Sobota, 18.01.2025, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Elbląg potrzebuje nowej strategii rozwoju kultury!

17.10.2012, 09:35:59 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg potrzebuje nowej strategii rozwoju kultury!

Wystawy, prelekcje, dyskusje, imprezy towarzyszące to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie przygotowano na 26 i 27 października w ramach Kongresu Kultury.

Nie organizujemy kongresu, bo przegraliśmy walkę o tytuł europejskiej stolicy kultury, nie organizujemy kongresu, bo źle się dzieje w kulturze elbląskiej, nie organizujemy kongresu, bo nie mamy pomysłu na elbląską kulturę.

Organizujemy Elbląski Kongres Kultury, bo:
Elbląg potrzebuje nowej strategii rozwoju kultury  - rodzaju przewodnika, w którym zawarte zostaną wytyczne dla dalszych działań władz miasta. Konieczne staje się redefiniowanie wizji, misji i najważniejszych celów elbląskiej polityki kulturalnej, tak aby kultura mogła pomóc w tworzeniu miasta bardziej ciekawego i przyjaznego swoim mieszkańcom i turystom. Od istnienia samego dokumentu ważniejsza jest jednak poprzedzająca jego stworzenie dyskusja i zaangażowanie mieszkańców. Oczywistym jest, że wizja rozwoju kultury powinna być tworzona i realizowana wspólnie – razem z mieszkańcami, twórcami i animatorami kultury.
Dlatego też Urząd Miejski we współpracy z Fundacją Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego i przy wsparciu finansowym Fundacji im. Stefana Batorego organizuje Elbląski Kongres Kultury.

- 26 i 27 października spotkamy się na serii dyskusji, prezentacji i warsztatów, aby wspólnie pracować nad przełożeniem naszych opinii, pomysłów i propozycji na spójny dokument wyznaczający działania władz Elbląga w perspektywie kilku najbliższych lat. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców do wzięcia udziału w procesie oddolnego tworzenia pomysłu na elbląską kulturę. - mówi Leszek Sarnowski dyr. Departamentu Kultury. - Podczas dwóch dni chcemy wypracować założenia dla przyszłej strategii rozwoju miejskiej polityki kulturalnej oraz ustalić sposób dalszej współpracy mieszkańców, przedstawicieli środowiska twórców i animatorów kultury oraz władz miasta poprzez podpisanie porozumienia i stworzenie obywatelskiej grupy dialogu w dziedzinie kultury. Elbląski Kongres Kultury jest bezpośrednią kontynuacją prac rozpoczętych w maju 2012 r. debatą i warsztatami „DNA Miasta”. Podczas nich wspólnie zidentyfikowaliśmy najważniejsze problemy i wyzwania stojące przed elbląską kulturą oraz wypracowaliśmy wstępne propozycje zmian. Podczas Elbląskiego Kongresu Kultury chcemy przełożyć efekty dotychczasowych dyskusji na konkretne zapisy nowej strategii.

Program Elbląskiego Kongresu Kultury

26-27.10.2012, Elbląg, Ratusz Staromiejski

26.10 piątek

15.30
Otwarcie wystawy JESTEM!OBECNY!
16.00 Otwarcie Elbląskiego Kongresu Kultury - Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk,
16.15 Elbląska kultura -  od czego zaczynamy? - Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury UM w Elblągu
16.30 Jakiej współpracy szukamy? - Paweł Kulasiewicz, Centrum Organizacji Pozarządowych
16.45 Czego nauczyło nas DNA Miasta? - Artur Celiński, zastępca redaktora naczelnego Res Publiki Nowej
17.00 Jakiej kultury potrzebujemy? - Dyskusja otwarta

Elbląg-przestrzeń dla kultury
17.30 W poszukiwaniu tożsamości czyli pamięć miejsca i relacje z miejscem zamieszkania wśród mieszkańców Elbląga - Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UM w Elblągu
17.50 Wyjdź na miasto czyli architektoniczna przestrzeń publiczna w Elblągu - dr Justyna Martyniuk-Pęczek, Politechnika Gdańska
18.10 Prezentacja projektu Growing City - Michał Paczek, Paweł Sobański, Veronica Goldsteinowa, studenci Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej
18.25 Prezentacja projektu Inflow-Outflow - Karolina Dziengo, Agnieszka Ficek, Octavo MunozReyes, studenci Politechniki Gdańskiej
18.50 przerwa
19.00 Miejsce ryzyka - sztuka w przestrzeni publicznej - Jarosław Denisiuk, historyk sztuki, dyrektor CSE Galeria EL
19.30 Elbląg w formie - prezentacja projektu oraz prototypów miniatur form przestrzennych Mirosław Melerski, pomysłodawca miniaturyzacji kolekcji krzeseł najwybitniejszych designerów świata w Vitra Design Museum (Weil amRhein, Niemcy)
20.00 Audiomurale- prezentacja projektu artystycznej ingerencji w przestrzeni publicznej - Adrianna Ronżewska-Kotyńska, plastyk z Elbląga

