Jak powstają ilustracje do książek? Jakich technik można używać do ich tworzenia? Czy trudno zostać ilustratorem książek? O różnych aspektach tworzenia ilustracji będzie można się dowiedzieć podczas jednodniowych warsztatów z Ewą Bogucką-Pudlis, które odbędą się w Bibliotece Elbląskiej 30 i 31 lipca. Serdecznie zapraszamy!!!
Oprócz zdobycia wiadomości teoretycznych, uczestnicy warsztatów będą szkolić umiejętności praktyczne tworzenia ilustracji w różnych technikach (ołówek, kredka, farba, tusz, wyklejanka itp). Na zajęcia zapraszamy 30 i 31 lipca o godz. 11.00.
30 lipca – warsztaty dla dzieci i młodzieży do lat 15
31 lipca – warsztaty dla młodzieży i starszych
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 4 zł. (organizator zapewnia materiały)
Uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie książki ze swoimi ulubionymi ilustracjami. Chętni mogą przynieść również gotowe lub zaczęte ilustracje do dowolnej książki.
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów:
55 625 60 06
55 611 31 54
Ewa Bogucka-Pudlis – ur. 1960 w Pułtusku. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie w 1980 roku. Malarstwa i rysunku uczyła się w pracowni Bohdany Pietkiewicz. Studiowała w PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Kazimierza Śramkiewicza w 1986. Mieszka w Trójmieście.
Obecnie zajmuje się ilustracją i malarstwem. Jej prace malarskie i rysunki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe. Debiutem ilustratorskim artystki był „Faraon” Bolesława Prusa dla Wydawnictwa „Polonia” w Warszawie w 1987 r. Od 1992 r. współpracowała z wydawnictwami gdańskimi: „Graf”, „Novus Orbis”, „L&L” i wydawnictwami warszawskimi: „Książka i Wiedza”, „Świat Książki” i innymi. Ilustruje bajki, lektury szkolne, literaturę młodzieżową, klasykę, fantasy i inne. Najbardziej znane są jej ilustracje do powieści Henryka Sienkiewicza, do książki „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, „Zewu krwi” Jacka Londona”, a także wielu bajek.
Artystka związana jest z Elblągiem zawodowo i rodzinnie (tu nadal mieszka jej mama). Współpracowała z Galerią El w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, gdy jej dyrektorem był Ryszard Tomczyk, a potem Andrzej Szatkowski. Brała udział w kilku Salonach Elbląskich oraz Konfrontacjach Plastycznych Polski Północnej (w roku 1987). Jej prace były prezentowane w Galerii El podczas wystaw zbiorowych i indywidualnych. Przez pewien czas pracowała również jako projektantka ubiorów w Zakładzie Przemysłu Odzieżowego „Truso”. Na lipcowej wystawie w Galerii Spatium Novum będzie można zobaczyć ilustracje autorki, całkiem możliwe jednak, że w niedalekiej przyszłości zaprezentowane zostaną tu również prace malarskie, tak aby pokazać elblążanom przekrój całej twórczości artystki.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida