Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Krótsze kolejki do poradni chorób zakaźnych? Jak to w służbie zdrowia wszystko rozbija się o kasę

17.11.2017, 16:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Krótsze kolejki do poradni chorób zakaźnych? Jak to w służbie zdrowia wszystko rozbija się o kasę
Fot. Ryszard Biel

Za pacjentami, którzy na wizytę w poradni chorób zakaźnych w szpitalu miejskim przy ul. Komeńskiego czekają rok, ujął się radny Ryszard Klim. Co w tej sprawie ma do powiedzenia dyrektor szpitala? Mirosław Gorbaczewski nie ukrywa, że przy obecnym kontrakcie, skrócenie czasu oczekiwania będzie bardzo trudne. Pocieszeniem dla pacjentów może być fakt, że kolejki to norma w większości poradni.

Podczas październikowej sesji Ryszard Klim interpelował w sprawie leczenia chorób zakaźnych w Elblągu. Radny zwrócił się do Witold Wróblewskiego z prośbą o podjęcie starań o zwiększenie obsady lekarskiej oddziału i poradni chorób zakaźnych funkcjonującego w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu, co skróciłoby czas oczekiwania na wizytę.

Nie uwierzyłem chorym na boreliozę i WZW, wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej, że poradnia zakaźna, na kolejne wizyty, przyjmie ich za rok. Choroby te wymagają stałego monitoringu. Sprawdziłem - rzeczywiście rok. Komisja doraźna RM ds. łączenia szpitali podkreśliła konieczność usprawnienia pracy poradni zakaźnej, czyli skrócenia kolejek. Wskazano na kontrakt z NFZ i niewystarczającą obsadę, ale w okresie prac Komisji (czerwiec) na oddziale pracowało 4 lekarzy, a dzisiaj aż 3. Dzień pracy na tle zakresu zadań oddziału musiałby się wydłużyć do co najmniej 48 godzin. Chyba już wiemy, skąd są kolejki

- mówił wtedy radny.

Do tematu powrócił podczas posiedzenia komisji polityki regionalnej i promocji miasta (14 listopada), na którą zaproszono również Mirosława Gorbaczewskiego, dyrektora elbląskiego szpitala miejskiego. Został zapytany między innymi o przyczyny tak długich kolejek.

- Jeśli chodzi o oddział zakaźny, to spełniamy normy Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy dwóch lekarzy, aby prowadzić oddział. Na oddziale zakaźnym, oprócz trzech etatowych lekarzy, zatrudniamy dodatkowych lekarzy na dyżurach. Zasadniczo pracuje tam znacznie więcej niż trzech lekarzy. Nie do końca prawdą jest to, że na wizytę czeka się powyżej roku. Nowi pacjenci, którzy dopiero zapisują się do poradni, rzeczywiście oczekują na przyjęcie około roku. Jednak, gdy już zaczynamy leczenie, to leczymy pacjentów zgodnie ze sztuką, jeżeli wymagają kontroli za 2 tygodnie, to są przyjmowania za 2 tygodnie - przekonywał Mirosław Gorbaczewski.

Jednocześnie dyrektor dodał, że podjęte zostały działania, które co prawda w niewielkim stopniu, ale trochę powinny odblokować kolejki we wszystkich przyszpitalnych przychodniach specjalistycznych.

Aby skrócić okresy oczekiwania na wizytę w poradniach, bo problem nie dotyczy tylko tej chorób zakaźnych, zdecydowaliśmy, że od 1 października, zwiększamy kontrakty we wszystkich poradniach specjalistycznych o 10 procent. To oznacza, że powinny one przyjąć trochę więcej pacjentów. Jednak to, że są takie kolejki, nie zależy tylko od nas. Ja nie mogę teraz zagwarantować, że będziemy wszystkich przyjmować. W tzw. sieci szpitali, w której funkcjonujemy od października, jesteśmy inaczej rozliczani. Jeśli będziemy mieli ogromne nadlimity, to one nam przepadną. Do tej pory o tzw. nadlimity mogliśmy iść do sądu. W tej chwili już nie ma nawet takiej możliwości. To tylko nasza decyzja czy przyjmiemy więcej, jeśli nas stać możemy sobie przyjmować. Ja bym chciał, żeby tak było, ale za te pieniądze, które mamy nie jesteśmy w stanie tego zrobić

- dodaje dyrektor szpitala miejskiego.