27.10 sobota

10.00 Rozpoczęcie drugiego dnia Kongresu - Artur Celiński, Leszek Sarnowski
10.10 Raport o stanie kultury w Elblągu 2012 - Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury UM
10.30 Uczestnictwo w kulturze w Elblągu - raport z badań - Joanna Burska, Martyna Gliniecka, Wojciech Pleskacz,  Uniwersytet Wrocławski
10.50 Prezentacja projektu „Jestem Kulturalny" - Karina Dzieweczyńska, Centrum Sztuki Galeria EL
11.15 Po co nam kultura? Po co nam strategia? - Karol Zamojski (Bydgoszcz), Joanna Orlik (Kraków), Edwin Bendyk (Warszawa), Wojciech Przybylski (Res Publika Nowa)
13.00 przerwa
13.30 – 14.30 I Sesja Współpraca – instytucja-stowarzyszenie-biznes, Prowadzenie Mira Stankiewicz
Nowoczesna instytucja kultury – gdzie jesteśmy? - Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej im. C.Norwida
Współpraca organizacji pozarządowych  z miastem - Arkadiusz Jachimowicz, ESWIP
Mjazzga w kulturze - Wojtek Minkiewicz, właściciel Klubu Muzycznego Mjazzga
15.30 – 16.30 II Sesja Uczestnictwo w kulturze, edukacja kulturalna - Prowadzenie Tomasz Gliniecki
Przyjdź do muzeum ze swoim dzieckiem czyli jakiej edukacji kulturalnej potrzebujemy? - Piotr Adamczyk, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Budowanie Projektów Edukacji Kulturalnej - Ewa Kokot, edukator sztuki, Katowice
Edukacja dla Kultury - Wojciech Karpiński, Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu
15.30 przerwa
15.45 Prezentacja treści paktu dla kulltury
16.15 Warsztaty- jak zapisać rozwój kultury? Praca nad strategią
18.30 Misja i wizja- otwarta praca (Krużganek Galerii EL)
19.30 Podpisanie paktu dla kultury
 

Więcej informacji na temat imprez towarzyszących

UM Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ dr Roman Kidler
    Środa, 17.10

    Oczywiście jak by nie patrząc strategia jest potrzebna. Nikt tak jak Elblążanie nie pragnie poznać dokumentu, który za duże pieniądze pokaże co nie zostanie zrobione albo co zostanie spiepshone. Wszyscy zacierają ręce. Badylarze już ścinają kwiaty, które wręczone zostaną twórcom strategii przez wdzięczne dzieci w strojach krakowskich. Poeci prześcigają się w wierszach ku chwale. Rzeźbiarze ostrzą dłuta, a malarze gruntują płótna. Aktorzy wespół z orkiestrą i baletmistrzami układają choreografię, którą upamiętnią wiekopomne dzieło. Powstanie balet pod tytułem "Strategią w jaja".

  2. 2
    +3
    ~ pomyślmy
    Środa, 17.10

    "Działalność Fundacji finansowana jest w większości ze środków otrzymanych od założonego i sponsorowanego przez George"a Sorosa Instytutu Społeczeństwa Otwartego. The Open Society Institute (pl. Instytut Społeczeństwa Otwartego) – prywatna fundacja założona przez George"a Sorosa – amerykańskiego milionera, pochodzącego z żydowskiej rodziny węgierskiej. Jej celem jest promowanie demokracji, praw człowieka i reform społeczno-ekonomicznych." - typowa organizacja dywersyjno-propagandowa o statusie OPP, Batory to jeden z bystrzejszych królów polskich, dobrze się sprzedaje.

  3. 3
    +4
    ~ i dalej
    Środa, 17.10

    Res Publika Sponsorzy: Ambasada USA, Austriackie Forum Kultury, Biuro Europejskiej Stolicy Kultury – Warszawa 2016, Biuro Kultury m.st. Warszawa, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Janusza Palikota, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Budapeszcie, Instytut Polski w Pradze, International Visegrad Fund, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PKN Orlen S. A., Plustek, Ośrodek Kutlury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historii Polski

  4. 4
    +7
    ~ pryszcz
    Środa, 17.10

    To dyr sarnowski nawet nie wie, że taka strategia ,firmowana ślimakiem, albo w zależności od punktu widzenia psią kupą już jest kupiona za dużą kasę. Może szumnie nazwany departament kultury w końcu zaczął robić coś poza lanserką.

  5. 5
    +1
    ~ Marek Wawryn
    Środa, 17.10

    "polityka kulturalna" była określonym i ulubionym działaniem partii "matki naszej " w PRL-u. Nie odgrzebujmy tego pojęcia.

  6. 6
    +9
    ~ nieudaczn.
    Środa, 17.10

    Najpierw trzeba POgonić ze Światowida tego co obiecał rozbudowę tego obiektu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. 7
    +3
    ~ zaoczny
    Środa, 17.10

    Bardzo ciekawe mam nadzieję będzie to dwudniowe spotkanie . Studenci architektury i urbanistyki wskażą pewnie ,jak zmienić oblicze Elbląga ,by w końcu powstało tu tak ważne dla mieszkańców tzw. Centrum Miasta ,którego nadal nie ma , i obowiazujące jest wciąż określenie - 7 wsi połączonych tramwajem .Ciekawe też ,czy prezydent będzie miał coś interesującego poza otwarciem do powiedzenia , od 2 lat nie możemy poznać jego wizji i programu rozwoju miasta. Elbląg ,to ciągle miasto o duzych i niewykorzystanych możliwościach rozwoju , miasto ,ktorego władze nie kochają i nie rozumieją .którego wielkość kłoci się z narzuconym mu przez kolejnych prezydentów statusem prowincji.

  8. 8
    +5
    ~ w tym problem
    Środa, 17.10

    KIEDY budowa budynku filharmonii w Elblągu.TO BY BYŁ rozwój kultury i konkretne miejsce dla wspaniałej Elbląskiej Orkiestry.I WRESZCIE była by sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia a nie ciasny Ratusz czy sala teatru.

  9. 9
    +9
    ~ rys
    Czwartek, 18.10

    Bełkot

  10. 10
    +6
    ~ mieszkaniec
    Czwartek, 18.10

    Nie za tej władzy ta władza sama musi się nauczyć kultury.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8940379619598