Spektaklem w reżyserii Ewy Marcinkówny rozpoczną się w tym roku II Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem… na Wodzie. Praktycznie codziennie do 12 sierpnia w turystycznych miejscowościach regionu wystawiane będą sztuki: Każdemu wolno kochać, Sen nocy letniej, Sceny miłosne dla dorosłych i Kolacja dla głupca.
Spotkania z Teatrem wielu mieszkańcom naszego regionu i licznie przybywającym turystom, bardzo dobrze kojarzą się po ubiegłorocznej edycji. W roku bieżącym pragniemy znacznie zwiększyć liczbę prezentowanych tytułów, ilość wystawianych przedstawień, a także wzbogacić formułę Spotkań o prezentację spektakli w zamkach krzyżackich – zapowiada Tomasz Walczak.
Interesujące spektakle, często doceniane przez międzynarodową publiczność w Kaliningradzie, Tarnopolu i Londynie, dużo piosenek, dynamiczne układy choreograficzne, piękne kostiumy, zabawne dialogi... Wakacyjny luz i swoboda, atmosfera portowych tawern oraz wyjątkowość krzyżackich zamków, i plenerowe spektakle. To po prostu trzeba zobaczyć. Tam, gdzie gramy, wypada być. Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie, to dla Was gra Teatr Dramatyczny w Elblągu – dodaje Walczak.
Plan:
17.07 Każdemu wolno kochać 20:00 Giżycko
18.07 Każdemu wolno kochać 20:00 Sztynort
19.07 Każdemu wolno kochać 20:00 Mikołajki
20.07 Każdemu wolno kochać 20:00 Węgorzewo
22.07 Sen nocy letniej 21:00 Węgorzewo
24.07 Sceny miłosne dla dorosłych 20:00 Węgorzewo
25.07 Sceny miłosne dla dorosłych 20:00 Giżycko
26.07 Sceny miłosne dla dorosłych 20:00 Mikołajki
27.07 Sceny miłosne dla dorosłych 20:00 Sztynort
29.07 Sen nocy letniej 20:00 Ostróda
30.07 Każdemu wolno kochać 20:00 Sztynort
31.07 Każdemu wolno kochać 20:00 Mikołajki
01.08 Każdemu wolno kochać 20:00 Giżycko
03.08 Kolacja dla głupca 20:00 Frombork
04.08 Sceny miłosne dla dorosłych 20:00 Frombork
05.08 Sceny miłosne dla dorosłych 20:00 Frombork
12.08 Sen nocy letniej 20:00 Lidzbark Warmiński
„Każdemu wolno kochać”
Scenariusz i reżyseria: Ewa Marcinkówna
Premiera: 8 października 2006
Nostalgiczna podróż w lata 20. i 30. Muzyczne wspomnienie dawnych lat w widowisku z piosenkami o nieszczęśliwej miłości, nocnych lokalach z fordanserkami i żigolakami, o pannach polujących na męża i paniach, które już takowego posiadają.
Na spektakl złożyły się popularne przeboje autorów oraz wykonawców okresu międzywojennego, m.in.: Jerzego Petersburskiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Mariana Hemara, Hanki Ordonówny, Adolfa Dymszy, Eugeniusza Bodo czy Jana Kiepury.
To wyśmienite retro kabaretowe po mistrzowsku oddające nastrój, lekkość i wdzięk szlagierów z tamtych lat. Tęsknota za miłością i jej pragnienie. Potrzeba bliskości drugiej osoby. Suknie, brylanty, fikuśne kapelusze, pióra i łzy wytwornych dam. Taki wieczór nie powtórzy się więcej… Powróćmy jak za dawnych lat… do najlepszych polskich piosenek kabaretowych, mistrzowsko wyśpiewanych, odtańczonych, wystepowanych… Dajmy porwać się czarowi i nastrojowi.
„Sceny miłosne dla dorosłych” – Zbigniew Książek
Reżyseria i scenografia: Bogusław Semotiuk
Premiera: 12 maja 2007
Komedia nie tylko o miłości… Z piosenkami, pikantnymi tekstami, z przymrużeniem oka… O czym myślą kobieta i mężczyzna, którzy znajdą się razem w jednym pomieszczeniu? Wiadomo o czym… Widzimy zonę, która przez 20 lat faszeruje siebie i męża czosnkiem. Jest studentka, która pragnie zdobyć zaliczenie i wpis do indeksu u profesora, ale szybko okazuje się, że łączy ich nie tylko przedmiot studiów – język polski. Spotykamy także senatora, który wcale nie tęskni za żoną tak bardzo, ale stara się o Tym przekonać przypadkiem spotkana prostytutkę.
Spektakl dla młodych, ale także dla zaawansowanych małżeństw, jak i dla singli. Super prawdziwy i super humorystyczny.
„Sen nocy letniej” – William Szekspir
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Mirosław Siedler
Premiera: 18 marca 2005
Wspaniała opowieść o uczuciach, miłości i urokach nocy świętojańskiej. Akcja przenosi widza w świat dziwów i magii, gdzie rzeczywistość miesza się z ułudą. Fantazja i jawa, humor i poezja, wzniosłość i śmieszność łączą się tutaj oraz przenikają, tworząc zadziwiającą komedię omyłek.
W elbląskiej inscenizacji reżyser podszedł do klasycznego dzieła Szekspira bardzo nowocześnie. Stąd między innymi współczesne stroje bohaterów i wykorzystanie w spektaklu muzyki Apocalypticy – zespołu, który m.in. wykonuje na wiolonczelach utwory Metaliki. „Sen nocy letniej” Williama Szekspir w reżyserii Mirosława Siedlera, o jedna z najatrakcyjniejszych i największych elbląskich realizacji ostatnich lat.
„Kolacja dla głupca” – Francis Veber
Reżyseria: Ewa Marcinkówna
Premiera: 27 marca 2004
To współczesna komedia francuska, która swoja prapremierę światową miała w 1993 roku w paryskim Theatre de Varete i od razu okazała się artystycznym, jak i frekwencyjnym sukcesem. Jej największe atuty to nakreślone wyrazista kreską, misterna intryga i dowcipne dialogi, zza których wyłania się nieśmiało moralny podtekst. Atutem tego utworu jest także żywa akcja napisana z błyskotliwymi dialogami oraz zaskakującymi pointami. Przedstawienie nie pozbawione jednak refleksji i zadumy nad dzisiejszym światem
Opowieść o koleżeńskiej zabawnej grze, której skutki okazują się nader poważne. Sztuka w dowcipny sposób krytykuje współczesne międzyludzkie zachowania.
Bohater, przekonany o swojej inteligencji, żyjący wygodnie i dostatnio, dla umilenia sobie i kolegom wolnego czasu postanawia zabawić się kosztem kogoś, kogo uważa za głupka. Konfrontacja życiowego niedołęgi i człowieka sukcesu, zawsze bywa źródłem wesołości – ludzie przecież uwielbiają śmiać się z tych, którzy są od nich gorsi…
Fot. d-ave