20 lat temu rozpoczął działalność Klub Środowisk Twórczych „Krypta”, który niestrudzenie propaguje kulturę jazzową w naszym mieście. W czwartkowy wieczór, wernisażem fotografii obrazujących miniony projekt artystyczny, „Jazzowe Lato na Starym Mieście rozpoczęto piątą edycję Festiwalu Jazzbląg.
- Wernisaż rozpoczął pierwszy dzień 5.Festiwalu Jazzbląg – mówiła witając zwiedzających wystawę Anna Selke. - Klub Środowisk Twórczych „Krypta” kończy 20 lat. Nadarzyła się okazja, by przy festiwalu jazzowym o sobie przypomnieć. Podczas projektu Jazzowe Lato na Starym Mieście, które było zrealizowane przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i z pieniędzy samorządu Miasta Elbląg, na wszystkich piętnastu wieczorach był z nami fotograf, Michał Skroboszewski.
Spośród 1000 obrazów autor wybrał 42 zdjęcia. Uwiecznił na nich artystów występujących podczas 15 spotkań jazzowych w Krypcie.
- Dziękuję muzykom, bo to oni są bohaterami tej wystawy i bez ich interakcji i wczucia się w muzykę te zdjęcia by nie powstały – wyznał skromnie autor prezentowanych zdjęć. - Dziękuję Annie Selke, że dała mi szansę.
Tuż po wernisażu fotografii Michała Skroboszewskiego w Nawie Głównej Galerii EL odbył się koncert inaugurujący piątą edycję Festiwalu Jazzbląg. Prowadzący koncert przedstawił tych, dzięki którym Festiwal mógł się odbyć, a są to: Centrum Sztuki Galeria El, Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, dyrektor artystyczny Jerzy Małek, partner Klub Środowisk Twórczych „Krypta” oraz Klub Muzyczny „Mjazzga”.
To piękne, że w Elblągu tak fantastycznie mogą się scalać środowiska muzyczne przy takich okazjach jak choćby ten Festiwal
– dodał prowadzący koncert.
Oficjalnie Festiwal otworzył dyrektor artystyczny, Jerzy Małek. – Witam bardzo serdecznie. Dobry wieczór kolegom. Szacunek. Mam nadzieję, że wszystkie dni spędzone z Jazzblągiem zapamiętacie na długo i będziecie je miło wspominać przez następne lata. Zapraszam i uznaję ten Festiwal oficjalnie za otwarty - stwierdził.
Na dobry początek wystąpił Jan Krop Big Band. Ale zanim słuchacze zasiedli do muzycznej uczty, na scenie wystąpiła Anna Selke z apelem do wszystkich o wspieranie kultury.
Anna Selke, współzałożycielka Klubu Krypta wygłosiła przemówienie, które wielu dało do myslenia.
Kultura jest głównym zasobem społecznym. Jej dostępność i jakość decydują o tym kim jesteśmy jako jednostki i jako wspólnota. Niemożliwym jest rozwijać społeczność, miasto, w sposób zrównoważony bez wyrabiani w ludziach wrażliwości estetycznej i dobrego smaku. Kultura jest inwestycją. Kultura nobilituje. Niejednokrotnie słyszałam te hasła na konferencjach dotyczących nie tylko kultury, ale biznesu czy konferencjach dotyczących rozwoju regionu. Ale co za tym idzie?
- pytała.
Elblążanka zwróciła uwagę na to, czym jest kultura w dzisiejszych czasach.
Postawiłam sobie za cel odbudowę tradycji jazzowej w Elblągu i jak każda inicjatywa kulturalna, bez wsparcia z zewnątrz nie ma szans na przetrwanie. Prosty cel okazał się celem bardzo ambitnym i trudnym do zrealizowania, bo przy wyborze kultura czy sport, kultura czy rozrywka, kultura zawsze przegrywa. Jak gdyby zapomniano, że to właśnie kultura wysoka, i tylko ona, pobudza wyobraźnię, a ta rozwija myśl techniczną, rozwija naszą cywilizację. Kultura nigdy nie była biznesem, kultura sama w sobie nie jest produktem. Sztuka to nie biznes, a biznes to nie sztuka, mimo że obie te dziedziny mocną są ze sobą związane. Nie można stosować prawideł biznesu do sztuki. Do rozrywki masowej – być może. Niestety kultura i rozrywka często są ze sobą mylone. Twierdzenie, że dobra sztuka sama się obroni komercyjnie jest błędem. Nigdy tak nie było
- podreślała Anna Selke.
Już Grecy i Rzymianie odkryli, że mądrze uprawiana filantropia kształtuje opinię publiczną i ma wpływ na rozwój ekonomiczny regionu i całego państwa, a znalezienie się w gronie mecenasów to wielki prestiż i nobilitacja w oczach całego społeczeństwa. W dzisiejszym świecie, bez zaangażowania firm, kultura nie miałaby szans rozwinąć skrzydeł, a wiele wspaniałych dzieł nigdy nie ujrzałoby światła dziennego. Wielu dzieł nie można by usłyszeć, gdyby nie związek biznesu, kultury u władzy, nie mielibyśmy czego oglądać w muzeach i wokół nas, czego słuchać w operze i na koncertach. Pamiętajmy, że artyści mogli żyć i tworzyć tylko dzięki świadomym mecenasom. To się nie zmieniło. Jeśli chcemy, by sztuka się rozwijała, potrzebujemy współczesnych świadomych mecenasów i darczyńców.
- mówiła Selke
Do darczyńców wspierających działalność Klubu Środowisk Twórczych „Krypta” należy firma Metal Expert, której prezes, Ryszard Siemiński, odebrał z rąk Anny Selke podziękowanie za dotychczasowy wkład w rozwój jazzu w Elblągu.
W imieniu nieobecnego na koncercie Prezydenta Elbląga, zabrał głos Wiceprezydent Jacek Boruszka. – Dobry wieczór Państwu, pani Aniu. W imieniu pana Prezydenta, Witolda Wróblewskiego, chciałem złożyć serdeczne życzenia i przekazać specjalny list, no i cóż, życzyć następnych przynajmniej dwudziestu lat, żebyśmy mogli zaśpiewać „czterdzieści lat i jeden dzień”. Pani Aniu gratuluję serdecznie - mówił.
Po części oficjalnej przyszedł czas na to, czego miłośnicy jazzu oczekiwali od początku – występ Jan Konop Big Bandu. Galeria rozbrzmiała taneczną muzyką jazzową końca lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, która królowała w tym czasie za Oceanem.
Po inauguracyjnej uczcie muzycznej przyszedł czas na pyszną niespodziankę – jubileuszowy tort dla wszystkich zgromadzonych w Galerii EL.
Natomiast w Mjazzdze o godz. 21.00 wystąpił Minim Experiment.
Program Festiwalu Jazzbląg
piątek (23 września)
godz. 18, Galeria EL - Piotr Wojtasik Quartet, Celuloid Marek Napiórkowski, Artur Lesicki i Dorota Miśkiewicz, Nikola Kołodziejczyk Instant Enseble
Po koncercie jam session w Klubie Krypta.
sobota (24 września)
godz. 18, Galeria EL - Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet, Piotr Lemańczyk Retrospections, Jerzy Małek Groove Collective feat. Andy Ninvalle
Po koncercie jam session w Klubie Krypta.
zdjęcia z wernisażu bez autora wystawy? interesujące