- Miejmy nadzieję, że pion pediatryczny w końcu ujrzy możliwość rozwoju. Do tej pory jest on trochę w WSZ, trochę w Szpitalu na Żeromskiego. Tak naprawdę porządnego pionu pediatrycznego nie ma - stwierdziła Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ podczas zwołanej we wtorek konferencji prasowej. Czy to oznacza, że oddział pediatryczny będzie funkcjonować w jednym z tych szpitali?
Ministerstwo Zdrowia przygotowało Mapy Potrzeb Zdrowotnych, czyli "narzędzie analityczne wspierające decyzje zarządcze w ochronie zdrowia. Przedstawiają one trendy demograficzne i epidemiologiczne, istniejącą infrastrukturę w ochronie zdrowia oraz przyszłe potrzeby w tym zakresie".
Według MPZ ludność województwa jest demograficznie młodsza od ludności Polski, co wiąże się z zarówno krótszym niż w skali kraju przeciętnym trwaniem życia jak i relatywnie wyższą płodnością.
Jak w naszym województwie został opisany oddział pediatryczny? - Analiza funkcjonowania oddziałów wykazała, że należy zwrócić uwagę, iż dwa oddziały zabezpieczają potrzeby na poziomie ponadwojewódzkim (ponad 15% pacjentów spoza województwa). Natomiast 19 oddziałów zabezpiecza potrzeby jedynie na poziomie swojego powiatu (ponad 75% pacjentów ze swojego powiatu). Oznacza to, że należy rozważyć potrzebę zweryfikowania obecnej liczby łóżek na oddziałach, gdzie obłożenie nie przekracza 50% (15 w województwie), zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie mediany czasu pobytu na poszczególnych oddziałach (minimum -2, maximum -5) oraz zbadać zasadność długiego czasu hospitalizacji - czytamy na stronie mapypotrzebzdrowotnych.mz.gov.pl
W Mapach Potrzeb Zdrowotnych naszego województwa jest ujęty rozwój pediatrii, dlatego na pewno będzie można wykorzystać pieniądze unijne na to, by dostosować pion pediatryczny i rozwinąć go jeszcze bardziej, by mieszkańcy mieli chociaż te podstawowe zabezpieczenie dla swoich dzieci
-stwierdziła Elżbieta Gelert.
Jak dyrektor WSZ ocenia obecny poziom pediatrii? - Uważam, że w naszym województwie na dzień dzisiejszy jedyna prężna i rozwijająca się pediatria jest w Olsztynie, w Szpitalu Wojewódzkim. Jest to za mało, jak na takie województwo - podkreśliła Elżbieta Gelert.
Obecnie w naszym mieście oddziały pediatryczne znajdują się w dwóch szpitalach. Czy po połączeniu Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Komeńskiego ze Szpitalem Miejskim przy ul. Żeromskiego, oddział pediatryczny w całości zostanie tam przeniesiony?
Tak. Oddział nie zostanie zlikwidowany, tylko przeniesiony, więc nie będzie tu żadnego niebezpieczeństwa. Jest taki plan, bo jeśli pediatria ma się rozwijać, to musi to robić w jednym miejscu
- zaznaczyła Elżbieta Gelert.
Tylko czemu ma "się rozwijać" w miejscu, gdzie na jakiekolwiek badania trzeba będzie pacjentów wozić i tak do Szpitala Wojewódzkiego...
a kiedy gelert zniknie ze szpitala? czas najwyzszy!
No to się zwijamy w WSZ. Tylko dla średniego wieku, pediatria i geriatria poza.
Jakim naszym województwie -okupant od 17 lat, to jedno a po drugie to chyba planujecie by z Elbląga wszystko znikało a my pacjenci musielibyśmy jechać do olsztyna by się leczyć -o to wam chodzi .Czy wreszcie -PIS pogoni PO i PSL ze stanowisk na których siedza i szkodzą nam Elblążanom.
olsztyn -won i wy PO razem z nim.
Nie do końca rozumiem sensu tej wypowiedzi , zwłaszcza po zdaniach „ Tak. Oddział nie zostanie zlikwidowany, tylko przeniesiony, więc nie będzie tu żadnego niebezpieczeństwa. Jest taki plan, bo jeśli pediatria ma się rozwijać, to musi to robić w jednym miejscu " Gadanie dla gadania ?? Hmmm ......?
A jak jest z innymi oddziałami? Czy one nie muszą się rozwijać? Gdzie jest łatwiej dojechać i gdzie jest więcej specjalistów w Gdańsku czy w Olsztynie? Odpowiedź wszyscy znają. Ten Olsztyn ma chyba za cel sprowadzenie wszystkiego do poziomu niższego - gorszego niż w Olsztynie.
baba w laczkach. nastroszone pióra. pudernica
Gelertowej chodzi tylko o to ze każdy oddział ma zarabiać . Ona w .upie ma zdrowie dzieci a tym bardziej rozwój oddziału.
Pediatria zawsze była i jest "solą w oku" Pani Gelert. Dlaczego nie stworzyła warunków do rozwoju pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim?