Stworzenie oddzielnego, niezależnego i reprezentacyjnego wejścia do Teatru, wdrożenie rozwiązań zwiększających komfort odbioru spektakli, poprawa warunków pracy poprzez modernizację zaplecza teatralnego, wykorzystanie „eko-energii”, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych – to główne założenia rozbudowy i remontu Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Instytucja kultury pozyskała na tę inwestycje ponad 4,5 mln złotych ze środków unijnych.
Widz jest najważniejszy
Teatr im. A. Sewruka w Elblągu dzieli budynek z Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Obecnie obie instytucje korzystają z wejścia głównego. Po zakończeniu realizacji inwestycji Teatr będzie miał oddzielne i reprezentacyjne wejście od ulicy – brzmi doskonale – Teatralnej. Dzięki temu widzowie, którzy wybierają się na spektakl grany na Dużej lub Małe Scenie będą wchodzić tym samym wejściem. Dzięki rozbudowie obiektu zwiększy się nie tylko przestrzeń foyer obu scen, szatni czy toalet, ale również pojawią się windy, dzięki którym poprawi się komfort widzów starszych i osób niepełnosprawnych.
Zrobimy Wam scenę!
Dzięki planowanej rozbudowie prawie dwukrotnie powiększy się Mała Scena, która - choć nazwy nie zmieni - stanie się w praktyce sceną kameralną. Dziś na widowni mniejszej sceny może zasiąść około 80 osób, a po zakończeniu inwestycji sala kameralna pomieści nawet 200 widzów. Ponadto, powstanie sala prób, która ułatwi prace nad przygotowywaniem spektakli, a także sala edukacji teatralnej, w której bezkolizyjnie będą mogły odbywać się warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Rozbudowa pozwoli również poprawić warunki pracy m.in. realizatorom, technikom, akustykom. W trakcie realizacji inwestycji zostaną wykonane również wszelkie prace związane z przebudową sieci zewnętrznych i przyłączy, a także termomodernizacją istniejących elewacji czy wymianą stolarki okiennej.
OZE odegra swoją rolę
Teatr zdecydował się również na zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Na dachu zostanie zamontowanych 40 paneli fotowoltaicznych, dzięki którym instytucja będzie korzystać z „eko-energii”. To pozwoli również w przyszłości na wypracowanie oszczędności w zapotrzebowaniu na energię cieplną.
Ugraliśmy kolejne środki
Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru pochłonie 6,6 mln złotych. Ponad 4,5 mln Teatr pozyskał ze środków unijnych. Ale to nie koniec inwestycji „u Sewruka”. Z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego instytucja otrzymała dofinansowanie ponad 250 tys. złotych na realizację innych zadań inwestycyjnych. Dzięki tym środkom będzie możliwe m.in. zmodernizowanie systemu wentylacji Dużej Sceny wraz z wymianą systemu klimatyzacji, zmodernizowanie systemu interkomowego Dużej Sceny, kompleksowy remont pralni, czy montaż systemu wentylacji w pracowni malarsko-bufatorskiej i stolarskiej. Wszystkie inwestycje, które zaplanował Teatr im. A. Sewruka w Elblągu mają podnieść jakość realizowanych produkcji, poprawić warunki do odbioru spektakli, warunki pracy i przede wszystkim komfort widzów.
Jacek Żukowski
Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
Dobra wiadomość do Elbląga. Gratuluję !!
Kiełbasa wyborcza niestety.
Ciesze się bardzo że coś sie dzieje, niestety jest mi przykro bo wiem ze za 6 milionów wiele się nie zrobi. REDAKCJO! Kiedy napiszecie coś o niegospodarności urzędu w kwestii przetargów. Po raz kolejny ogłosili przetarg z błędną dokumentacją gdzie ostatecznie i tak nie mają nawet połowy pieniędzy z tego co oferują oferenci? Każdy PRAWIDŁOWO wykonany projekt zawiera ZAWYŻONĄ wycenę kosztów wykonania projektu. Miasto startuje z tematem nie mając nawet połowy? Szkoda czasu urzędników, hurtowników, oferentów. Tak nie wypada robić. Przykłady? CKP na Bema, Targowisko, Karan, Oświetlenie Stadionu i wiele wiele innych wcześniej.
A kiedy nastąpi "modernizacja" na stanowisku dyrektora?
właśnie obecny dyrektor powinien już oderwać się w końcu od stołka, dosyć!
Niedawno tanecznym krokiem pan Czyżyk zaPOwiadał pprzebnudowę CSE Światowid, teraz przebudowa teatru. Wszyuscy widzą jak się buduje. Tylko czemu nie wydać dzwigów, maszyn budowlanych, koparek na placu budowy? Dyrektorzy "budują " łyżeczkami od herbaty? I tak od lat. A dotacje unijne na przebudowę Swiatowid już dawno przejedzone.
Jak by podliczyć wydatki związane z opracowywaniem kilkunastu projektów modernizacji i remontów teatru i całego " Światowida " i dodać do tego wynagrodzenie dziennikarzy lub jak kto woli pismaków w okresie ostatnich kilkunastu lat związanych z tym tematem to się okaże że wydano więcej niż potrzeba na sam remont którego na razie nie ma i wątpię by to się wydarzyło w ciągu kolejnych kilkunastu lat . Zaznaczam że pragnę się mylić ale zasada jest u nas taka im się więcej mówi tym mniej się robi .
I tak się nie uda.
Od półtora roku już powinien być ten remont - rozbudowa Światowida i co nadal obiecuję ie. Do roboty darmozjady, chyba wystarczy obietnic czas ucieka i kasa ptzepadnie. A nasza cierpliwość się kończy na urunie wyborczej.
No i jak to bywa przed końcem kadencji trzeba sobie zapunktować. Siedler i tak ci to nie pomoże liczba ciebie nienawidzących wciąż rośnie.