W najbliższą niedzielę, 22 lipca o 20.30 w Stodolarni w Oleśnie będzie można wziąć udział w wyjątkowym wieczorze artystycznym – w programie – spektakl teatralny, prezentacja białego śpiewu i animacji poklatkowej, a także koncert Orkiestry Wczorajszego Fasonu. Wstęp wolny.
Dopiero się rozpoczął, a już podsumowujemy. Projekt „Wrośnij w to”, w którym uczestniczy grupa teatralna, działająca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” powoli się dobiega końca. Ale tak jak się artystycznie rozpoczął, tak też się skończy – w najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 20.30 będzie można zobaczyć i usłyszeć: etiudę animacji poklatkowej, fotografie zrobione podczas projektu, spektakl teatru tańca "Tętnice" w reż. Michała Ratajskiego, biały śpiew oraz Orkiestrę Wczorajszego Fasonu.
Projekt „Wrośnij w to!” powstał w wyniku pracy teatralnej z gimnazjalną grupą „Skrupcie się”. Projekt rodził się z intensywnych dyskusji i potrzeb młodych ludzi, pasjonatów teatralnych. Po rozmowach i dyskusjach doszli do wniosku, że chcą zarazić swoją pasją innych, chcą podzielić się swoimi umiejętnościami i warsztatem aktorskim.
Młodzi działają w Oleśnie od 14 lipca, przygotowując się do niedzielnego podsumowania.
- Zajęcia z tańca wyciskają ze mnie siódme poty, ale pozwalają poznać lepiej swoje ciało i przy okazji dają wielką frajdę – mówi Marta Paź, uczestniczka projektu, o przygotowaniach do spektaklu teatru tańca. - Taniec jak się okazało nie musi być ciężką pracą, ale przede wszystkim świetną, odprężającą zabawą. Wciągnął mnie. Mam wrażenie, że na koniec wyniknie z tego coś ciekawego…
Większość z działań, w których będzie można uczestniczyć 22 lipca przygotowała młodzież, ale na zakończenie wieczoru dla wszystkich – uczestników, gości, instruktorów zagra Orkiestra Wczorajszego Fasonu. Grupa powstała w Olsztynie jesienią 2008 r. Działa w Stowarzyszeniu „Tratwa” w Olsztynie. Inspiracją dla grupy jest różnorodna tradycja kabaretów oraz orkiestr dwudziestolecia międzywojennego, a także dawnych amatorskich wiejskich teatrów weselnych. Repertuar wykonywany przez orkiestrę to muzyka w stylu retro, która, wykonywana jest bardzo często z odrobiną humoru, figlarności oraz melancholii. „Na repertuar składają się tanga o nieszczęśliwych miłościach, walczyki, poleczki, oberki oraz inne zasłyszane i ulubione przez nas melodie. Orkiestra gra do tańca, posłuchu, a także przy różnych okolicznościach życia i przyrody.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid