Jeden z najcenniejszych elbląskich zabytków - budynek Poczty Polskiej przy Placu Słowiańskim w ciągu kilku najbliższych lat ma przejść kompleksową renowację. Jeszcze w tym roku dawną świetność odzyska północna elewacja budynku głównego od strony ul. Garbary. Prace, których inwestorem jest Poczta Polska S.A. właśnie trwają.
Zabytkowy zespół zabudowy pocztowej przy Placu Słowiańskim, został wzniesiony w latach 1885 - 1887. W jego skład wchodzą: budynek główny poczty, byłe zabudowania garażowe (obecnie gospodarcze), obiekt wartowni z ogrodzeniem oraz dobudowany w latach 80. XX wieku budynek skrzydła południowego (od strony ul. Wieżowej). Budynek wykonany jest z czerwonego piaskowca i cegły. Posiada bardzo dużo detali dekoracyjnych i architektonicznych.
Obiekt jako jeden z nielicznych w mieście nie ucierpiał podczas drugiej wojny światowej, a po wyzwoleniu nie został przeznaczony do rozbiórki w ramach akcji „Cały naród buduje swoją stolicę”. W roku 1994 budynek został wpisany do rejestru zabytków i z uwagi na swoje walory stanowi ważny element historii i architektury miasta.
Liczący 132 lata pocztowy gmach, a zwłaszcza jego elewacja, wymaga wykonania gruntownych prac remontowo-renowacyjnych. Poczta Polska od kilku lat sukcesywnie ponosi koszty na realizację przede wszystkim prac zabezpieczających ściany gmachu. Ostatnie, przeprowadzone w większym zakresie prace, budynek główny poczty przeszedł w 2015 r. Wówczas wykonano roboty zabezpieczające najbardziej zniszczone elementy architektoniczne elewacji.
Zrealizowane przed dwoma laty prace konserwatorskie polegały na renowacji elewacji budynku w zakresie wątków ceglanych i spoinowania oraz uzupełnienia i wzmocnienia elementów kamiennych wykonanych z piaskowca. Ich zakres dotyczył również remontu obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych oraz konserwacji stalowych elementów ogrodzenia. Wykonano również konserwację i zabezpieczenie elementów elewacji, które były spękane i luźne, czym zagrażały życiu i zdrowiu użytkowników budynku jak i przechodniów. Koszt robót wyniósł wówczas ok. 200 tys. zł. Był to jednak zaledwie wstęp do większej, rozłożonej na kilka lat inwestycji, która przywrócić ma dawną świetność temu zabytkowi.
W tym roku Poczta Polska zleciła wykonanie robót remontowo-renowacyjnych północnej elewacji budynku głównego od strony ul. Garbary. Trwające od sierpnia prace konserwatorskie prowadzone są pod stałym nadzorem konserwatora zabytków. Ich zakres obejmuje m.in. roboty renowacyjne, oczyszczenie, dezynfekcję i odsalanie ścian, odgrzybienie murów, impregnację osłabionych murów, spoin i elementów z kamienia oraz uzupełnienie ubytków. W ramach prac przewidziano też wykucie uszkodzonych cegieł i wstawienie nowych, naprawę murów, rozebranie rynien i rur spustowych nie nadających się do użytku i montaż nowych, remont dachu w części północnej, a także zabezpieczenie ścian środkiem przeciw graffiti. Zaplanowane na ten rok zadanie zakończyć się ma do 15 listopada 2017 r.
Czy w przyszłym roku budynek przy Placu Słowiańskim doczeka się kolejnego etapu robót?
Remont całej elewacji budynku jest przedsięwzięciem przewidzianym do realizacji na kilka lat, a jego koszt wyniesie kilka milionów złotych. Ze względu na dużą wartość zadania Poczta Polska stara się o pozyskanie odpowiedniego dofinansowania
- dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym Poczty Polskiej S.A.
A jaki jest pomysł na zagospodarowanie tego budynku ? Pustki tam ....
obniżą cene na 2 przetargach i Wójcik kupi, spoko
"budynek Poczty Polskiej przy Placu Słowiańskim" ??? "Czy w adresie skrót placu powinno się pisać z dużej (Pl. ...), czy z małej (pl. ...) litery ? Zarówno całe słowo plac poprzedzające nazwę, jak i jego skrót powinny się zaczynać małą literą, np. plac Defilad, plac Solny, pl. Trzech Krzyży, pl. Na Rozdrożu. Więcej o placach i innych obiektach miejskich - zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN w haśle ulica, plac, rynek, aleja. Mirosław Bańko"
Ja to się zastanawiam co konserwator zabytków ma do powiedzenia na temat zniszczenia neogotyckiego szczytu zabytkowego budynku poczty w Jezioranach. Podczas remontu dachu owej poczty usunięto całkowicie neogotycki detal. Zawsze wszyscy martwią się o zabytki w dużych miastach, a w małych jest totalna wolna amerykanka jeśli chodzi o remonty zabytków i nikt się tym nie przejmuje. Jeszcze brakuje teraz żeby tę uroczą architektonicznie pocztę zapakowano w styropian.