Stwierdzenie, że za nami kolejne, wielkie wydarzenie kulturalne, staje się truizmem. Za sprawą Bożeny Sielewicz, jej pomysłowości i nieodpartemu urokowi, Elbląska Orkiestra Kameralna wystąpiła z kolejną gwiazdą muzyki klasycznej. W poniedziałkowy wieczór, 28 maja, w Galerii El, Koreanka Soyoung Yoon zagrała z EOK koncert skrzypcowy G-dur KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Pierwszą część koncertu rozpoczęła Elbląska Orkiestra Kameralna, którą dyrygował już po raz trzeci Marek Moś. Jak zwykle w znakomitym wykonaniu usłyszeć można było X Symfonię h-moll na orkiestrę smyczkową Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. W kolejnym utworze, koncercie skrzypcowym G-dur KV 216 W. A. Mozarta, do orkiestry dołączyły instrumenty dęte, na których zagrali zaproszeni katowiccy muzycy. Solistką w tym utworze była gwiazda wieczoru Soyoung Yoon.
Pochodząca z Korei Południowej Soyoung Yoon, polskiej publiczności dała się poznać podczas zeszłorocznego, 14. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, który wygrała w cuglach. Poznańska publiczność od pierwszego występu doceniła talent tej młodej skrzypaczki. Znaleźli się jednak i tacy, którzy sukces Koreanki przypisywali instrumentowi, na którym gra Soyoung Yoon, a są to skrzypce Guadagnini ex Bückeburg z 1773 roku. Elbląska publiczność nie miała jednak wątpliwości, że skrzypce, choć czarowały brzmieniem, były by niczym, gdyby nie trafiły w mistrzowski ręce Soyoung Yoon. Ta drobna, młoda kobieta, w szmaragdowej sukni z gracją i wielką swobodą wydobywała dźwięki ze swego instrumentu. Właśnie ta lekkość grania, a jednocześnie pewność i niezawodność przy wykonywaniu utworów bez korzystania z nut, świadczą o wirtuozerii Koreanki.
W przerwie występów, wyłącznie dla czytelników info.elblag.pl, Soyoung Yoon udzieliła krótkiego wywiadu. Zapytaliśmy tę wielokrotną zwyciężczynię prestiżowych konkursów skrzypcowych, która współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami i zespołami na świecie, jak to się stało, że zgodziła się zagrać z Elbląską Orkiestrą Kameralną?
Jest Pani międzynarodową gwiazdą, a Pani kalendarz jest wypełniony po brzegi. Przed koncertem rozmawiałam z panią Bożeną Sielewicz, dyrektorką Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która przyznała, że nikt nie wierzył, że znajdzie Pani czas, aby do nas przyjechać. Co skłoniło Panią do przyjęcia zaproszenia?
Uwielbiam grać i występować przed ludźmi. Nie ważne jest dla mnie, gdzie. Chciałabym grać jak najwięcej. Poza tym słyszałam dużo dobrego o maestro (Marku Mosiu – przyp. red.). Bardzo swobodnie się z nim gra. Ale dziwie się, że mnie o to pytasz. Nie wiem, dlaczego miałabym nie przyjechać?
To dla nas to wielki zaszczyt, że możemy Panią gościć. Słuchanie jak Pani gra to czysta przyjemność.
To ja bardzo się cieszę, że mogę tu być. Nigdy nie słyszałam o Elblągu, ale jak tu przyjechałam zobaczyłam przytulne, słodkie miasteczko. Jest cudowne. Bardzo mi się tu podoba.
A co sądzi Pani o Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej?
Jestem pod wrażeniem. Wczoraj, podczas pierwszej próby, wszyscy słuchali tego, co mówię i robili to, co należy. Bardzo dobrze się z nimi współpracowało, wszystko wychodziło naturalnie.
W drugiej części koncertu, gdy na scenę wchodziła Elbląska Orkiestra Kameralna, na widowni zauważyć można było poruszenie tych, którzy dostrzegli, że wśród naszych muzyków pojawiła się również Soyoung Yoon. Tym razem w czarnym kostiumie i białej bluzce nie zajęła miejsca przy dyrygencie, ale usiadła ze swoimi skrzypcami dopiero przy czwartym pulpicie.
Zapowiadająca Serenadę na smyczki op. 48 Piotra Czajkowskiego Bożena Sielewicz wyjaśniła, że Soyoung Yoon, podczas próby zaproponowała, że zagra z naszą Orkiestrą. Udowodniła tym samym, że mimo uznania i ogromnych sukcesów, wciąż jest skromną osobą kochającą to, co robi.
Bohaterem tej części koncertu był również dyrygent, Marek Moś, o którym Jerzy Maksymiuk powiedział, że to najlepszy w Polsce znawca orkiestr kameralnych. O naszych muzykach Marek Moś wypowiadał się bardzo pochlebnie.
- Żałuję tylko, że zawsze, kiedy tu przyjeżdżam to na tak krótko i czas, który razem spędzamy musi być bardzo intensywny i skondensowany – wyznał nam Marek Moś. - Chociaż tym razem, za sprawą Pani Dyrektor (Bożeny Sielewicz – przyp. red.), udało mi się odwiedzić Kąty Rybackie i zobaczyć, jak wygląda morze. Widziałem też elbląską Starówkę, a jutro czeka nas wycieczka na Wysoczyznę.
Zapytany o Soyoung Yoon i opinię o jej wykonaniu utworów, Marek Moś nie szczędził wielkich słów. - Fenomenalne, stylowe granie, piękny dźwięk, intonacja. Technika gry na tym instrumencie jest na najwyższym poziomie. Przy tym sprawia jej to radość. To nie jest wymuszone i myślę, że to udziela się publiczności. W Mozarcie można znaleźć nie tylko muzykę sprzed stu lat, ale można starać się odczuwać tak, jak służyła ona w tamtych czasach. To byli ludzie, którzy nie mieli Internetu i telewizji, przekazywali poprzez muzykę swoje emocje. To daje się wyczyć.
Nie sposób nie zgodzić się z maestro. Rozpędzony świat rzadko pozwala nam zatrzymać się na chwilę i dostrzec jego piękno. Tym cenniejsze są takie spotkania jak to, które właśnie miało miejsce w zabytkowej scenerii Galerii El.
Pięknie, pięknie ....!!!!!!!!
I to ma być sala koncertowa dla SUPER Orkiestry w Elblągu.KIEDY budowa budynku filharmonii w Elblągu.
Muzyka dla wybrańców a reszta musi się oblizać .BRAK MIEJSC.OJ PODZIĘKUJEMY NA WYBORACH.
Jakich wybrańców , w dzień koncertu kupiłem 2 bilety ze zwrotu.