W piątek o godz. 16.00 przy okazji Elbląskiego Forum Kulturoznawczego zapraszamy Państwa do Biblioteki Elbląskiej na promocję najnowszej książki Jacka Wasilewskiego pt. „Opowieści o Polsce. Retoryka narracji”. Spotkanie poprowadzi prof. Jerzy Bralczyk. Wstęp wolny.
Jacek Wasilewski – specjalista od komunikacji społecznej, kulturoznawca. Zajmuje się konstruowaniem przekazów społecznych i strukturami komunikacji społecznej, a także kreacją znaczeń w popkulturze. Jego zainteresowania koncentrują się wokół retoryki (mówienie publiczne oraz konstrukcja i funkcjonowanie komunikatu medialnego), struktury komunikacji i komunikatów perswazyjnych (od orędzia do plotki) oraz zagadnień kategorii gender w języku i poprawności politycznej. Prowadzi przegląd prasy tabloidowej w TOK FM. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.
O książce:
W narracji o Polsce i polskości jest mało radości.-Jesteśmy narodem o mitologii ponurej, wojennej i... zafałszowanej. W swojej najnowszej książce Jacek Wasilewski rozkłada opowieści o ojczyźnie na czynniki pierwsze. Tłumaczy polskie schematy myślowe w tabloidach i w podręcznikach od historii. Analizuje “patriotyzm” i historię najnowszą. Przy okazji tworzy skuteczne kompendium wiedzy o tym, jak o Polsce mówić, żeby nas słuchano. Nie tylko do polityków i dziennikarzy.
“Opowieści o Polsce. Retoryka narracji” to książka o tym, że czasem granica pomiędzy historią, dziennikarstwem, mitem i bajką jest trudna do uchwycenia. Ale właśnie dlatego te graniczne tereny warto brać pod lupę.
Autor rozpoczyna od pokazania czytelnikowi podstaw, czyli z jakich elementów tworzone są opowieści. Następnie mówi, jak narracje o Polsce działają w rzeczywistości medialnej. Każdy z nas zna święte obrazy, wiele lat spędził nad podręcznikami historii, codziennie poczytuje tabloidy. Co łączy przedstawione w nich opowieści? Dlaczego nie chwalimy się Sierpniem’80, a nie budową portu w Gdyni? Co ma z tym wspólnego Konstytucja 3 maja? I kiedy warto się pokazać z Matką Boską? Są pewne retoryczne figury, które zawsze się sprawdzają - Jacek Wasilewski wyjaśnia, dlaczego.
Kolejne części książki pokazują schematy narracyjne kluczowe dla powstawania newsów i odtwarzania rytuałów, zarówno tych powszednich, jak i świątecznych. Politykom służą do codziennego odtwarzania "zła" czającego się w przeciwniku politycznym. Na przykładzie stanu wojennego i katastrofy Smoleńskiej autor pokazuje, jak prosta w rzeczywistości jest recepta na “wroga”.
Od ponad 20 lat media, politycy i dziennikarze mają też problem z narracją o Okrągłym Stole - w efekcie społeczeństwo ujmuje tamte wydarzenia raz jako zwycięstwo, raz jako zdradę, o samych rozmowach znając raczej półprawdy. Autor porównuje dominujące opowieści na ten temat wykazując, jak i z jakim skutkiem politycy dobierają zestaw tematów do politycznych celów. Efekty ich retorycznej pracy mają wpływ nie tylko na obchodzone rocznice, ale na wyniki wyborów parlamentarnych i prezydenckich w ostatnim dwudziestoleciu.
Książka jest pierwszą w Polsce próbą zastosowania storytellingu do polskiej historii, polityki i mediów.
Spotkanie odbędzie się w Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida