Piątek (16 maja) to kolejna porcja muzyki gitarowej. Bez mała 10 godzin trwały przesłuchania pierwszej grupy uczestników III Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych. Przesłuchania konkursowe przeplatały lekcje mistrzowskie prowadzone przez Ewę Jabłczyńską, Dariusza Kupińskiego i Jarosława Koconia. Atrakcją tego dnia było spotkanie z lutnikiem i wystawa instrumentów.
Drugi dzień III Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych był pierwszym dniem konkursowym. Przed jury, w składzie Ryszard Bałuszko, Marcin Dylla, Dariusz Michałowski, Leszek Potasiński i Hanna Orlewicz – Olczak, stanęło 44 młodych gitarzystów prezentując przygotowany repertuar. Z elbląskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. ocenie poddały się dwie Oliwie – Ingielewicz i Stańczyk, Karolina Gibas i Maja Wasilewska. Jedyny chłopak w elbląskiej grupie, Damian Bojanowski, reprezentował Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st.
Wieczorem, o godz. 19:30, w Bibliotece Elbląskiej rozpoczął się koncert „Mistrz i uczeń”, którego bohaterami byli Marco Tamayo i Daniel Egielman.
Dwudziestoletni Gdańszczanin, Daniel Egielman, dwanaście lat swego dotychczasowego życia poświęcił na naukę gry na gitarze. Jego trud został doceniony, dzięki czemu młody artysta jest stypendystą i podopiecznym wielu programów stworzonych dla tak uzdolnionych muzyków. Od ubiegłego roku Danie Egielman kształci się na Uniwersytecie Mozarta w Salzburgu.
Podczas pierwszej części koncertu Daniel Egielman zagrał Grave i Fugę z Sonaty skrzypcowej a-moll BWV 1003 Johanna Sebastiana Bacha, Lob der Thränen Franza Schuberta, Sonatę III Manuela M.Ponce i Toccatę z Parity klawesynowej e-mol BWV 830 Johanna Sebastiana Bacha.
W trakcie przerwy gitarzystę otoczyli niewiele młodsi koledzy, którzy poddali się ocenie jury podczas części konkursowe Spotkań Gitarowych. Pozostali słuchacze mieli możliwość nabycia płyt CD z nagraniami kolejnego bohatera tego wieczoru, a jednocześnie nauczyciela Daniela Egielmana, Marco Tamayo.
Pochodzący z Kuby muzyk okrzyknięty został królem gitary. Jako solista występował z najsłynniejszymi orkiestrami świata, od Turynu we Włoszech, przez St.Petersburg w Rosji, Culiacan w Meksyku, Hawanę na Kubie, po Oulu w Finlandii. Tamayo wykłada w Landeskonservatorium w Klagenfurt, Uniwersytecie Mozarta w Salzburgu, w Konserwatorium Muzycznym w Sydney, w Australii. Od nowego roku będzie również nauczał, jako profesor gościnny, w gdańskiej szkole muzycznej.
Podczas drugiej części koncertu Marco Tamato zaprezentował Gran solo op.14 Fernando Sora, New cinema paradiso Andrei Morricone, Intermezzo Pietro Mascagni, Three capricci Luigi Legnani’ego i Sonatę op.61 Joaquina Turina.