Wśród filmów zgłoszonych do gdyńskiego konkursu, a które zobaczyć będą mogli elblążanie znalazły się: film wyreżyserowany przez Bogusława Lindę „Jasne, błękitne okna", „Aleja gówniarzy" Piotra Szczepańskiego, „Południe-Północ" Łukasza Karwowskiego oraz „Środa, czwartek rano", reżyseria Grzegorz Pacek. Dziś do tego grona dołączyły ostatnie dwie produkcje: debiut reżyserski Tomasza Drozdowicza, film „Futro" oraz „U Pana Boga w ogródku" w reżyserii Jacka Bromskiego.
Dwa pierwsze obrazy gościły już na ekranach „Światowida" i, jak mówią organizatorzy, spotkały się z dużym zainteresowaniem, a Piotr Szczepański, przy okazji projekcji swojego filmu, odwiedził elbląskie kino.
Przypomnijmy, „Jasne, błękitne okna" to opowieść o wystawionej na ciężką próbę przyjaźni dwóch kobiet, w której główne role grają Beata Kawka i Joanna Brodzik. W filmie jedną z ról zagrał także jego reżyser Bogusław Linda.
Z kolei „Aleja gówniarzy" to dwanaście godzin z życia Kasi i Marcina, którzy prowadzą całonocną grę na ulicach Łodzi. Więcej czasu, bo 24 godziny mają bohaterowie filmu "Środa, czwartek rano", którego akcja rozgrywa się od świtu do świtu dnia następnego. Dla tych, którzy lubią czuć, że to co na ekranie zdarzyło się naprawdę, informacja, że scenariusz oparto na prawdziwej historii.
Komedię romantyczną z Agnieszką Grochowską i Borysem Szycem opowiadającą o wspólnej wędrówce nad morze byłego zakonnika i eks-prostytutki proponuje Łukasz Karwowski. Jak twierdzą recenzenci właśnie zestawienie tych dwóch postaci, a także humorystyczne scenki, w których pojawiała się Stanisława Celińska i Robert Więckiewicz nadają filmowi „Południe-Północ" uroku.
„Futro", określone jako czarna komedia z elementami obyczajowymi, inspirowany jest przede wszystkim współczesnym kinem czeskim, ale też islandzkim czy brytyjskim. Prosta fabuła o przyjęciu mającym zacieśnić rodzinne więzi, które zamienia się w dramat, potwierdza przysłowie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu.
Jak czytamy w materiałach prasowych filmu „perfekcyjnie zaplanowane przyjęcie dezorganizują skutecznie poczynania wszystkich właściwie gości: i pedantycznego świekra-geodety, i gustującej w nietypowym seksie szwagierki i depresyjnej synowej i zięcia- fetyszysty. Swój udział w rosnącym zamieszaniu mają też nad wiek rozgarnięte wnuki konstruujące bombę. Miary nieszczęścia dopełniają: niespodziewana wizyta prześlicznej katechetki, zemsta sąsiada - militarysty i wreszcie awaria niebezpiecznie szybkiej kosiarki do trawy...".
Drugi, potwierdzony dziś obraz, to film Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku", dzięki któremu powracamy do Królowego Mostu - miasteczka z kościelną wieżą górującą nad okolicą i złotą kopułą cerkwi, do świata, w którym czas niemal się zatrzymał... Pojawiają się tu ci sami bohaterowie, których spotkaliśmy za boskim piecem - są więc charyzmatyczny proboszcz, komendant policji, organista Witek (dziś już stateczny mąż i ojciec czwórki dzieci), ale pojawiają się też nowe postacie - najgorszy absolwent szkoły policyjnej i świadek koronny, któremu trzeba zapewnić ochronę.
Jak mówi reżyser „W drugiej części prowincja jest lepszym odzwierciedleniem tego wielkiego chaotycznego świata, w którym wszystko widać lepiej. Widać jak na dłoni kto jest dobry, a kto zły. Z tym, że nie ma tu naprawdę złych ludzi. Występują różne cechy ludzkie, zarówno dobre i złe, którym się przyglądamy, ale z akceptacją człowieka, ze wszystkimi jego aspektami."
Poniżej program tegorocznych elbląskich Replik XXXII Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni:
17.09 (poniedziałek) Południe-Północ, reż. Łukasz Karwowski
18.09 (wtorek) Jasne błękitne okna, reż. Bogusław Linda
19.09 (środa) Środa, czwartek rano, reż. Grzegorz Pacek
20.09 (czwartek) Futro, reż. Tomasz Drozdowicz
21.09 (piątek) Aleja Gówniarzy, reż. Piotr Szczepański
22.09 (sobota) U Pana Boga w ogródku, reż. Jacek Bromski
Pokazy filmów odbywać się będą o godz.19
Jak podkreślają organizatorzy Replik ceny biletów i karnetów na tegoroczną edycję są atrakcyjne: pojedynczy bilet kosztuje 10 zł, zaś karnet na sześć filmów 36 zł. Rezerwacji dokonać można w kasie kina „Światowid” oraz pod numerami telefonu 55 611-20-56, 68, 76.
Repliki są częściowo finansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Na zdjęciu kadr z filmu "Południe-Północ"