- Nie bawmy się w strategię promocji czy bilbordy. Finansujmy ludzi. Niech elblążanie promują nasze miasto, bo robią to już bardzo dobrze. Oni do nas wrócą. Nawet jeśli tu nie zamieszkają, to będą cały czas działać na rzecz tego miasta.- powiedziała Bożena Sielewicz, Naczelnik Wydziału Kultury tuż po uroczystości rozdania Elbląskich Nagród Kulturalnych.
Wczoraj w Bibliotece Elbląskiej odbyło się uroczyste wręczenie Elbląskich Nagród Kulturalnych za rok 2009/2010, Przypomnijmy, Nagrody zostały ustanowione w 2009 roku. Ich celem jest uhonorowanie i wspomaganie rozwoju elbląskich artystów i ludzi związanych z działalnością kulturalną w naszym mieście, którzy mogą poszczycić się osiągnięciami w swojej dziedzinie.
W ramach tego wyróżnienia przyznawane są: Stypendia Artystyczne, Nagroda Artystyczna, Nagroda „Wydarzenie Roku” oraz Nagroda „Kreator Kultury”. Wnioski o Nagrody mogli złożyć sami artyści, ich rodzice, a także instytucje, w których oni pracują oraz szkoły. W tym roku wniosków było trzy razy więcej niż w roku ubiegłym.
- W naszym mieście zrodziła się nowa tradycja czerwcowych spotkań, które są okazją do wyróżnienia wyjątkowych i wspaniałych ludzi. To przedsięwzięcie pokazuje, że nasze miasto jest otwarte na nowe formy działania i, że zależy nam na promowaniu najzdolniejszych artystów, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Bez nich nie ma mowy o rozwoju Elbląga. Chcemy być dumni z kultury w Elblągu. Chcemy, by dzięki kulturze Elbląg był znany w kraju i za granicą. Nie możemy dopuścić do zaprzepaszczenia choćby jednego elbląskiego talentu. - mówił Artur Zieliński, wiceprezydent Elbląga.
Stypendia artystyczne
Stypendia artystyczne trafiły do rąk kilkunastu młodych utalentowanych artystów, którzy mają na swoim koncie wiele nagród, zdobytych na prestiżowych festiwalach i konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Każdy ze stypendystów musiał zadeklarować na jaki cel przeznaczy pieniądze. Po odbyciu stypendium złożą sprawozdanie merytoryczne.
Stypendystami Elbląskich Nagród Kulturalnych 2009/2010 zostali: Maja Andrzejewska, Adam Piórkowski, Mikołaj Wojciechowski, Aleksandra Cieślak, Weronika Głowińska, Wiktoria Głowińska, Barbara Misiewicz, Paulina Witka, Monika Matysiak, Żaneta Podobińska, Rozalia Grabowska, Natalia Zawistowska, Miriam Stołowska, Marta Gałuszewska, Sandra Maria Springhorn, Wiktor Adam Piskorz oraz Mariusz Edward Owczarek,
- Jesteśmy bardzo zadowolone, że mogłyśmy znaleźć się wśród tak wyróżnionych osób w Elblągu. Czuję się doceniona, że ktoś zainteresował się moją osobą. Stypendium przeznaczę na turnieje ogólnopolskie, na które się wybieram. - powiedziała Paulina Witka.
Karolina Nowotczyńska Najlepszą z Najlepszych
Nagrodę Artystyczną otrzymała Karolina Nowotczyńska – niezwykle utalentowana skrzypaczka, laureatka prestiżowych konkursów skrzypcowych ogólnopolskich i zagranicznych. Warto wspomnieć, że artystka dostała się na międzynarodowe kursy muzyczne, które odbędą się w Kanadzie. Będzie jedną z czterech osób z Polski, którym udało się na nie dostać.
Dwóch Kreatorów Kultury
Nagrodę w kategorii Kreator Kultury otrzymali: Katarzyna Panicz i Tomasz Walczak.
