Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Dzieci z autyzmem w Elblągu przybywa. Kiedy doczekają się otwarcia poradni?

31.07.2017, 15:30:01 Rozmiar tekstu: A A A
Dzieci z autyzmem w Elblągu przybywa. Kiedy doczekają się otwarcia poradni?
Fot. Ryszard Biel

Dzieci z rozpoznanym autyzmem w Elblągu przybywa. Nadal jednak nie ma poradni, w której znalazłyby kompleksową opiekę. Gdy na początku roku pojawiła się informacja, że taka poradnia otwarta zostanie w ośrodku rehabilitacyjnym przy ul. Królewieckiej 2, rodzice ucieszyli się, że nie będą musieli dojeżdżać do specjalistów w Olsztynie lub Gdańsku. Teraz już wiadomo, że w najbliższym czasie nie ma na to szans. Jest jednak pomysł na inną lokalizację.

Rzeczywiście plany były takie, że poszerzymy ofertę o poradnię dla osób z autyzmem. Wiemy już jednak, że u nas jej nie będzie. Dostaliśmy w tej sprawie informację z Narodowego Funduszu Zdrowia, z której wynika, że w tym roku nie ma możliwości rozpisania postępowania konkursowego na poradnię dla osób z autyzmem. Nie ma więc szansy na rozpisanie kontraktu i zaproponowanie udzielania tych świadczeń nowemu świadczeniodawcy. Żałujemy, że się nie udało. Tym bardziej że potrzeby są coraz większe. Na terenie Elbląga pojawia się coraz więcej dzieci z rozpoznanym autyzmem

– mówi Joanna Drewnowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla dzieci i młodzieży w Elblągu.

Poradnia, w której dzieci z autyzmem, byłyby objęte kompleksową opieką, w Elblągu nie funkcjonuje. Ta w SPOR-T miałaby być pierwszą tego typu placówką. Rodzice nie ukrywali, że bardzo im zależy na jej utworzeniu.

W naszym mieście brakuje miejsca, w którym dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu i ich opiekunowie mogliby otrzymać kompleksową, specjalistyczną pomoc. W celu postawienia diagnozy jesteśmy zmuszeni jeździć do poradni w Gdańsku lub Olsztynie. Jest to ogromne utrudnienie. Podróż z niepełnosprawnym dzieckiem to wysiłek nie tylko finansowy, ale przede wszystkim fizyczny dla dziecka, jak i rodzica. Ponadto każdy wyjazd to czas, który moglibyśmy przeznaczyć na terapię naszych pociech

– przekonywali rodzice dzieci autystycznych z Elbląga już w ubiegłym roku.

W Elblągu, w ośrodku przy ul. Królewieckiej 2, większość maluchów korzysta jedynie z terapii. Dlatego też, gdy pojawił się pomysł utworzenia poradni dla dzieci z autyzmem, to właśnie SPOR-T został wskazany jako jej siedziba.

Jesienią ubiegłego roku grupa rodziców zwróciła się do Jadwigi Król, radnej sejmiku wojewódzkiego z prośbą o pomoc w otwarciu takiej poradni w Elblągu. Jednocześnie dyrekcja ośrodka zasygnalizowała w NFZ w Olsztynie chęć podjęcia się takiego zadania. Fundusz do pomysłu odniósł się pozytywnie i mimo tego, że kontraktowanie takiego świadczenia nie było zaplanowane, to zdecydowano, że w 2017 roku rozpisany zostanie na nie konkurs.

Teraz NFZ zmienił zdanie i konkursu rozpisać nie zamierza. W zamian podsuwa rozwiązanie problemu.

Fundusz zwrócił uwagę na to, że takie świadczenia mogą być udzielane w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci [Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza” - przyp.red.], która jest prowadzona w Karanie

– wyjaśnia Joanna Drewnowska.

Zmiana lokalizacji poradni to dla rodziców dzieci autystycznych mimo wszystko szansa, że w końcu nie będą musieli dojeżdżać z maluchami do specjalistów w Olsztynie czy Gdańsku. Na pewno jednak otwarcie poradni odwleka w czasie. Obecnie KARAN nie ma po prostu miejsca na rozszerzenie oferty. 

Od 13 lat prowadzimy poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. W ramach tej poradni rzeczywiście moglibyśmy udzielać też świadczenia dzieciom autystycznym. Jednak z racji warunków lokalowych, które mamy w tej chwili, nie jesteśmy w stanie wprowadzić takiej usługi

– przyznaje ks. Edward Rysztowski, szef Stowarzyszenia Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN Oddział Elbląg.

Miasto co prawda planuje rozbudowę i modernizację budynku przy Królewieckiej 197, w którym mieści się poradnia KARAN. Pieniądze na to chce uzyskać z UE, a dokładnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 – 2020. W tegorocznym w budżecie Elbląga zabezpieczono na opracowanie dokumentacji projektowej oraz wkład własny do projektu cel 150 tys. zł. Na samą przebudowę, pod warunkiem, że miasto uzyska na nią dofinansowanie, trzeba będzie jednak poczekać.

Będziemy próbowali rozszerzać działalność naszej poradni. Miasto złożyło projekt na dofinansowanie. Na razie jednak musimy czekać, mając nadzieję, że będziemy mogli pójść w tym kierunku. W tej chwili zbyt wiele nie mogę powiedzieć na ten temat. Jesteśmy na etapie wypracowywania strategii. Więcej będę mógł wyjaśnić, być może już pod koniec sierpnia lub na początku września

– dodaje ksiądz Edward Rysztowski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ piki
    Poniedziałek, 31.07

    A co sadzicie o cts w elblagu?

  2. 2
    +1
    ~ kl
    Poniedziałek, 31.07

    Zwolennicy i obłudnicy. z PRO LIFE walcza o zycie a jak zycie już jest to o nie nie dbają !!!!! OBŁUDNICY pseudo obroncy zycia. programy gdzie dzieci z zadkimi chorobami genetycznymi pozostawione sa bez opieki państwa !!!!! A tyle krzyku żeby rodzic kazde dziecko !za 4000zł bo wg nich tyle kosztuje zycie chorego dziecka

  3. 3
    +1
    ~ Dede
    Poniedziałek, 31.07

    Do "kl" - Autyzm diagnozuje się dość późno .... proponujesz eksterminację dwuletnich dzieci ?!

  4. 4
    +1
    ~ Krys
    Wtorek, 01.08

    W CTS Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej diagnozuje się dzieci z autyzmem. Z Poradni wyszło wiele diagnoz. Za diagnozę płacą rodzice, ale mają w CTS bezpłatną terapię, też dla dzieci z autyzmem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99146890640259