Obraz tradycyjnej wsi i twórczości ludowej zmienia się coraz bardziej - ręczne niegdyś prace w polu i obejściu dziś wykonują maszyny, a obrazy i rzeźby nieprofesjonalnych twórców zobaczyć można najczęściej w muzeum. I właśnie muzeum zaprasza elblążan na otwarcie wystawy: "Wieś pędzlem i dłutem wyczarowana".
Wystawa zostanie otwarta w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu, w poniedziałek, 27 czerwca 2011 roku. Wernisaż zaplanowano na godz. 17.00 w budynku Podzamcza, wejście bramą od ulicy Zamkowej.
Na wystawie zaprezentowano około 170 prac. Większość z nich powstała w ostatnim czterdziestoleciu. Wykonane zostały różnymi technikami. Są to: rzeźby, płaskorzeźby, obrazy na płótnie, płycie pilśniowej, sklejce, szkle. Prace zostały wykonane przez siedemdziesięcioro artystów. Autorami są mieszkańcy wsi pochodzący z całej Polski, dzięki czemu podejmowane przez nich tematy osadzane są w realiach różnych regionów, oddając ich specyfikę kulturową, etnograficzną czy też krajobrazową.
Pokazane prace możemy podzielić na dwie główne kategorie. Jedną stanowią obrazy i rzeźby o charakterze narracyjnym, opowiadające o różnych sferach życia dawnej wsi. Druga to prace bezpośrednio wywodzące się z kultury ludowej - przede wszystkim dzieła o charakterze religijnym, ale też zabawki. Oprócz nich, na wystawie pokazano też kilkanaście zabytkowych rzeźb i obrazów kultowych - przykładów tradycyjnej sztuki ludowej, stanowiących często punkt odniesienia dla współczesnych twórców.
Prezentowana wystawa została przygotowana ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu. W Elblągu prezentowana będzie do września.
Tomek Gliniecki
Dział Edukacji i Promocji
Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu