Przebudowa targowiska miejskiego rozpoczęła się 12 kwietnia br. Od tego czasu rozebrane zostały istniejące pawilony handlowe, a nowe konstrukcje zaczynają nabierać kształtu. - Jesteśmy na półmetku - zapewnia Tadeusz Kusy, kierownik budowy.
Zakres robót budowlanych obejmuje rozebranie 21 istniejących pawilonów handlowych oraz rozebranie istniejących wiat ze stołami z zadaszeniem eternitowym i stołów obok wiat. Mają zostać wybudowane nowe zadaszone wiaty o konstrukcji stalowej i stoły handlowe.
W planach było rozebranie istniejącego ciągu pieszo-jezdniowego i budowa nowego wraz z chodnikami. Planowane jest też powstanie 12 szt. nowych pawilonów handlowych (w tym 3 pawilonów z instalacją wodociągową), niezadaszonych miejsc handlowych, miejsc parkingowych.
Dodatkowo ma zostać wykonane odwodnienie pawilonów handlowych, kanalizacja deszczowa, sanitarna, instalacja wewnętrzna wodno-kanalizacyjna. Targowisko ma również zostać oświetlone.
Z targowiska miejskiego zniknęły już stare pawilony handlowe. Na ich miejsce zaczynają powstawać nowe. Na jakim etapie są obecnie prace?
Kończymy konstrukcję. Za jakieś dwa tygodnie zabierzemy się za dach i będziemy układali konstrukcje dachu płytami warstwowymi. Obecnie jest stan otwarty
– opowiada Tadeusz Kusy.
Zakończenie prac zaplanowano jest na 30 listopada br. Jak zapewnia kierownik budowy termin ten zostanie dotrzymany. - Jesteśmy na półmetku. Nie ma żadnych opóźnień. Pogoda jest przyjemna – dodaje Tadeusz Kusy.
Przy inwestycji pracuje ponad 20 osób.
Pracujemy od poniedziałku do piątku. Jeśli jest taka potrzeba to również w soboty. Wszystko idzie sprawnie. Termin oddanie inwestycji nie jest zagrożony
– zapewniał kierownik budowy.
"Przebudowa targowiska miejskiego przy ul. płk. Dąbka w Elblągu" to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego. W sumie koszt zadania (wykonanie robót budowlanych) wynosi ponad 2 mln 984 tys. zł (dofinansowanie to ponad 994 tys. zł).
W obecnym miejscu targowiska już dawno powinny stać biurowce zapewniające pracę większej ilości ludzi niż targ. Samo targowisko przenieść np. koło pętli na Ogólnej, Modrzewinę lub na Zatorze, ale mało postępowe miasto i radni nie podejmą takich decyzji dla rozwoju naszego miasta.