Sobota, 18.01.2025, Imieniny: Piotr, Malgorzata
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Malarstwo elbląskie w Ratuszu Staromiejskim

29.08.2012, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Malarstwo elbląskie w Ratuszu Staromiejskim

Klaster Bizart zaprasza  na wernisaż wystawy z cyklu „Malarstwo elbląskie XX w.”, który odbędzie się  w środę, 5 września o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim. Na wystawie zostaną pokazane prace Ludwika Zamczyńskiego, Juliana Leńca, Zdzisława Jakubowskiego i Zbigniewa Tomanka.

Ludwik Zamczyński to jeden z pierwszych artystów w powojennym Elblągu, który już w 1947 r. wystawił swoje 22 prace o tematyce leśnej okolic Elbląga, a w roku 1948-11 prac przedstawiających zrujnowany Elbląg. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Rodzimy pejzaż malowany z dużą wrażliwością na kolor i światło świadczy o profesjonalizmie autora. Gruby splot użytego przez malarza płótna nadaje obrazowi charakterystyczną fakturę, upodobniająca go do tkaniny. Zmarł w 1966 r. w Warszawie.

Zdzisław Jakubowski ur. w 1922 r. w Brzezinach. Kształcił się w Liceum Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego w Łodzi, a następnie w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. J. Studnickiego. Do Elbląga przyjechał  w 1954 r. by podjąć prowadzenie ogniska plastycznego. Uprawiał rysunek, malarstwo pejzażowe, sztalugowe i ścienne. Z ogromnym uwrażliwieniem na kolor i z subtelnym zróżnicowaniem tonów, tworzył kompozycje o charakterze aluzyjno – abstrakcyjnym. Zmarł w Elblągu w 1990 roku.

Julian Leniec ur. we Lwowie w 1909 r. przybył do Elbląga w 1945 roku. Miał za sobą lwowską Szkołę Zdobnictwa Artystycznego, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował rzeźbę pod okiem Xawerego Dunikowskiego. Współczesne miasto zdobi wiele rzeźb jego autorstwa. Mniej znany jest fakt, iż walczył o zachowanie i odbudowę wielu zabytkowych obiektów w Elblągu. Jego działania przyczyniły się do powstania w 1954 r. Muzeum Elbląskiego. Był nauczycielem rysunku technicznego w Zamechowskiej Zasadniczej Szkole Zawodowej. Zmarł w Elblągu 30 października 2000 r.

Zbigniew Tomanek urodził się w 1912 r. w miejscowości Korczyna w województwie lwowskim. Z gimnazjum w Krasnymstawie przeniósł się do Krakowa, by kontynuować naukę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Po pierwszym roku przeniósł się do prywatnej szkoły sztuk pięknych prowadzonej przez Józefa Mehoffera. Ze względu na zmianę programu nauczania, przeszedł do szkoły krakowskiej Alfreda Terleckiego o orientacjach realistycznych, którym wierność zachował do końca.

Przez wiele lat związany był z Elblągiem, gdzie mieszkał i prowadził działalność. Pracował jako nauczyciel rysunków, scenograf, organizator wystaw artystycznych. Ze względu na konflikt z miejscowymi władzami i nie uznawaniem przez władze okręgu gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków jego przedwojennego wykształcenia, nie został uznany jako artysta profesjonalny. Brak formalnego świadectwa i przynależności związkowej, pozbawiał go prawa uczestnictwa w życiu artystycznym Elbląga. Od połowy lat sześćdziesiątych pozostawał prawie nieobecny w życiu środowiska i przez wiele lat nie uczestniczył w wystawach, choć nie rezygnował z malowania. Zmarł w 2001 r.

Wystawa będzie czynna do końca września. Wstęp wolny.

 

Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0375990867615