Sobota, 18.01.2025, Imieniny: Piotr, Malgorzata
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Kręgi Kultury

08.10.2012, 08:15:44 Rozmiar tekstu: A A A
Kręgi Kultury
fot.nadesłane

O edukacji artystycznej w Polsce można by długo rozmawiać, ale podczas najbliższych dwóch miesięcy uczestnicy projektu „Kręgi kultury” nie będą rozmawiać o jej problemach, a brać udział w zajęciach zaplanowanych specjalnie dla nich.

Projekt „Kręgi kultury” przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” znalazł się  na 7 miejscu  spośród 274 wniosków złożonych do Programu Dom Kultury+. Edukacja Artystyczna. Wartość projektu to 52 514 zł.

- Do udziału w projekcie zaprosiliśmy pięć wybranych szkół publicznych z Elbląga i Ornety. Naszym zamierzeniem było objęcie edukacją artystyczną uczniów z różnych środowisk,  z różnych typów szkół – liceum, technikum, gimnazjum i szkoły podstawowej – mówi Teresa Miłoszewska, autor projektu. - Proponowane przez nas formy zajęć uwzględniają potrzeby edukacyjne na tych poziomach,  z uwzględnieniem nowej podstawy programowej.

Dziś, 5 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami pięciu szkół, które są partnerami projektu. W projekcie uczestniczą: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. M. Kopernika w Elblągu, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, Gimnazjum nr 2 w Ornecie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu.

- Cieszę się, bo nasi wychowankowie będą mogli skorzystać z innego spojrzenia na edukację plastyczną, artystyczną. Ważne jest to, że w „Światowidzie” będą mieli świetnie wyposażone pracownie, a jeszcze ważniejsze, że zajmą się nimi profesjonalni instruktorzy – mówi Krystyna Miezio, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.- Ten projekt to nowe doświadczenia, nowe emocje i nowe kontakty.

Projekt KRĘGI KULTURY ma sprzyjać rozwijaniu współpracy szkół z centrum kultury w zakresie wychowania przez sztukę,  rozbudzania aktywności i indywidualnej ekspresji artystycznej.

- Zainteresowanie jest duże – ocenia  Teresa Piskunowicz wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych. - Już od pewnego czasu współpracujemy ze „Światowidem” i młodzież z tej współpracy jest bardzo zadowolona. Może uczestniczyć w praktycznych zajęciach w pracowniach, których u nas w szkole nie ma, na przykład w pracowni ceramicznej.

Działania projektowe realizowane będą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, instytucji ściśle współpracującej z lokalnymi artystami profesjonalnymi oraz artystami i twórcami ludowymi z regionu Warmii, Mazur i Powiśla. W działaniach wykorzystane będą m.in. materiały udostępnione przez Portal Kulturalny Warmii i Mazur eswiatowid.pl, dotyczące historii, kultury oraz dziedzictwa kulturowego regionu.

W ramach projektu planowana jest realizacja 5 modułów 2-godzinnych zajęć warsztatowych dla każdej grupy, 5 wykładów, prelekcji z udziałem artystów, twórców, akcji happeningowych, wystaw prac, wyjazdu wszystkich grup do galerii i muzeów w Gdańsku i Sopocie. W ramach działań projektowych powstanie 18 scenariuszy zajęć opublikowanych na platformie e-learningowej.

- Nasze instruktorki przygotowały indywidualny grafik zajęć dla każdej ze szkół z uwzględnieniem jej charakteru, podstawy programowej, wieku i możliwości uczniów oraz kierunku kształcenia. To naprawdę interesująca propozycja dla uczniów, którzy często po raz pierwszy spotkają się z takim sposobem prezentacji tych tematów – opowiada Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Już od dawna staramy się realizować specjalne programy współpracy ze szkołami, cieszy nas otrzymana dotacja, która pozwala nam zaprezentować w pełni to, co mamy najlepszego.

W tym projekcie mają spotkać się oczekiwania organizatorów, uczniów i dyrektorów szkół.

- Młodzież jest bardzo otwarta, chętnie uczestniczy na przykład w konkursach, u nas m. in. „O bursztynowy grzebień” czy „O bursztynową pomadkę” i cały czas zaskakuje, ma mnóstwo energii i pomysłów, chciałabym aby te zajęcia pokazały im, że świat, w przypadku zawodu technik fryzjerstwa to nie tylko włosy, ale także człowiek, któremu się tę fryzurę robi i kontekst kulturowy - mówi Dyrektor Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług Danuta Dymek. – To dla nich możliwość poszerzania horyzontów.

Projekt już wchodzi w życie, od przyszłego tygodnia rozpoczną się pierwsze warsztaty, w których będzie uczestniczyć 150 uczniów  z partnerskich szkół.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Dom Kultury+. Edukacja atrtystyczna".

 

Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8558359146118