Kompleks działek na starówce, przy ulicach: Studziennej, Wodnej i Bednarskiej, to największy niezabudowany dotąd teren na Starym Mieście. Niebawem to się zmieni. Obecnie w tym miejscu badania prowadzą archeolodzy. Pierwsze prace budowlane, jak zapowiada inwestor, powinny ruszyć jesienią tego roku.
Teren położony między ulicami: Bednarską, Studzienną i Wodną to jedna z ostatnich tak dużych działek na Starym Mieście. Zaniedbany plac, przez wiele lat służył elblążanom jako bezpłatny parking. Pod koniec 2017 roku miasto sprzedało go za blisko 2 mln zł. Teraz przeszedł w ręce elbląskiej firmy Waterfront, która ma już konkretny plan na tę nieruchomość. W ciągu najbliższych czterech lat, w tym miejscu, ma powstać kompleks kamienic, o charakterze mieszkalno-usługowym, z parkingami podziemnymi.
Inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy: od hotelu Elbląg do Ścieżki Kościelnej i od Ścieżki Kościelnej do Bulwaru Zygmunta Augusta. Na pierwszej z działek rozpoczęły się już prace archeologiczne, poprzedzające realizacje na Elbląskiej starówce. Potrwają do jesieni. Jednocześnie powstaje koncepcja architektoniczna zabudowy całego terenu. Projekt uzgodniony zostanie z konserwatorem zabytków. Całe przedsięwzięcie będzie wpisane w elbląską starówkę i zgodne z programem jej odbudowy, czyli retrowersją. Nie oznacza to jednak, że nie będzie miało również własnego niepowtarzalnego charakteru, zapewnia inwestor.
Ta architektura będzie się wpisywała w zabudowę starówki. Oczywiści musi ona mieć znak czasu. Mamy drugą dekadę XXI wieku, więc oczywiste jest, że te kamienice będą się różniły od tych, które powstawały np. w latach 90. Do tej pory zaprojektowałem już 65 kamienic na Starym Mieście, w tym hotel Elbląg, hotel po lwem. Wydaje mi się, że moje doświadczenie, jest gwarancją dla tego nowego projektu
- mówi Piotr Pałdyna, współinwestor, architekt z Project-System odpowiedzialny za projekt.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa pierwszego etapu inwestycji, w ramach której ma powstać 15 kamienic, rozpocznie się jesienią tego roku. Jednocześnie ruszą prace archeologiczne na terenie pod drugi etap przedsięwzięcia. Budowa pierwszych piętnastu kamienic powinna zakończyć się w ciągu półtora roku. Finisz całego przedsięwzięcia planowany jest na połowę 2023 roku.
Podejmujemy się dużego przedsięwzięcia, to ostatni tak duży, niezabudowany teren na Starym Mieście, nasza inwestycja będzie więc swoistym podsumowaniem retrowersji. Chcemy, aby to była architektura, która będzie się wyróżniała na tle innych, przyciągała zarówno kupujących, jak i klientów lokali, które się znajdą w tych kamienicach. Mamy trochę nietypowy jak dla elbląskiego starego miasta, pomysł na dziedziniec wewnętrzny. Planujemy otworzyć go na usługi, na podwórzu można będzie wystawić stoliki, umieścić inne elementy małej architektury, aby zachęcić elblążan i turystów do przebywania tam
- dodaje Piotr Pałdyna.
Nie zgodzę się że to jedyny tak duży niezabudowany fragment starówki. Jest jeszcze wyspą spichrzów na której kompletnie nic się nie dzieje
Tetaz jak chcą budować oni obudzili się i wykopki. Bata i gnac dzień i noc niech kopia.
jaaa>> Zgadzam się, z tym że do zabudowy oprócz wyspy spichrzow pozostaje jeszcze całe nabrzeże wschodnie rzeki. Czyli Targ Rybny i całość pomiędzy mostami. Na pewno też czeka na jakieś rozwiązanie architektów tzw plac katedralny. Jest też do zrobienia plac Słowiański i kilka innych mniejszych fragmentów Starego Miasta.
Bednarska to, jesli stary rynek to aorta starowki, to ta ulica to serce miasta. Jesli dom octowy i dom pod wielbladem nie beda zrekonstruowane, to osobiscie ide do um, rzucam sie rejtanem i nie dopuszczam do profanacji miasta!
Słyszałem że ten architekt to całkiem niezły gagatek .Trzeba patrzeć na rączki !
Jakis madry w komentarzu napisal, ze do zabudowy plac katedralny i nabrzeze wschodnie pomiedzy mostami? Kogos chyba naprawde fantazja poniosła. To ma byc teren otwarty, dla ludzi, do spacerow, odpoczunku i rekreacji. To ze, bylo tak przed wojną nie znaczy, ze ma byc teraz. Idac ta drogą po co nam ulice i chodniki, za krola swieczka byly klepiska.
A gość wyszedł już z problemów i wierzycieli pospłacał?
Jakiś Marian napisał, że nie chce by bulwar i plac przy katedrze (nie ma placu katedralnego) była zabudowane. Prześpij się chłopie i wypocznij w cieniu i przemyśl coś napisał.
Wyspa spichrzów nad kanałem do zabudowy .Turyści oglądają z strony Starówki okropny widok.
czas coś zrobić z kuwetą obok tortugi a i z tortugą czas najwyższy zrobić porządek bo zajmuje tylko nabrzeże z którego nie mogą korzystać statki .