Katarzyna Panicz jest muzykiem, instruktorem wokalnym. Prowadzi sekcję wokalną MDK. Pracuje zarówno z uzdolnionymi dziećmi, jak i młodzieżą oraz dorosłymi. Jest założycielką zespołu „Szalone Małolaty”.
Tomasz Walczak jest m.in. kierownikiem Ośrodka Kultury Teatralnej w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elbląga, twórcą elbląskiej sceny literackiej, twórcą alternatywnego klubu poetyckiego, twórcą Sceny przy Stoliku, założycielem i prowadzącym grupy Alter Ego.
W tym roku wpłynął zaledwie jeden wniosek do Nagrody w kategorii "Wydarzenie Roku."
- Dziwie się, dlaczego tak jest. - mówiła w rozmowie z dziennikarzami Bożena Sielewicz, Naczelnik Wydziału Kultury w Elblągu- Może jeszcze sami organizatorzy boją się sformułowania „Wydarzenie Roku”. Nie należy się bać. Z racji miejsca, w którym jestem i stanowiska, które piastuję, mogę stwierdzić, że w Elblągu jest bardzo wiele ciekawych przedsięwzięć. Do tego nie trzeba wielkich mediów i sponsorów. Dlatego te wnioski powinny być składane, a o tych imprezach powinno się mówić.
Elbląskim „Wydarzeniem Roku” została 8. Elbląska Wiosna Teatralna.
- Jest to przedsięwzięcie, które zostało reaktywowane po wielu latach. Dzięki temu mieliśmy możliwość obcowania ze sztuką, z kulturą wysoką. - przypomniał Artur Zieliński, wiceprezydent Elbląga - Życzę wszystkim pracownikom teatru, aby kontynuowali to, na tak wysokim poziomie, jak dotychczas.
- Reaktywacja Wiosny Teatralnej to strzał w dziesiątkę. - dodała Bożena Sielewicz - Przez kilka dni w teatrze czujemy się fantastycznie, bo możemy zobaczyć, co się dzieje na deskach wielu znanych teatrów.
Nagrodę w imieniu elbląskiego teatru odebrała Grażyna Urbanowska, kierownik Biura Obsługi Widzów, która zdradziła, że Teatr im. Aleksandra Sewruka planuje wprowadzić nowe przedsięwzięcie na mapę kulturalną Elbląga. Ma to być coś na miarę...Wydarzenia Roku. Na szczegóły, niestety, musimy poczekać.
Nie można pominąć faktu, że wczorajszy wieczór uświetniły występy utalentowanych elblążan, m.in. duetu Tomasza Steńczyka i Bartka Krzywdy. Tomasz Steńczyk jest tegorocznym laureatem Grand Prix Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?", a już niebawem powalczy o nagrodę podczas olsztyńskich Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję". Jego występ był balsamem dla uszu i dowodem na to, że warto stawiać na lokalnych artystów, którzy są w stanie zachwycić publiczność. Niestety nie można w tym momencie nie nawiązać do koncertu Piotra Machalicy, który wystąpił w środę na zakończenie Roku Kulturalnego w "Światowidzie". Artysta nie tylko nie nawiązał kontaktu z publicznością, ale także zapomniał tekst kilku piosenek. Dowodem na słaby wyraz artystyczny koncertu był fakt, że publiczność opuszczała salę przed jego zakończeniem.
Tymczasem zapraszamy do fotorelacji z rozdania Elblaskich Nagrod Kulturalnych autorstwa Rafała Kadłubowskiego.
MS
Wielkie gratulacje dla Karoliny i organizatorów.
Gratulacje dla Wiktora i Mariana ! Tak trzymać chłopaki !
Gdyby elbląskie zaklady pracy oferowaly więcej miejsc pracy , a Urzad Miejski nie utrudniał zamiast ułatwiać życia elblążanom ,to żyło by nam się duzo lepiej .bo elblaskie placowki kultury reprezentują naprawdę wysoki poziom i wyróżniaja sie na tle ogólnej elbląskie szarzyzny i bylejakości .