W ostatnich latach w Elblągu widać wyraźny spadek uczestników mszy świętych, w rzymskokatolickich kościołach. Niegdyś podczas sumy (msza święta w intencji parafian, która odbywa się w danej parafii w każdą niedzielę, zwyczajowo o godzinie 12:00) wierni tłoczyli się w przejściach i dookoła ławek, teraz w wielu kościołach nie są pozajmowane nawet wszystkie miejsca siedzące.
Okazuje się, że Elbląg, przy swojej liczbie niemal 130 000 mieszkańców jest miastem wielowyznaniowym. Oprócz katolików, ateistów i agnostyków w naszym mieście mieszkają również osoby wyznania prawosławnego, baptyści, zielonoświątkowcy, ewangeliści, czy adwentyści dnia siódmego.
Ponieważ Kościół rzymskokatolicki w Polsce przewyższa zdecydowanie swoją liczebnością inne Kościoły katolickie, często błędnie, w obiegowej opinii, utożsamiany jest on z katolicyzmem w ogóle. W samym Elblągu znajduje się 15 parafii Rzymsko-katolickich, podczas gdy inne występują po jednej lub wcale.
Lista parafii rzymskokatolickich, które mamy w Elblągu: Św. Mikołaja, Bł. Doroty, Bł. Franciszki Siedliskiej, Matki Boskiej Królowej Polski, Św. Brata Alberta, Św. Brunona, Św. Floriana, Miłosierdzia Bożego, Św. Józefa Robotnika, Św. Pawła, Św. Rafała Kalinowskiego, Św. Wojciecha, Świętej Rodziny, Trójcy Świętej, Wszystkich Świętych.
Przy ulicy Bema w Elblągu znajduje się Kościół Chrześcijan Baptystów. Baptyści tworzą jedną z największych wspólnot protestanckich na świecie. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa baptidzo - chrzczę. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że udzielają chrztu jedynie osobom świadomie wierzącym w Chrystusa. Wychodzą oni z założenia, że każdy człowiek musi indywidualnie podjąć tak znaczącą decyzję.
Cerkiew prawosławna przy ulicy Sadowej jest jednocześnie dziedzictwem kulturowym, które znalazło się w wielu publikacjach. Mieści się ona w neogotyckiej, poewangelickiej kaplicy z początku XX wieku. Budowla posiada także niewielką kopułę dobudowaną wraz z przedsionkiem w stylu bizantyńskim w latach 80. XX wieku. Cerkiew należy do dekanatu Gdańsk diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Społeczność wyznania grekokatolickiego w Elblągu powoli się rozrasta. Do tej pory dysponowali niewielką, również zabytkową cerkwią przy ulicy Traugutta, teraz nowe miejsce służące wspólnemu wyznawaniu wiary jest już w zaawansowanym stadium budowy. W Elblągu jest około 160 rodzin greckokatolickich. Niewielką kaplicę otrzymali na własność w 1984 roku. Idea budowy świątyni, która pomieściłaby wszystkich wiernych, zrodziła się dopiero po 2000 roku.
"Nowe Życie. Kościół Zielonoświątkowy" znajduje się w naszym mieście przy ulicy Sienkiewicza. - Kościół "Nowe Życie" w Elblągu, to przede wszystkim chrześcijańska społeczność tych, którzy zdecydowali sie w swoim życiu być uczniami Chrystusa. Naszym pragnieniem jest być żywym kościołem Jezusa w naszym mieście - mówią o sobie przedstawiciele tej wiary.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Elblągu, należąca do diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Mieści się przy ulicy Kosynierów Gdyńskich. Nabożeństwa odbywają się w niedzielę o 10:00, niestety niewiele więcej informacji można znaleźć na temat tej parafii.
Zbór adwentystów w Elblągu należy do Diecezji Zachodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP, okręg pomorski. Mieści się przy ulicy Trybunalskiej. W soboty o 10:00 odbywa się Studium biblijne, a o 11:30 Kazanie Słowa Bożego. Pastorem jest Jacek Igła, a starszym zboru Paweł Gołębiewski.
Wygląda na to, że Elbląg jest miastem różno-wyznaniowym, tolerancyjnym w kwestiach wiary, a każdy jego mieszkaniec ma nie tylko prawo, ale i realne możliwości prezentowania swojej własnej wiary.
jesteśmy tolerancyjni... do momentu budowy meczetu :)
Czy autor tego artykułu był we wszystkich kościołach, że stawia taką tezę? Po pierwsze w Elblągu nie ma 130 000 mieszańców, a ok 96 000, po drugie w swoim kościele widzę wręcz przyrost a nie spadek. Za inne się nie wypowiadam. Nie jestem wszędzie i o każdej porze. Sama liczba mieszkańców zmniejszająca się wskazuje na to, że w kościołach ludzi może być mniej.
W Elblągu jest też duże pod względem liczebności wyznanie chrześcijańskie, które redaktor pominął. chodzi mianowicie o Świadków Jehowy, którzy dwa razy w tygodniu spotykają się w domu modlitwy przy ulicy Kościuszki. Szacuje się, że do tej społeczności należy około pięciuset wyznawców naszego miasta.
Tu potrzebna jest KRYSZTAŁOWA NOC!!!A "bobo"ma rację nie strawię jeszcze "hasanów" w POLSCE!!!
To, że mamy tyle kościołów czy parafii nie świadczy o tolerancyjności. Wystarczy czasami porozmawiać z niektórymi zwłaszcza starszymi zdeklarowanymi katolikami lub posłuchać wypowiedzi księdza /nie każdego/ na tematy związane z istnieniem i kultywowaniem innych wyznań lub niewierzących. Dla nich ci ludzie są gorszej kategorii a ich przekonania wręcz głupie i szkodliwe. jedynie zasady głoszone przez wiodącą religię są prawdziwe.
Jest jeszcze parafia polskokatolicka i kościół pw. Dobrego Pasterza przy ul. Warszawskiej 9 ze wspaniałym ks. proboszczem Kazimierzem Klabanem. Tam odwrotnie niż w parafiach rzym.-kat., ludzi stopniowo przybywa. Można się chyba domyślić dlaczego. Ostatnio kościół poddany został niezbędnemu remontowi, również otoczenie wokół zyskuje na wyglądzie. Widać to, gdy się w pobliżu przejeżdża.
jest pewien wyjatek. NIE MA MIEJSCA tutaj dla Islamistów! Oni w imię "boga" Allacha morrdują niewinnych ludzi, nie chcemy Was tu w Europie !!! W swoim kraju zafajdany szariat propagujcie, dla Was nie ma miesca tutaj !
do Elbląg tolerancyjny, ale: miejsce jest dla każdego, ale czym innym jest przestrzeganie prawa.
Jestem za każdą religią w której jest miejsce nie tylko dla Boga ale też dla człowieka , gdzie uczy się ludzi miłości do bliźniego w czynie a nie w słowie , szacunku do przyrody , która była dawno, dawno temu jeszcze przed Nami .
Ewa - wedkug UM mamy 128 000 mieszkancow, jesli sie nie zgadzasz zloz zazalenie, moze przelicza ponownie