typu placówek w Polsce.
 

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspieszy diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia. Zajmie się przede wszystkim czterema grupami istotnych schorzeń:

  • nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym;
  • niewydolnością serca;
  • zaburzeniami rytmu i przewodzenia;
  • wadami serca zastawkowymi.
     

Powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej to także wiele korzyści dla pacjentów. Będą oni mieli m.in. dostęp do szybkiej ścieżki diagnostycznej, w której zostanie skrócony czas oczekiwania na poradę. Będą mogli również korzystać z doświadczenia i sprzętu ośrodków konsultacyjnych, a także zostać przyjęci do ośrodka, który jest najlepiej dopasowany do ich stanu zdrowia.

Koordynowana opieka po zawale serca – KOS-Zawał

Spośród chorób układu krążenia przyczyną największej liczby zgonów w Polsce, podobnie jak w całej Europie, jest choroba niedokrwienna serca. Zawał serca jest najważniejszą i najgroźniejszą manifestacją tej choroby.

Z uwagi na dużą śmiertelność poszpitalną wśród osób z zawałem serca w Polsce w 2017 r., wdrożono w całym kraju system koordynowanej opieki po zawale serca – KOS-Zawał.

Korzystamy z pewnego pilotażu, czyli koordynowanej opieki specjalistycznej zwanej KOS-Zawał – to system opieki, który ma pomóc pacjentom w leczeniu pooperacyjnym i utrzymaniu zdrowia. Ten program się powiódł. Program KOS-Zawał pokazuje, jak ważne jest leczenie od samego początku – diagnostyki, konsultacji, poprzez skierowanie do właściwego ośrodka, terapię, zajęcie się pacjentem i monitoring po okresie ambulatoryjnym, czy po operacji 

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.
 

KOS-Zawał składa się z czterech modułów:

  1. Hospitalizacja pacjenta – obejmuje diagnostykę i leczenie zachowawcze.
  2. Rehabilitacja kardiologiczna (w tym rehabilitacja stacjonarna, ambulatoryjna i telerehabilitacja).
  3. Elektroterapia.
  4. Specjalistyczna opieka kardiologiczna trwająca 12 miesięcy od wystąpienia zawału serca.
     

Realizacja KOS-Zawał rozpoczęła się w części ośrodków od 1 października 2017, w kolejnych miesiącach dołączały nowe szpitale. Obecnie KOS-Zawał jest wdrożony w 74 szpitalach (52% szpitali, w których leczeni są pacjenci z zawałem serca).
 

Od 1 października 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. hospitalizowanych było 10 404 pacjentów, którzy objęci zostali opieką w ramach programu KOS-Zawał. Jednoroczna śmiertelność z wszystkich przyczyn wśród osób objętych opieką w ramach KOS-Zawał wyniosła 4,4%, a wśród pacjentów nieobjętych programem 9,5%. Udział w programie KOS-Zawał jest związany ze zmniejszeniem ryzyka zgonu zarówno wśród mężczyzn (o 36%), jak i kobiet (o 26%) oraz we wszystkich grupach wiekowych.

Źródło: gov.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ Iznowunic
    Piątek, 12.02

    Co my ,elblążanie, będziemy mieli z tego programu? Konkretnie, bez danych statystycznych.

  2. 2
    0
    ~ PACJENT
    Piątek, 12.02

    CZYTAM I PŁACZĘ ZE ŚMIECHU WIDAĆ JAK TA WŁADZA JEST ZKŁAMANA . JESTEM PACJĘTEM INSTYTUTU KARDIOLOGI W WARSZAWIE OD 2015 r I TO CO MÓWI PREMIER TO FUKCJONUJE JUŻ OD DAWNA . W INSTYTUCIE PRACUJĄ WSPANIALI LUDZIE KTÓRZY WALCZĄ O ŻYCIE PACJENTÓW CAŁY CZAS I JEDYNE CO OGRANICZA MOŻLIWOŚCI W LECZENIU PACJENTÓW TO SĄ FINASE BO BEZ TYCH ŚRODKÓW TO LEKARZE SĄ BEZSILNI

  3. 3
    0
    ~ nnn
    Sobota, 13.02

    Ładnie to napisane, ale teraz jest tylko covid. System nadal zamknięty i co nam zrobicie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1227450370789