Pacjenci nie mają więc co liczyć na to, że na wizytę w poradni chorób zakaźnych, będą czekali zdecydowanie krócej. Marnym pocieszeniem w tej sytuacji jest fakt, że do innych specjalistów, wcale nie jest łatwiej się dostać.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --8
    ~ ,!!!
    Piątek, 17.11

    Przestrzegam przed osami jednego Tadka Uwalila i głupota sie pogłębiła.

  2. 2
    +5
    ~ Hańba
    Piątek, 17.11

    W Elblągu stare braki i tu karze nam sie leczyć a olsztyn buduje od nowa szpital po szpitalu.

  3. 3
    +7
    ~ egon
    Piątek, 17.11

    nawet tu mafijka epecusia musi działać , czy chłoapczki nawet w weekend są przytwierdzeni do kompa! biedni, zdegradowani i oderwani od koryta , przeciez kamil moze znów zadziałac , robił to prawie perfekcyjnie odpowiednio sterowany i wszystko w swoim czasie cdn

  4. 4
    +13
    ~ aga
    Piątek, 17.11

    może czas najwyższy zając sie sprawami ważnymi a nie dotacją patoli czego efektem są krzywdzenia dzieci ! czas zadbac o ludzi chorych, starych bo życie nie jest wieczne a chorób przybywa , radny Klim zwrocił uwagę na bardzo wazny problem , ma pan moj głos , jetsem chora i wiem co znaczy stac w kolejce po zdrowie

  5. 5
    +9
    ~ Dreptak
    Piątek, 17.11

    a miało być tak pięknie - nowa władza obiecywała złote góry - zlikwidowanie NFZ, brak kolejek do lekarzy... ciemny lud to kupił i obudził się z ręką w nie tyle w nocniku, co pisuarze; jednym słowem dobra zmiana, kulson mać...

  6. 6
    +5
    ~ ech,
    Piątek, 17.11

    Lekarz na prywatce szbciej działa, bo

  7. 7
    --1
    ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
    Sobota, 18.11

    Szanowni Państwo proszę tam nie chodzić. Ja zawsze korzystam z prywatnych placówek, komfort jest wiele większy.

  8. 8
    +5
    ~ Szczęśliwy potencjalny pacjent
    Sobota, 18.11

    "Nowi pacjenci, którzy dopiero zapisują się do poradni, rzeczywiście oczekują na przyjęcie około roku. Jednak, gdy już zaczynamy leczenie, to leczymy pacjentów zgodnie ze sztuką". Czy Pan dyrektor ma świadomość tego co mówi ?

  9. 9
    +7
    ~ b
    Sobota, 18.11

    Ten budynek przytłacza swoim wyglądem...Współczuć należy zarówno pacjentom jak i ludziom, którzy muszą tam pracować. Gdzie są pieniądze na służbę zdrowia???

  10. 10
    +4
    ~ pacjentka
    Sobota, 18.11

    pan Dyrektor piep..........y 3 po 3 opieka lekarska w Elblagu i to w tym szpitalu i wojewódzkim jest tragiczna! ostanio dostałam wizytę w przyszłym roku w pazdzierniku z secem chorym a do onkologa w lutym czy marcu, tak więc takie pieprz.........e głupot to pytam dla kogo??? moze czas w koncu spojrzec prawdzie w oczy i przestac wypisywac bzdury o pomocy bdla chorych , to są czasy w których pis wspomaga ale patologię i tyle w temacie zdrowia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5608711242676