Wtorek, 16.04.2024, Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Miasto potrzebuje milionów na budowę zbiornika retencyjnego. Pomoże nam minister Szyszko?

19.10.2017, 13:30:34 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto potrzebuje milionów na budowę zbiornika retencyjnego. Pomoże nam minister Szyszko?
Fot. Ryszard Biel

Budowa zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku, na wysokości ul. Marymonckiej, mogłaby zapobiec powtórce wrześniowej powodzi. Na to jednak miasto potrzebuje grubych milionów, których nie ma. Prezydent o wsparcie finansowe tej inwestycji zwrócił się między innymi do ministra Szyszko.

Miasto, wspólnie z Żuławskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu czyni starania, aby zabezpieczyć miasto przed wielką wodą. Pomóc w tym miałaby między innymi: budowa zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku, na wysokości ulicy Marymonckiej.

Wylanie Kumieli, do którego doszło we wrześniu, tonie jest wina infrastruktury, to tragedia, która zdarza się raz na wiele lat, z której i tak wyszliśmy obronną ręką. Te cieki wodne są takie jakie są to strumyki rwące, które jeśli nie zostaną skaskadowane, zmeliorowane to nie będą miały żadnego wsparcia, jeśli chodzi o odwodnienie. Od dawna mamy już wizję zabezpieczenia miasta poprzez budowę zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku, który wpada do Kumieli. Miałby on powierzchnię 4,25 ha. Podczas powodzi mógłby przyjąć dwie trzecie swojej powierzchni wody, czyli około 80 tysięcy metrów sześciennych. To znacznie, bo o 4 metry na sekundę, złagodziłoby przepływ wody. Za własne środki zrobiliśmy już dokumentację przedsięwzięcia. W tej chwili mamy również pozwolenie na budowę

- mówi Cezary Terech, szef ŻZMiUW w Elblągu.

Jest więc już plan zbiornika i pozwolenie na budowę. Brakuje najważniejszego - pieniędzy, a koszt tej inwestycji może wynieść do 30 mln zł.

Budowa takiego zbiornika to nie jest zadanie własne samorządu, wymagające dużych nakładów finansowych. Bez wsparcia zewnętrznego, sami nie damy rady podjąć się tak dużego zadania. To jest przedsięwzięcie, które potrzebują bardzo dużo pieniędzy. W związku z tym wystąpiłem do ministra środowiska Jana Szyszko o wsparcie finansowe budowy zbiornika retencyjnego. W tej samej sprawie wystąpiłem również do marszałka i wojewody. Nie jest zadanie własne samorządu, a wymagające dużych nakładów finansowych

- mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Oczywiście sama budowa zbiornika retencyjnego, choć pomoże okiełznać Kumielę, w stu procentach nie uchroni Elbląga przed powodzią. ŻZMiUM w planach ma budowę drugiego, mniejszego zbiornika na Dębicy. Zbiornik w tym miejscu działał jeszcze w 1921 roku, później został jednak zapomniany. Pieniądze na jego budowę zarząd chce pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Nadal pozostaje również nierozwiązana kwestia zabezpieczenia rzeki Elbląg. 

Tutaj też potężny temat, jeśli chodzi o zabezpieczenie drugiego brzegu rzeki. Nabrzeża z jednej strony zostały podniesione, a Wyspa Spichrzów i okolice cały czas na to czekają. To jednak już są setki milionów złotych na tę inwestycję

- dodaje prezydent.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +16
    ~ Kat Na Idiotów
    Czwartek, 19.10

    ok zgoda ale teraz tu i teraz łatwiej i szybciej zadbać należy o istniejące rowy, koryta rzek i studzienki oraz ,mniej betonować teren...

  2. 2
    +19
    ~ zdegustowany
    Czwartek, 19.10

    Trzeba było dbać o zbiornik retencyjny jakim było kąpielisko miejskie, przed wojną niemcy zbudowali to właśnie w tym celu. Połączenie funkcji zbiornika retencyjnego i kąpieliska to rozwiązanie logiczne i praktyczne.

  3. 3
    +12
    ~ sceptyk
    Czwartek, 19.10

    nie ma co liczyć u nieodpowiedzialnych idiotów na logikę a tym bardziej na praktyczność. Utopią miliony zapuszczą bo zbraknie pieniędzy albo chęci do pracy ale ktoś zarobi.

  4. 4
    --7
    ~ elblązanin
    Czwartek, 19.10

    Tusk niech wam pomoże!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  5. 5
    +12
    ~ Zaraz
    Czwartek, 19.10

    Przecież jest fundusz przeciw powodziowe, to wreszcie niech trafi do Elbląga na Żuławy. Jest fundusz regionalny z którego wszystko idzie na olsztyn, to niech wreszcie przyjdzie kasa dla Elbląga.

  6. 6
    +9
    ~ elblążanka
    Czwartek, 19.10

    Proste uzasadnienie, tylko chodzi o pieniądze, a może trochę inwencji.Jak tu ktoś pisze mamy basen.

  7. 7
    +7
    ~ wist
    Czwartek, 19.10

    Chyba lepiej z Szyszką nie wchodzić w układy bo jeszcze zlikwiduje nam Bażantarnię?

  8. 8
    +2
    ~ Olo
    Czwartek, 19.10

    Wróbel tyle naobiecywał przed wyborami że ON to z UNII załatwi kasę i co ? Wielkie G...o

  9. 9
    --5
    ~ Poszli
    Czwartek, 19.10

    Już odzywiają się peowcy i reszta ujadaczy. Co puszczaa wspólnego z problemami Elbląga i powodzi. Olsztyniaki winne że tak dbają o Żuławy.

  10. 10
    --10
    ~ AndrNow
    Czwartek, 19.10

    Mysle ze pan Szyszko jest sklonny pomoc, czemu nie? Probowac zawsze mozna bo to swietny Minister - natomiast dlaczego na kazdym kroku jest tyle negatywnych postow na temat Profesora Szyszki? To chyba tylko PO"wscy wiedza.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3313388824463