Drugi dzień 9. Letnich Ogrodów „Polityki” będzie należał do Krystyny Jandy. Bilety na monodram „Ucho, gardło, nóż” są już wyprzedane, ale dodatkową okazją do spotkania z aktorką jest panel dyskusyjny z jej udziałem, który poprowadzi dziennikarz „Polityki” Zdzisław Pietrasik. Tego samego dnia odbędzie się też otwarcie wystawy fotografii dokumentalnej pt. „Droga”. Serdecznie zapraszamy!!!
31 maja (czwartek) godz. 17.00, Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej Spotkanie z Krystyną Jandą, prowadzenie: Zdzisław Pietrasik (kierownik działu Kultura w POLITYCE) Wstęp wolny.
Krystyna Janda – znakomita i popularna polska aktorka filmowa i teatralna, a ponadto prozaiczka, felietonistka, piosenkarka oraz dyrektorka teatru. Ma na swoim koncie wiele artystycznych sukcesów; ostatnio wiele mówiło się o przedstawieniu Teatru Telewizji pt. Boska, w którym fenomenalnie zagrała główną rolę.W 1975 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W teatrze zadebiutowała rolą Doriana Graya w przedstawieniu Portret Doriana Graya Johna Osborne'a (wg Wilde'a) oraz rolą Niny Zarzecznej w spektaklu Czajka Antoniego Czechowa. Powszechnie uważa się, że jej debiutem filmowym była rola Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy – Człowiek z marmuru (1976). Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się jednak w 1973 r. w serialu Czarne chmury jako dziewczyna tańcząca na chłopskim weselu. Grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych o bogatym życiu wewnętrznym. Do najbardziej znanych należą jej role w filmach: Człowiek z żelaza, Przesłuchanie oraz Kochankowie mojej mamy.
Od lat 80. gra nieprzerwanie w filmach kinowych i telewizyjnych oraz w sztukach teatralnych. Od 10 lat także reżyseruje w teatrze i telewizji. Ma na swoim koncie reżyserię filmu fabularnego Pestka, według kultowej powieści o miłości autorstwa Anki Kowalskiej.
W teatrze zagrała około 60 ról od antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego polskiego i światowego. Przy czym ma na swoim koncie sukcesy właściwie we wszystkich gatunkach scenicznych. Największym sukcesem była Medea Eurypidesa. Główne role w Shirley Valentine i Edukacja Rity zagrała ponad 400 razy. Miała w swoim repertuarze wiele monodramów, z których każdy był sukcesem. Zagrała także około 45 ról od klasycznych do współczesnych w Teatrze Telewizji oraz około 50 ról w filmach fabularnych.
Jest jedną z ulubionych aktorek Andrzeja Wajdy. Poza Człowiekiem z marmuru, kontynuowała współpracę z reżyserem w jego kolejnych dziełach, jak np.: Człowiek z żelaza, Dyrygent czy Bez znieczulenia.
Jest laureatką wielu nagród przyznawanych w Polsce, jak i na świecie. Za rolę w filmie Przesłuchanie otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a za rolę w filmie Zwolnieni z życia Waldemara Krzystka - Srebrną Muszlę w San Sebastian. Za rolę w filmie niemiecko-francuskim Laputa Helmy Sanders-Brahms została nagrodzona na festiwalu w Montrealu. Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydała 6 płyt i 5 książek. Wielokrotnie nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju. W roku 1998 w ankiecie Koniec wieku przeprowadzonej przez tygodnik Polityka została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów XX wieku. W 2005 roku podjęła się stworzenia własnego, prywatnego teatru w Warszawie, Teatru Polonia. Jest również fundatorką i Prezesem Zarządu Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. 16 stycznia 2010 roku Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury świętowała otwarcie nowej sceny nazwanej Och-teatr, mieszczącej się w Warszawie przy ulicy Grójeckiej w sali dawnego kina Ochota.
W maju 2006 roku otrzymała nagrodę Medaille Charlemagne pour des Medias Europeens (Medal Karola Wielkiego Europejska nagroda mediów) za wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Wschodem i Zachodem oraz walkę o równouprawnienie kobiet. W tym samym roku za rolę Tonki Babić w spektaklu Ucho, gardło, nóż (w jej własnej reżyserii) została nagrodzona prestiżowym Feliksem Warszawskim. http://www.krystynajanda.pl/ godz. 19.00, Galeria Spatium Novum Otwarcie wystawy zbiorowej pt. „Droga”, Wstęp wolny.
Większość prac na wystawie pokazuje sytuacje i zdarzenia zarejestrowane przypadkowo podczas reporterskich wyjazdów w teren fotografów prasowych. Z odnalezionych w archiwach ponad dwudziestu autorów pojedynczych fotografii powstała opowieść o życiu na drodze. Ludzie, ich dobytek, zwyczaje, używane pojazdy i warunki transportu utrwalone przez dokumentalistów są zapisem czasu i zmieniającej się rzeczywistości. Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Dokumentalistów „Droga”. Partnerzy wystawy: Fundusz Popierania Twórczości Autorów ZAIKS, Tygodnik POLITYKA, Biblioteka Elbląska. godz. 20.00, Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej „Ucho, gardło, nóż” - monodram Teatru Polonia z Warszawy, cena biletu: 50 zł
„Ucho, gardło nóż” to monodram Krystyny Jandy. Artystka gra i reżyseruje sama. Jest również autorką adaptacji teatralnej książki Vedrany Rudan (o tym samym tytule), na której oparty jest spektakl. Tonka Babić, bohaterka kontrowersyjnego „Ucho, gardło, nóż” to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i pochłaniając kolejne tabliczki czekolady, opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce. Tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim czytelnikiem-podglądaczem. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie. /www.teatrpolonia.pl. W 2006 roku spektakl nagrodzono Feliksem Warszawskim za rolę Krystyny Jandy, a rok później artystkę uhonorowano tytułem Najlepszej Aktorki na XII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
Dla tych z Państwa, którzy nie mogą uczestniczyć w Ogrodach "Polityki" - niespodzianka. Na stronie internetowej Telewizji Elbląskiej codziennie będzie można obejrzeć transmisję na żywo ze wszystkich paneli dyskusyjnych.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
ogrody super jak zawsze,gratulacje .
"W imieniu zmarłego w lipcu 2000 r. Jana Karskiego, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów, medal odebrał były minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld."
"słowa "polski obóz śmierci" zostały zastąpione słowami: "nazistowski obóz przejściowy w Izbicy", zgodnie z prawdą historyczną." - nie niemiecki obóz śmierci ale jakiś "nazistowski obóz przejściowy".
ja poproszę relację na żywo z końca urzędowania Pana Nowińskiego. Dziwne, że portel i info nie zamieszczają informacji o wynikach kontroli w BE http://elblag.wm.pl/105848,Kontrola-z-miasta-wykazala-ze-biblioteka-byla-zle-zarzadzana.html
Pierwszy dzień Ogrodow rewelacja, jak zwykle swietna impreza, gratulacje,
Niestety , to już nie ta sama impreza co w latach ubiegłych . Zainteresowani wiedzą o co chodzi , więc wątku nie rozwijam . Ciekawe , że organizatorzy nie zająknęli się jednym słówkiem , dlaczego .... 'Wiosenne Ogrody Polityki ' przeszły do historii .