Dzisiejszy wieczór w Galerii EL obfitował będzie w wyjątkowe wydarzenia. 36 artystów pokaże dorobek ostatnich dwóch lat na wernisażu XXVI Salonu Elbląskiego. Ryszardowi Tomczykowi zostanie wręczone Honorowe Obywatelstwo Elbląga. W ramach Salonu odbędzie się także jego wystawa retrospektywna.
Już dziś, 7 lipca, o godz. 18 odbędzie się wernisaż XXVI Salonu Elbląskiego.
Jak podkreśla Jarosław Denisiuk wydarzenie będzie wyjątkowe z kilku względów. 26 edycja Salonu Elbląskiego obfituje w artystów już dobrze znanych elbląskiej publiczności, jak i debiutantów, którzy na pewno nie zostaną zapomniani po tej wystawie. Wśród licznych prac można znaleźć takie nazwiska jak: Janusz Hankowski, Jerzy Domino, Halina Różewicz-Książkiewicz, Waldemar Cichoń, Zbigniew Szmurło, Adriana Ronżewska– Kotyńska, Aleksandra Knedler, Kamil Rychcik, Konrad Kosacz czy Mariusz Owczarek.
Zgromadzone prace zaaranżowane zostały we wszystkich pomieszczeniach Galerii EL, w tym oddanych do użytku po remoncie krużganku i dawnej zakrystii. Ponadto, w ramach tegorocznej edycji zaplanowane zostały 3 większe ekspozycje prezentujące prace: zmarłego w ubiegłym roku znakomitego artysty i pedagoga Mirosława Czarnego, a także obchodzącego 80 urodziny elbląskiego artysty, literata i krytyka teatralnego Ryszarda Tomczyka oraz świętującego 40-lecie swojej pracy artystycznej Marka Wawryna.
- Chcemy pokazać emanacje tego, co powstaje na co dzień w naszym regionie. Salon od wielu lat ma w swoim wachlarzu taką możliwość, żeby pokazać także artystów, którzy już odeszli, mam tu na myśli Mirosława Czarka - mówi Jarosław Denisiuk dyrektor Galerii EL. – Zawsze podkreślam również wkład uczestników, którzy debiutują w ramach Salonu i liczę, że zwiążą się z nami na stałe.
Podczas wernisażu, Ryszardowi Tomczykowi zostanie wręczony tytuł Honorowego Obywatela Elbląga. Uchwałę, w tej sprawie przyjęli elbląscy radni na ostatniej sesji. Laudację wygłosi ksiądz infułat dr Mieczysław Józefczyk.
- Związki Ryszarda Tomczyka z Galerią datują się od początku 1966 roku, jako obserwator i aktywista Galerii był tym, który odtworzył laboratorium sztuki – mówi Jarosław Denisiuk. – W ten sposób my galernicy możemy złożyć hołd Tomczykowi za jego wieloletni wkład w rozwój kultury elbląskiej.
Wawryn dobry ziomal:)
Prawda, prawda. Pan Wawryn to genialny czlowiek. Szkoda, ze nie ma mnie w kraju...