Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

W Elblągu będzie Rondo Tarnopol? „To propozycja Prezydenta”

29.08.2017, 07:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu będzie Rondo Tarnopol? „To propozycja Prezydenta”
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji, Rafał Kadłubowski)

Pierwsze w Elblągu rondo ósemkowe, które w zeszłym roku powstało na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Niepodległości może niebawem zyskać nazwę jednego z miast partnerskich naszego miasta. Za tydzień, podczas sesji RM radni zadecydują, czy nadadzą mu nazwę " Tarnopol".


 
W wyniku zakończonej inwestycji drogowej polegającej na przebudowie ul. Marii Konopnickiej wraz ze skrzyżowaniem z ul. Niepodległości, powstało rondo któremu należy nadać nazwę. Prezydent Miasta Elbląga zaproponował, aby nosiło nazwę wywodzącą się od nazwy miasta partnerskiego – Tarnopol
 
– wyjaśnia Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.


Współpraca między tymi miastami trwa od 25 lat. Ten jubileusz ma zostać uczczony m.in. poprzez nadanie nazwy Tarnopol pierwszemu w naszym mieście rondu.

Elbląg i Tarnopol z powodzeniem prowadzą współpracę międzynarodową samorządów, która obejmuje m.in. działania w zakresie kultury, sportu, turystyki, kontaktów i wymiany młodzieżowej. W tym roku, w obydwu miastach, w sposób szczególny, obchodzona jest 25 rocznica podpisania oficjalnej umowy o współpracy partnerskiej, która miała miejsce w dniu 27.06.1992r.
 
– opowiada Janusz Nowak.


W projekcie uchwały przedstawiono krótką historię Tarnopola. "To miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Seret (dopływ Dniestru) liczące 230 tys. mieszkańców. Osada ruska na terenie księstwa halicko-włodzimierskiego, włączonego do Polski w drugiej połowie XIV w. Zniszczona przez najazd mongolsko-tatarski. Na jej miejscu powstało miasto założone przez hetmana Jana Amora Tarnowskiego, który w 1540 r. uzyskał przywilej lokacyjny od króla Zygmunta I Starego. W okresie międzywojennym w odrodzonej Polsce, od 1921 stolica województwa. W 1945 r. włączony do Ukraińskiej SRR., natomiast od 1991r. w granicach niepodległej Ukrainy. Tarnopol jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym (muzeum, teatry), oświatowym (szkoły wyższe) i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym”.

- Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. nadawania nazw w Elblągu. W świetle powyższego podjęcie uchwały uznaje się za uzasadnione zapewnia Janusz Nowak.



 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +11
    ~ oliwin
    Wtorek, 29.08

    Panie Prezydencie, wszystko to fajnie ale domagamy się budowy kolejnych rond! Najpilniej są potrzebne na skrzyżowaniach Konopnickiej i Piłsudskiego i Kościuszki z Królewiecką.

  2. 2
    +18
    ~ Aaa
    Wtorek, 29.08

    Ul. Leczycka tu dopiero problemy są. A te rondo ze zdjęcia to powinno mieć nazwę, podpaski bo tak wygląda.

  3. 3
    --1
    ~ Liberum Veto!
    Wtorek, 29.08

    Nie zgadzam się na tą nazwę. Ropuch się obudził i udaje,że coś robi. Stanowcze NIE!

  4. 4
    +23
    ~ Ela
    Wtorek, 29.08

    To nasza podpaska

  5. 5
    --2
    ~ ikiv
    Wtorek, 29.08

    Proponuję upamiętnić Romana Dmowskiego.

  6. 6
    +23
    ~ bob
    Wtorek, 29.08

    Moze od razu "rondo bandera" po co te ceregiele ukrainskie pacholki..

  7. 7
    +20
    ~ sdsd
    Wtorek, 29.08

    Wincyj Upaińców nawpuszczajmy, to niedługo w każdym mieście będzie rondo Bandery

  8. 8
    +5
    ~ ikop
    Wtorek, 29.08

    już Wróbel pogościł się za darmo w Tarnopolu i od razu ta nazwa. Popił z towarzyszami i obiecał im tą nazwę Tarnopol, brak słów

  9. 9
    +11
    ~ Realista
    Wtorek, 29.08

    Pomysl chybiony. Co to rondo ma wspolnego z Tarnopolem? Nic, absolutnie nic! Poza tym miasto Tarnopol de facto polskie, anektowane przez ZSRR po inwazji w "39, a umowa z aliantami przyklepana w Jalcie. NIe wspominajac juz o ukrainskich banderowcach! Same sle skojarzenia. Abstrahujac od nazwy. Rondo swietnie sie tu sprawdza i to w wydaniu 8mkowym. Niektorzy szydzili z tego rozwiazania, ale ono jest optymalne.

  10. 10
    +8
    ~ Radło
    Wtorek, 29.08

    No bo to taka podpaska Prezydenta.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99022102355957