Chór Cantata działający pod patronatem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej zdobył drugą nagrodę na II Otwartym Europejskim Festiwalu Pieśni Religijnej odbywającym się w Tarnopolu na Ukrainie w dniach 27-29 kwietnia.
Obok Cantaty w festiwalu wzięło udział 26 chórów oraz szereg mniejszych zespołów, grup wokalno-instrumentalnych i solistów. Łącznie na scenie pojawiło się około 1500 wykonawców – reprezentantów takich krajów jak Ukraina, Polska, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Białoruś, Gruzja, a także Nigeria i Zambia. Chór Cantata wykonał dwa psalmy: „Gloria” – Vytautasa Miškinisa oraz „Deus in adiutorium” Józefa Świdra. W zastępstwie Marty Drózdy-Kulkowskiej, która przygotowała elbląski zespół do festiwalu, chórem w Tarnopolu dyrygowała Paulina Sadło, elblążanka, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Mimo ogromnej konkurencji, elbląski chór zyskał uznanie międzynarodowego jury i zdobył w swej kategorii drugą nagrodę festiwalu. Niemal wszystkie pierwsze nagrody przyznano chórom z Ukrainy. Przy okazji festiwalu Elblążanom udało się nawiązać nowe kontakty artystyczne między innymi z chórami z Mołdawii i Gruzji, które być może zaowocują udziałem w podobnych festiwalach w tych krajach.
Obchodzący w tym roku jubileusz 25 lat istnienia chór Cantata, działa obecnie jako Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „CANTATA”, skupiające ludzi w różnym wieku, o odmiennych zainteresowaniach i zawodach, których łączy wspólna pasja – zamiłowanie do śpiewu chóralnego.
Wyjazd chóru odbył się z inicjatywy elbląskiego Urzędu Miejskiego, w ramach partnerskich kontaktów z Tarnopolem, które trwają od 20 lat. Towarzyszący chórowi przedstawiciele Galerii El i Urzędu Miejskiego prowadzili rozmowy na temat współpracy kulturalnej między naszymi miastami. Ukraińscy artyści pojawią się w naszym mieście jeszcze w tym roku, w trakcie Dni Elbląga i Święta Chleba. Z kilkoma koncertami przyjedzie do nas między innymi tarnopolska orkiestra kameralna. Wstępnie też ustalono, że prace plastyczne przyszłorocznego Salonu Elbląskiego będą również eksponowane w Tarnopolu.
Leszek Sarnowski - Dyrektor Departamentu Kultury
Tytuł powinni zmienić na Otwarty Wschodnioeuropejski Festiwal Pieśni Religijnej skoro w w/w państwach nie ma żadnego na zachód od Polski. Wkurza mnie takie coś. Organizatorzy przypisują sobie zorganizowanie wielkiego europejskiego festiwalu a tak naprawdę jest to zbieranina dawnych państw ZSRR i kotła bałkańskiego. W Europie znajduje się 46 państw. Zajęcie drugiego miejsca spośród 46 państw to wielki sukces ale nie oszukujmy się tych państw było ledwie 10-15? Nie mniej jednak gratuluję elbląskiemu chórowi i życzę dalszych sukcesów.
Luciano: Zambia i Nigeria czy to w Europie, czy w Europie Wschodniej zawsze spoko