Projekt „JESTEM! OBECNY!” ma na celu jednorazowe spotkanie szeroko pojętego środowiska twórców elbląskich w kontekście odbywającego się Kongresu. Zapraszamy do udziału osoby o wyjątkowym potencjale twórczym, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, plastyków, muzyków, fotografów, poetów, pisarzy, dziennikarzy, wszystkich mieszkańców Elbląga i okolic, którzy zechcą podzielić się swoją twórczością, a swoją obecnością podkreślą, jak ważnym elementem w życiu społecznym jest tworzenie, wszystkich tych, którzy żyją twórczo, dla których nawet codzienność jest inspiracją do tworzenia.
ZAMANIFESTUJMY SWOJĄ OBECNOŚĆ,
PRZYNIEŚMY WYTWORY NASZEJ PRACY,
PODZIELMY SIĘ NASZYMI KONCEPCJAMI, TEKSTAMI, ODKRYCIAMI,
WYPEŁNIJMY PRZESTRZEŃ ENERGIĄ!
WYSTAWA – AKCJA – SPOTKANIE
26-27.10. 2012 OD GODZ. 11.00 RATUSZ STAROMIEJSKI ELBLĄG
DODATKOWE INFORMACJE TEL. 55 232 53 86 LUB MARTA@GALERIA-EL.PL
Organizatorzy projektu „JESTEM! OBECNY!” zapewniają, że obszerna dokumentacja zdjęciowa z wydarzenia pojawi się na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz w formie reportażu - w Elbląskim Informatorze Kulturalnym.
Projekt „JESTEM! OBECNY!” jest częścią oficjalnego programu Elbląskiego Kongresu Kultury, organizowanego przez Departament Kultury pod Patronatem honorowym Grzegorza Nowaczyka Prezydenta Elbląga.
Projekt jest wspólną koncepcją Elżbiety Jabłońskiej i Kariny Dzieweczyńskiej.
ELŻBIETA JABŁOŃSKA – artystka sztuk wizualnych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, instalacją oraz działaniami typu performance. Zakorzeniona w codzienności, nasycona sporą dawką humoru, sztuka Elżbiety Jabłońskiej pozwala dostrzec to, co zazwyczaj niewidoczne i trudne do zaakceptowania w życiu społecznym.
W 2002r. nominowana do nagrody „Paszporty Polityki” oraz uznana za jedną z najbardziej obiecujących indywidualności młodego pokolenia artystów polskich przez tygodnik „Newsweek Polska”. W 2003r. otrzymała nagrodę „Spojrzenia” ufundowaną przez Fundację Deutsche Bank dla najlepszego młodego artysty 2003r.
Artystka dużą wagę przywiązuje do możliwości spotkania, wspólnego spędzenia czasu, a nie produkcji kolejnych obiektów – otaczanych kultem dzieł. Do najciekawszych realizacji należą spotkanie z bezdomnymi i wspólne wykonanie z nimi kwiatów z papieru, które potem rozdawane były 8 marca na ulicach Krakowa (w ramach „Święta Kobiet”, 2004), czy zorganizowanie dla samotnych matek i ich dzieci specjalnego oprowadzania po kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie (2006).
Ela Jabłońska mieszka i pracuje w Bydgoszczy.
Karina Dzieweczyńska