Dziś o godz. 18 w Teatrze im. A.Sewruka czeka nas kolejna premiera tego sezonu. Tym razem będzie to tekst klasyki światowej - „Świętoszek” Moliera. W spektaklu Bartłomieja Wyszomirskiego rolę tytułową zagra Tomasz Czajka.
Molier obok Szekspira uznawany jest za najwybitniejszego i najbardziej teatralnego autora. Jednym z najwybitniejszych dzieł Moliera jest "Świętoszek", powstały z buntu autora wobec panującej dookoła obłudy i fałszywej pobożności, panującej w ówczesnej Francji. Wyszydzając sprytnych obłudników, których Tartufe był symbolem, Molier ściągnął na siebie ostre protesty wszelkich cenzorów moralności. Już po drugim spektaklu zakazano wystawiania sztuki. Autor szukał pomocy u wielu znakomitości Paryża, nawet u samego Ludwika XIV, ale i ten, choć życzliwy Molierowi, nie miał odwagi wystąpić w obronie "Świętoszka". Dopiero po dwóch latach (od premiery: 12 maja 1664) sztuka uzyskała trwałe prawo do obecności na scenie, ale jeszcze długi czas po śmierci autora ta znakomita komedia była przedmiotem zaciekłych ataków.
- "Świętoszek" jest opowieścią o świecie, który znamy z codziennej rzeczywistości – mówi Tomasz Walczak, kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej w Teatrze im. A.Sewruka. - To świat ludzkich egoizmów, w którym żądza chciwości, fałsz, obłuda i dominacja nad innymi przybiera różne maski. Znajomość zakamarków ludzkiej duszy stwarza w teatrze Moliera postacie pełne namiętności, dla których rozum, logika, rozsądek oraz umiar, stają się niewystarczającym zabezpieczeniem przed tragedią i śmiesznością. Komediopisarz, dostrzega także ludzkie, bezinteresowne dobro i podkreśla jego najbardziej idealistyczną postać - miłość, która zwycięża wszystko.
Elbląski spektakl z Tomaszem Czajka w roli tytułowej, przygotowała doskonale znana i ceniona para realizatorów: Iza Toroniewicz - scenografia i kostiumy (wcześniej pracowała przy "Celebracjach") oraz Bartłomiej Wyszomirski - reżyseria i opracowanie muzyczne (pamiętamy jego "Antygonę w Nowym Jorku", "Narkomankę", "Jordan" i "Celebracje"). W spektaklu zobaczyć będzie można także Marię Makowską-Franceson, Jacka Gudejko, Jolantę Tadlę, Tomasza Kobielę, Monikę Andrzejewską, Tomasza Muszyńskiego, Jerzego Przewłockiego, Teresę Suchodolską-Wojcechowską i Krzysztofa Bartoszewicza.
Premiera „Świętoszka” już dziś o godz. 18:00. Drugi pokaz w niedzielę, 24 lutego o godz. 19:00.
Fot. Adam Wołosz