Czwartego dnia 9. Letnich Ogrodów „Polityki” podczas panelu dyskusyjnego porozmawiamy o „Popkulturze śmiechu”. Na koniec Festiwalu będzie można zobaczyć spektakl lalkowy „Żywoty świętych osiedlowych” z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego. Serdecznie zapraszamy do udziału w ostatnich już ogrodowych wydarzeniach!!!
2 czerwca (sobota)
godz. 18.00, Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
Panel dyskusyjny: „Popkultura śmiechu”
Wstęp wolny.
Czy Polacy mają poczucie humoru, czy potrafią śmiać się sami z siebie, czy możemy jesteśmy narodem, który nie umie żartować? Wśród panelistów będą: Karolina Korwin-Piotrowska, Tymon Tymański oraz Michał Ogórek. Rozmowę poprowadzi red. Mirosław Pęczak.
Karolina Korwin-Piotrowska – osoba, która na wylot zna polski show-biznes; z wykształcenia historyk sztuki; pracowała jako dziennikarka w radiu Kolor, Radiu Zet, w stacji E!Entertainment Poland, w Radiu Pin, a w latach 2004 -2006 była redaktorem naczelnym pisma „Sukces”, potem również redaktorką naczelną portalu rozrywkowego Plejada.pl ; od samego początku swojej kariery zajmowała się między innymi filmem, pisząc artykuły do wielu czasopism, prowadząc programy telewizyjne i festiwale filmowe; od kwietnia 2006 na antenie telewizji TVN Style razem z Tomaszem Kinem prowadzi „Magiel towarzyski”; od stycznia tego roku jest red. naczelną założonego przez siebie magazynu modowego „Żurnal”.
Michał Ogórek – dziennikarz, felietonista, satyryk. Od dwudziestu lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor książek m. in. „Przewodnik po Polsce”, „Najlepszy Ogórek czyli kalendarz na każdy rok”, „Urok lat minionych”, „Poczet królów polskich”. W Telewizji Kino Polska prezentował cykl kronik filmowych „Na przełaj przez PRL”. W rankingu najlepszych felietonistów miesięcznika „Press” został sklasyfikowany jako drugie „najostrzejsze pióro w Polsce”, czemu się dziwi, bo sam uważa, że jest (zbyt) dobrotliwy i dobroduszny.
Tymon Tymański – lider legendarnych formacji m.in. Miłość (1988-2002) i Kury (1992-2003). Współzałożyciel głośnej trójmiejskiej wytwórni płytowej Biodro Records. Autor muzyki teatralnej i filmowej (m.in.”Sztos”, „Wesele”). W latach poprzednich parokrotnie uczestniczył już w Ogrodach „Polityki” zarówno jako panelista, jak i lider różnych muzycznych zespołów.
godz. 20.00, Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
„Żywoty świętych osiedlowych” - spektakl lalkowy Teatru Ad Spectatores z Wrocławia z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego
cena biletu: 25 zł
Spektakle lalkowe kojarzą nam się raczej z teatrem dla dzieci, tymczasem Agata Kucińska – autorka przedstawienia serwuje nam spektakl lalkowy dla dorosłych i robi to po mistrzowsku. Nie tylko daje swoim lalkom duszę, ale wkłada w ich usta poetycko piękny tekst powieści Lidii Amejko. Z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego otrzymujemy przedstawienie, który dla wielu z nas może być naprawdę dużym zaskoczeniem.
O czym jest sztuka? To opowieść o mieszkańcach Osiedla spotykających się na dachu jednego z bloków. To właśnie tytułowi święci, chociaż bez świętych atrybutów, ale za to z bardzo ludzkimi słabościami.
Przedstawienie zdobyło wiele nagród, m.in.
XVII Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej:
- nagroda indywidualna dla Agaty Kucińskiej za reżyserię, adaptację tekstu, scenografię i wykonanie przedstawienia;
XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA w Łomży:
- GRAND PRIX dla Agaty Kucińskiej za reżyserię;
V Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych LALKA TEŻ CZŁOWIEK:
- Wyróżnienie dla Sambora Dudzińskiego za muzykę;
- GRAND PRIX – najlepszy spektakl festiwalu – wyrażenie teatru lalką;
- Nagroda jury studenckiego – studentów Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralne – STÓW ZA POINTĘ dla Agaty Kucińskiej;
- Nagroda CUDNEJ CHWILI UNII TEATR NIEMOŻLIWY – za piękny moment animacji dla Agaty Kucińskiej;
- Dyplom honorowy POLSKIEGO OŚRODKA LALKARSKIEGO „POLUNIMA” dla Sambora Dudzińskiego za muzykę;
„Artystka świadoma jest tego, co robi w każdym calu. Popatrzmy na to, z jaką pieczołowitością kreuje swoją opowieść. Każdemu "świętemu" daje postać, duszę, charakter, szacunek i... wielkość w świętości. Pobłażliwość nasza zaczyna się mieszać ze zdziwieniem, zaskoczenie z zauroczeniem, wzruszenie z podziwem. Bo to jest teatr lalek najwyższej próby. Jednoosobowy. A kto to są owi święci? To Wasi sąsiedzi: emeryt, dziwka, pijak i zwykły szary człowiek. Jak w każdym bloku betonowym.”/ Krzysztof Kucharski, Gazeta Wrocławska
Adaptacja sceniczna, reżyseria i scenografia:
Agata Kucińska
Muzyka: Sambor Dudziński
Występuje: Agata Kucińska
Dla tych z Państwa, którzy nie mogą uczestniczyć w Ogrodach "Polityki" - niespodzianka. Na stronie internetowej Telewizji Elbląskiej codziennie będzie można obejrzeć transmisję na żywo ze wszystkich paneli dyskusyjnych.
Patronat honorowy nad Festiwalem Dziewiąte Letnie Ogrody "Polityki" objął Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
zam.