Zapraszamy na nietypowe spotkanie z arcydziełami światowej sztuki, które „ożyją” i zawładną przestrzenią C. H. „Ogrody” przez jeden szczególny wieczór 29 października. Postacie znane z obrazów i grafik będzie można spotkać w przestrzeni Centrum w godzinach 18.00 – 22.00.
Niekonwencjonalna inicjatywa, przygotowana we współpracy Liceum Plastycznego z C.H „Ogrody”, ma na celu rozwijanie zainteresowania arcydziełami sztuki światowej w bardzo atrakcyjnej wizualnej formie. To również dla małych i dużych widzów świetna możliwość zbliżenia się do słynnych dzieł sztuki, do tego, by przyjrzeć się im z bliska.
Młodzież stanęła przed trudnym zadaniem trójwymiarowej interpretacji dzieł poznawanych na zajęciach lekcyjnych. Tworząc żywe obrazy uczniowie Liceum Plastycznego wykorzystali własnoręcznie przygotowane elementy scenografii, rekwizyty i atrybuty, ale też gotowe elementy i kostiumy. Musieli zmierzyć się z plastyczną interpretacją obrazu, który, ze swej definicji, jest dwuwymiarowym, płaszczyznowym obiektem. Na język trójwymiarowych form zostały przełożone plamy barwne i linie odsłaniające sekrety arcydzieł, kryjące się w koronkach sukni, załamaniach draperii, błysku klejnotów czy bogactwie symbolicznych elementów.
Obok prac powszechnie znanych, podręcznikowych, takich, jak np. Krzyk Edvarda Muncha pojawią się prace może mniej ikoniczne, ale z pewnością równie ważne dla tradycji kultury. Wśród eksponowanych form nie zabraknie dzieł artystów światowej sławy takich, jak Rembrandt van Rijn, Francis Bacon, Frida Kahlo czy Hieronim Bosch.
Wspólny mianownik dla prezentowanych żywych obrazów stanowią losy człowieka, postać ludzka uchwycona w różnorodnych sytuacjach, etapach życia oraz przemiany, którym podlega. Jak wiele potrafi mieć twarzy! Jak różnorodne emocje może wzbudzać! Nie na darmo entuzjaści malarstwa na przestrzeni wieków żałowali, że niezwykli ludzie ukazani na obrazach (czasem z fotograficzną dokładnością) nie mogą się poruszyć czy przemówić.
Praktyka tworzenia żywych obrazów posiada długą tradycję. Szczególnie popularna była w XIX i na początku XX w. jako narzędzie dydaktyczne, ale też doskonała forma rozrywki czy uświetnienia balów lub przyjęć.
Inicjatywa łącząca walory edukacyjne z niezwykle atrakcyjną formą zachęca starszych i młodszych do pogłębienia kontaktu ze sztuką. Spotkaj się w październikowy wieczór z ożywionym obrazem i pozwól się zachwycić oraz zaskoczyć!
Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym
czy będzie Dama z łasiczką? jestem ciekaw :)